Súhrn: Daňo sa vrátil a hneď strelil gól, Halák pohorel

Nedeľné zápasy: Jets jasne zdolali Oilers aj vďaka navrátilcovi Daňovi, Halák dostal päť gólov od Avalanche a nedochytal

Autor NHL.com/sk

V posledný deň roka 2017 sa v NHL odohralo osem stretnutí a zasiahlo do nich šesť Slovákov. Silvester bol úspešný najmä pre Marka Daňa, ktorý sa po viac ako dvoch mesiacoch vrátil do zostavy Winnipeg Jets a hneď sa uviedol gólom. Oilers s Andrejom Sekerom aj vďaka nemu utrpeli tvrdú porážku 0:5. Jaroslavovi Halákovi sa naopak vôbec nedarilo, inkasoval päť gólov z 30 striel a v bránke ho vystriedal kolega Thomas Greiss.

Po štyroch dueloch bodoval aj Tomáš Tatar a jeho prihrávka pomohla Detroit Red Wings poraziť Pittsburgh Penguins 4:1. Martin Marinčin bol pri prehre Toronto Maple Leafs od Vegas Golden Knights. Chicago Blackhawks s Richardom Pánikom si po porážke 3:4 po predĺžení odniesli jeden bod z ľadu Calgary Flames.

Edmonton Oilers - Winnipeg Jets 0:5
Winnipeg predviedol fantastický výkon, keď zdolal Edmonton 5:0 a posunul sa na prvé miesto v tabuľke Centrálnej divízie pred Nashville Predators.

Kanonádu Jets odštartoval práve Daňo, keď sa presadil v úvode prvej tretiny a premenil úplne prvý strelecký pokus Winnipegu v zápase. Ten bol len jeho siedmy v ročníku, keďže posledných 30 duelov si odsedel na tribúne medzi zdravými náhradníkmi. Naposledy sa objavil v zostave 27. októbra v súboji s Columbusom.

"Bolo to super, začal to obranca Ben Chiarot. Prihral mi, ja som puk posunul Hendricksovi a on mi ho vrátil pred prázdnu bránku. Bol to skvelý pocit a skvelá hra v podaní týchto dvoch chlapcov. "opísal gólovú akciu Daňo.

Rodák z rakúskeho Eisenstadtu sa koučovi Paulovi Mauriceovi odmenil za dôveru svojím prvým gólom v sezóne. K Daňovi sa neskôr pridal aj Blake Wheeler, Kyle Connor a Bryan Little k svojim zásahom pridali aj asistencie. Mathieu Perreault nakoniec v presilovej hre zavŕšil výhru.

Brankár Connor Hellebuyck vychytal svoje tretie čisté konto v ročníku, keď zastavil 35 streleckých pokusov domácich.

Colorado Avalanche - New York Islanders 6:1
Islanders stratili aj druhý zápas na krátkom tripe, keď vysoko prehrali pred fanúšikmi Colorada 1:6. Päť prvých gólov inkasoval slovenský brankár Jaroslav Halák.

"Je to trápne, keď ste porazení takýmto spôsobom. Myslím, že k tomu netreba viac dodávať, " stručne vyhlásil kapitán Islanders John Tavares.

Bratislavčan stihol zastaviť 35 pokusov domácich a štyrikrát kapituloval v strednom dejstve, po ktorom ho v tretej tretine vystriedal Thomas Greiss. Halák štartoval v 24. dueli v sezóne, z ktorých jedenásťkrát vychytal výhru. Jeho úspešnosť zákrokov momentálne predstavuje 90,5%.

Avalanche vyhrali štvrtý z posledných šiestich duelov. Pomohli najmä dva presilovkové góly Gabriela Landeskoga, ku ktorým pridal aj asistenciu.

Detroit Red Wings - Pittsburgh Penguins 4:1
Obhajcom Stanley Cupu Penguins pribudli ďalšie vrásky. Penguins prehrali siedmy duel z posledných desiatich zápasov. Detroit zareagoval druhou výhrou na nevydarené obdobie troch zápasov bez bodového zisku, tú predchádzajúcu si pripísal proti New York Rangers.

Jimmy Howard pomohol Red Wings k triumfu 37 zákrokmi, Gustav Nyquist dal dva góly a dosiahol tak métu 100 gólov v NHL. Detroit v Little Caesars Arena zvýšil svoje vedenie na začiatku druhej tretiny na 2:0, čo sa ukázalo ako rozhodujúce. Gól mal na svedomí Dylan Larkin a asistenciou sa na ňom podieľal Tomáš Tatar.

Slovenský forvard tak pridal svoj sedemnásty bod v sezóne. Túto bilanciu má po 38 odohraných zápasoch, v ktorých desaťkrát skóroval a sedemkrát prihrával. Podarilo sa mu dostať sa do štatistík po štyroch zápasoch bez bodu.

"Je skvelé dosiahnuť takéto číslo, najmä pred takým skvelým publikom v posledný deň roka," povedal Nyquist po svojom 375. zápase. "Bol to zábavný zápas a pre nás zároveň aj veľké víťazstvo."

Vegas Golden Knights - Toronto Maple Leafs 6:3
Golden Knights predviedli ďalšie parádne predstavenie a nadviazali na predchádzajúcu sériu štyroch domácich výhier. Sériu úspechov tak predĺžili už na sedem duelov. Podarilo sa im bodovať dvanásty raz v rade, z toho sa jedenásťkrát radovali.

"Neviem presne, čo sa deje. My skrátka len vždy nachádzame cestu, ako vyhrať každý večer," povedal Jonathan Marchessault. "Proste len robíme správne veci. A hrať hokej v takomto období je potom veľká zábava."

Zápas proti Toronto Maple Leafs, ktorí naopak druhýkrát za sebou prehrali, sa uberal jedným smerom hneď v úvode, pretože Golden Knights viedli v 14. minúte už 3:0.

Výhru režíroval William Karlsson, ktorý trafil v každej tretine a pridal aj prihrávku. Zavŕšil tak historicky prvý hetrik hráča Vegas počas bojov o body v NHL.

Auston Matthews dvoma gólmi v drese porazených zaokrúhlil počet svojich bodov v NHL na 100. Talentovaný forvard to stihol v 112 dueloch a na konte má spolu s minulým ročníkom 57 gólov a 43 asistencií. Martin Marinčin odohral druhý duel v sezóne a pripísal si v ňom akurát dva mínusové body a dve trestné minúty.

Calgary Flames - Chicago Blackhawks 4:3 po predĺžení
Flames s Jaromírom Jágrom stratili vedenie 3:0, ktoré mali na svojej strane v čase 25:47.
Len 65 sekúnd po druhom zásahu Matthewa Tkachuka pridal tretí gól Sean Monahan, lenže už v polovici zápasu to bolo len 3:2. Štvrtý gól domácich nepridal ani Jágr, ktorý sa dostal do veľkej šance.

Namiesto toho potom v čase 58:14 Brandon Saad vyrovnal. Ale kapitán Mark Giordano potom po 52 sekundách predĺženia duel z pohľadu domácich zachránil.

Pánik v drese Blackhawks prehĺbil svoju hernú krízu a stále nebodoval, ale za necelých 16 minút na ľade si pripísal jeden plusový bod.

Výsledky ostatných nedeľných zápasov:
Columbus Blue Jackets - Tampa Bay Lightning 0:5
Anaheim Ducks - Arizona Coyotes 5:2
Dallas Stars - San Jose Sharks 6:0

Dallas nedovolili ani jeden gól San Jose, ktorí nedokázali predĺžiť trojzápasovú víťaznú sériu. Český útočník Pavel Zacha zažiaril troma asistenciami potom, ako vyšiel bodovo naprázdno v desiatich zápasoch po sebe. Stars trochu pokazilo víťazné pocity odstúpenie Alexandera Radulova, ktorý sa zranil v hornej časti tela.

Najlepší tím ligy Tampa Bay Lightning si rovnakým spôsobom ako Winnipeg poradili s hokejistami Columbus Blue Jackets a zvýraznili tak vedenie vo Východnej konferencii.

Hviezdy večera:
1. William Karlsson (VGK): 3 góly, 1 asistencie, 3 strely, plus/mínus 2, čas na ľade 17:23
2. Connor Hellebuyck (WPG): 0 inkasovaných gólov, 35 zákrokov, tretia vychytaná nula v sezóne
3. Radek Faksa (DAL): 3 asistencie, 3 strely, plus/mínus 3, čas na ľade 17:11, úspešnosť na vhadzovaní 67%