Crosby hetrikom pokazil Jágrovi jubileum

Český veterán dosiahol ako štvrtý hráč v histórii métu 1700 zápasov v NHL, Florida ale prehrala v Pittsburghu 0:4. Pánik gólom prispel k skvelému obratu Chicaga proti Coloradu

Autor NHL.com/SK / NHL.com

Štyridsaťpäťročný Jaromír Jágr sa stal štvrtým hráčom v histórii, ktorý odohral v NHL 1700 zápasov, ale jubileum si veľmi neužil. Florida prehrala na ľade Pittsburghu 0:4. Výhru Penguins, v ktorých drese Jágr strávil prvých 11 sezón v NHL, zariadil hetrikom Sidney Crosby.

Richard Pánik sa gólom podieľal na skvelom obrate Chicaga v dueli proti Coloradu. Domáci ovládli súboj 6:3, keď otočili skóre z 3:1 pre súpera piatimi gólmi v tretej tretine. Pánik pridal už svoj 19. gól v sezóne a na konte má dohromady 38 bodov. V zostave druhýkrát chýbal Marián Hossa, ktorý kvôli zraneniu v dolnej časti tela vynechal už sobotný duel proti Torontu. Chicago má po nedeľných zápasoch istý postup do play off.

Pittsburgh Penguins - Florida Panthers 4:0

Jágr dosiahol hranicu 1700 zápasov po Gordiem Howeovi (1767 duelov), Markovi Messierovi (1756) a Ronovi Francisovi (1731). Florida prehrala sedem z posledných deviatich zápasov a vo Východnej konferencii na stráca šesť bodov Toronto Maple Leafs, ktorým patrí druhá divoká karta vo Východnej konferencii. Český veterán si pripísal dva mínusové body za účasť na ľade pri inkasovaných góloch.

Hviezdou večera bol Crosby, ktorý po úvodnom góle Patrica Hornqvista z prvej tretiny zaznamenal medzi 35. a 45. minútou čistý hetrik. So 40 gólmi unikol na čele tabuľky strelcov o tri góly Bradovi Marchandovi z Boston Bruins a s 80 bodmi sa dostal aj na čelo produktivity pred Connora McDavida z Edmonton Oilers.

"Niekedy to tam z šancí padá, inokedy nie. Dneska som dostal krásne prihrávky, chlapci mi góly pripravili a ja som len stál na správnom mieste," pochvaľoval si dvadsaťdeväťročný Crosby po svojom 10. hetriku v kariére. Hranicu 40 gólov dosiahol druhýkrát. V sezóne 2009/10 sa s 51 gólmi podelil o Maurice Richard Trophy pre najlepšieho kanoniera NHL so Stevenom Stamkosom z celku Tampa Bay Lightning.

Brankár Marc-Andre Fleury udržal prvýkrát v sezóne čisté konto a celkovo to bola jeho 44. nula v 688 zápasoch v NHL.

New Jersey Devils - Columbus Blue Jackets 1:4

Český útočník Lukáš Sedlák ozdobil návrat do zostavy Columbusu po mesačnej absencii spôsobenej zranením brušného svalu gólom z trestného strieľania a otvoril skóre. Pri vlastnom oslabení bol v šanci faulovaný Andym Greenom a z penalty prekonal gólmana Coryho Schneidera strelou na vyrážačku. Dvadsaťštyriročný nováčik NHL nastúpil prvýkrát od 17. februára a v 56 zápasoch má na konte 13 bodov.

Blue Jackets sa so ziskom 100 bodov vyrovnali lídrovi Washingtonu. Túto métu dosiahli prvýkrát v klubovej histórii a do play off sa dostali vo svojej 17. sezóne v NHL ešte len tretíkrát. Dvoma gólmi sa podpísal pod výhru Boone Jenner, ktorý dal v 31. minúte rozhodujúci gól vo vlastnom oslabení.

Brandon Dubinsky skóroval rovnako ako Sedlák z trestného strieľania. Columbus sa tak stal ešte len tretím tímom v histórii, ktorý premenil dve penalty v priebehu jedného zápasu NHL. Podľa Elias Sports Bureau sa to predtým podarilo len celkom Vancouver Canucks v roku 1982 a San Jose Sharks o 17 rokov neskôr.

Pri jedinom góle Devils, ktorí v presilovej hre len sedem sekúnd po inkasovanom góle na 0:2 znížili, asistoval útočník Pavel Zacha. Forčekingom na útočnej modrej čiare zbavil puku Setha Jonesa a Adam Henrique z úniku prekonal Sergeia Bobrovskyho.

Montreal Canadiens - Ottawa Senators 4:1

Tomáš Plekanec sa radoval zo svojho ôsmeho gólu v sezóne už po 28 sekundách hry, keď sa presadil z dorážky po strele Andreia Markova od modrej čiary. Tú stihol Craig Anderson len vyraziť a český center bekhendom doklepol puk do odkrytej bránky. Plekanec bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu.

Pre odchovanca z Kladna to bol 224 gól v kariére v NHL a v historickom poradí strelcov Canadiens sa posunul na 18. miesto pred Petera Mahovlicha. O jediný gól zaostáva za sedemnástym Stephanom Richerom.

Senators v piatej minúte vyrovnali vďaka gólu Toma Pyatta, ale ešte v prvej tretine vrátil Montrealu vedenie Jordie Benn a v záverečnom dejstve spečatili výhru Paul Byron a v presilovej hre Nathan Beaulieu.

Canadiens, ktorí v sobotu vyhrali na ľade Ottawy 4:3 po nájazdoch, zvýšili na čele Atlantickej divízie svoj náskok pred Senators už na štyri body. Pre tím z kanadskej metropole to bola po predchádzajúcej šesťzápasovej víťaznej sérii štvrtá prehra v rade.

Chicago Blackhawks - Colorado Avalanche 6:3

Blackhawks predviedli dokonalý obrat v tretej tretine, v ktorej piatimi gólmi otočili nepriaznivý stav 1:3. Po porážke Los Angeles na ľade Calgary 2:5 získali istotu účasti v bojoch o Stanley Cup.

Gólom na 3:3 v 51. minúte sa na tom podieľal slovenský útočník Richard Pánik, ktorý sa pri tlaku Chicaga dostal medzi kruhy k puku a zaznamenal svoj 19. gól v sezóne. Hneď o 17 sekúnd neskôr strelil víťazný gól Artemi Panarin. Marián Hossa vynechal druhý zápas v rade, kvôli zraneniu v dolnej časti tela nenastúpil ani na sobotný súboj s Torontom.

Winnipeg Jets - Minnesota Wild 5:4

Wild dokázali v druhej tretine v priebehu 10 minút a 24 sekúnd vymazať štvorgólovú stratu, ale napriek tomu si pripísali už piatu porážku za sebou a na lídra Centrálnej divízie Chicago strácajú už sedem bodov. V čase 52:43 rozhodol o víťazstvo Winnipegu obranca Josh Morrissey.

Jets majú napriek výhre v Západnej konferencii manko na postup do play off s 10 zápasmi do konca základnej časti priepastných 10 bodov. Vďaka asistencii si v ich dresu pripísal 500. bod v NHL útočník Blake Wheeler. Forvard Eric Staal z Minnesoty odohral 1000. zápas v NHL. Slovenský útočník Marko Daňo nebodoval.

Philadelphia Flyers - Carolina Hurricanes 4:3 po predl.

Flyers vďaka ešte len druhému víťazstvu z posledných šiestich zápasov trochu oživili nádeje na postup do play off. S 11 zápasmi do konca základnej časti strácajú na ôsme Toronto vo Východnej konferencii päť bodov.

Philadelphia viedla po góloch Ivana Provorova a Dalea Weiseho 2:0, ale stav otočili Jeff Skinner, Elias Lindholm a v presilovej hre Jordan Staal. V čase 59:17 ale Travis Konecny vynútil predĺženie, v ktorom po 38 sekundách rozhodol Brayden Schenn.

Calgary Flames - Los Angeles Kings 5:2

Flames opäť potvrdili skvelú formu a vyhrali dvanásty z posledných 13 zápasov. Zhodne troma bodmi za gól a dve asistencie k tomu prispeli útočníci Johnny Gaudreau a Sean Monahan. Calgary sa tak posunulo na tretie miesto Pacifickej divízie o bod pred Edmonton Oilers. Marián Gáborik sa v drese porazených nepresadil.

Brankár Brian Elliott oslávil vďaka 19 úspešným zákrokov už 11. výhru za sebou a vyrovnal klubový rekord. Rovnako dlhú sériu úspechov zaznamenal v drese Flames Mike Vernon od 17. januára do 27. februára 1989.

Momenty večera:

1. Jágrov smutný 1700. zápas

Jaromír Jágr sa dočkal na ľade svojho prvého pôsobiska v NHL Pittsburghu 1700. zápasov v NHL, ale musel prehryznúť porážku Floridy 0:4. Hetrikom mu pokazil večer kapitán Penguins Sidney Crosby.

2. Columbus a Chicago do play off

Po Washington Capitals si ako ďalšie dva celky zaistili definitívne účasť v play off Columbus a Chicago. Blue Jackets budú hrať v bojoch o Stanley Cup vo svojej 17. sezóne v NHL ešte len tretíkrát.

3. Obrat Blackhawks

Chicago sa radovalo z výhry nad Coloradom 6:3, napriek tomu že ešte v 51. minúte prehrávalo 1:3. V závere predviedlo proti najhoršiemu tímu súťaže päťgólovú smršť.

Hviezdy večera:

1. Sidney Crosby (PIT): 3 góly, 3 plusové body, 6 striel

2. Johnny Gaudreau (CGY): 1 gól, 2 asistencie, 3 plusové body

3. Sean Monahan (CGY): 1 gól, 2 asistencie, 3 plusové body

Na čo sa tešiť:

Hrá sa päť zápasov. Toronto Maple Leafs si budú môcť upevniť svoju pozíciu na priečkach do play off v dueli proti ďalšiemu tradičnému celku Boston Bruins.