CZ 10

To bol teda úvod... Prvé kolo bojov o Stanley Cup sa začalo neskutočným maratónom medzi hokejistami Tampa Bay Lightning a Columbus Blue Jackets. Skončil sa až po zásahu Braydena Pointa v čase 150:27 a priniesol niekoľko rekordov. Calgary Flames si pripísali prvý bod v sérii s Dallas Stars (3:2) a Chicago Blackhawks neuspelo proti Vegas Golden Knights (1:4).

Začalo sa maratónom

Prvý zápas tohtoročného play off a hneď ten najdlhší od 4. mája 2000, keď Keith Primeau zaistil Philadelphia Flyers výhru nad Pittsburgh Penguins v sérii 2. kola Východnej konferencie v čase 152:01. Aj tentoraz rozhodlo až piate predĺženie.

Duel Lightning a Blue Jackets sa zaradil na štvrté miesto medzi najdlhšími bitkami v histórii NHL. Úplne najdlhší zápas všetkých čias sa uskutočnil 26. marca 1936. Detroit Red Wings vtedy zdolali Montreal Maroons 1:0 gólom v čase 176:30.

"Bol to zápas s rýchlym začiatkom, takže bolo trochu ťažké dať si pred zápasom správne jedlo, ale všetci hráči sa snažili udržať hydratovaní, veľa piť a občas aj niečo zjesť," povedal obranca víťazov Victor Hedman. "Snažili sme sa len udržať si pozitívne naladenú myseľ. Na náš tím sme nesmierne hrdí za to, ako sme to zvládli."

Point rozhodol gólom v 5. predĺžení

Pointovo vyslobodenie

Dvadsaťštyriročný útočník sa presadil už v riadnom hracom čase, keď v prvej tretine vyrovnal na 1:1. V tom čase nemohol tušiť, ako dlho si bude musieť počkať na naozajstnú hviezdnu chvíľku, na ktorú súper už nemohol odpovedať.

Keď v piatom predĺžení ukončil zápas, stalo sa to po 6 hodinách a 13 minútach. Začalo sa úvodným buly o 21:09 SELČ a skončilo sa až o 3:22 SELČ.

"Samozrejme, že to bolo nesmierne únavné, ale nakoniec sme si to všetci užili," uistil Point. "Bol to vzrušujúci zápas. Neviem, koľko hráčov môže povedať, že niečo také absolvovali. Bolo to niečo neskutočné. A ja som mal to šťastie, že mi to tam spadlo, aj keď som nijako zvlášť nemieril a skrátka som to len poslal na bránku."

Korpisalov rekordný 74. zákrok v zápase

Nový rekordér Korpisalo

Brankár Joonas Korpisalo posunul rekord NHL o celých 12 zákrokov. Dvadsaťšesťročný Fín môže ľutovať len to, že 85 úspešných zákrokov v pamätnej bitke nakoniec vyšlo navnivoč. "Snažíte sa ísť zákrok po zákroku a zbytočne o tom príliš nepremýšľať. Počas zápasu som sa cítil naozaj dobre."

Andrej Vasilevskij sa v porovnaní s ním takmer nudil... Ale 61 úspešných zákrokov aj tak znamenalo klubový rekord Lightning.

Jones odohral viac ako 65 minút

Hráči sa síce niekedy sťažujú, že by prijali viac času na ľade, ale toto určite nebol ten prípad. Obranca porazených Blue Jackets Seth Jones odohral neskutočnú porciu 65 minút a 6 sekúnd. To je nový rekord od chvíle, keď sa čas strávený na ľade zaradil medzi oficiálne štatistiky (1997-98).

Dvadsaťpäťročný Jones s tým však nemal žiadny problém. "Cítim sa dobre," uistila po zápase jedna z najväčších defenzívnych hviezd ligy. "Bolo to veľa minút, ale myslím si, že som to zvládol so cťou. Snažil som sa, aby som bol celý čas hydratovaný. Prirodzene cítim únavu v nohách, ale keď máte nájsť cestu, ako toto zvládnuť, tak je to najmä o mentálnej stránke."

Boston a Carolina si musia počkať

Aj takéto veci môže priniesť súčasný život v 'bublinách', ktoré sa vytvorili okolo aktérov dohratia sezóny v Edmontone a v Toronte. Tímy Columbusu a Tampy Bay hrali na ľade torontskej Scotiabank Areny skrátka príliš dlho.

Úvodný duel série medzi Boston Bruins a Carolina Hurricanes, ktorý mal nadväzovať od 2:00 SELČ, bol preto preložený až na stredu od 17:00 SELČ. David Pastrňák a Tuukka Rask, ktorí z bližšie nešpecifikovaných dôvodov vynechali pondelkový tréning Bruins, tak získali nejaký čas navyše.

Dube dal druhý gól proti Dallasu

Flames vykročili víťazne

Zatiaľ sa zdá, že hokejisti Calgary sú na tohtoročné bitky pripravení oveľa lepšie, ako to bolo počas výrazne vydarenejšej základnej časti sezóny 2018-19, keď ich púť rýchlo uťali Colorado Avalancche. Flames najprv odpratali z cesty Winnipeg a teraz úspešne vykročili do série s Dallasom.

Tímy, ktoré dokázali vyhrať úvodný zápas v sérii hranej na štyri víťazné, majú bilanciu 478:219, že ju nakoniec vyhrajú aj celú, teda úspešnosť 68,6 percenta.

Hrdina Dube

Johnny Gaudreau? Sean Monahan? Elias Lindholm? Matthew Tkachuk? Nie. Tí, od ktorých sa to čakalo najviac, sa tentoraz nepresadili. Hviezdnu chvíľu namiesto nich zažil dvadsaťdvaročný Dillon Dube, ktorý nastupuje v prvom play off v kariére.

Dube sa dvakrát presadil už počas prvej tretiny a Flames tak mali navrch. Stars síce potom dali dva góly za deväť, takže manko veľmi rýchlo zlikvidovali, lenže pred druhou prestávkou rozhodol obranca Rasmus Andersson.

Stars dvali dva góly za 9 sekúnd

Dallas to tam nepadá

Stars majú medzi sebou niekoľko ofenzívnych es so zvučnými menami, lenže zatiaľ im to v produktivite vôbec nefunguje. Vrátane prípravného duelu nastrieľali v riadnom hracom čase len šesť gólov. Dvakrát vyšli dokonca úplne naprázdno.

Potom sa nedá čudovať, že ich bilancia od ostrého štartu je jedna výhra (navyše poriadne vydretá až po nájazdoch proti St. Louis Blues) a tri porážky. V bojoch o nasadenie v Západnej konferencii až tak neboleli, ale teraz je už situácia iná.
Vegas stále bezchybní

Vegas Golden Knights potvrdili, že sa s nimi medzi favoritmi na zisk Stanley Cupu počíta oprávnene. Chicago Blackhawks porazili v prvom strete veľmi presvedčivo 4:1 a pripísali si tak prvý bod v sérii.

Hlavnou hviezdou duelu sa stal útočník Reilly Smith, ktorý sa blysol tromi bodmi za dva góly a prihrávku. Golden Knights tak zvládli aj štvrtý duel po návrate do hry, pretože uspeli aj vo všetkých troch dueloch skupiny o nasadenie a vybojovali si tak prvé miesto v Západnej konferencii.

Smith sa presadil bekhendom

Scheifele odpustil Tkachukovi

Hviezda Winnipeg Jets Mark Scheifele, ktorý bol nútený ukončiť svoje pôsobenie po návrate na ľad už počas prvého zápasu kvalifikácie, verejne uistil, že necíti žiadnu zášť voči Matthewovi Tkachukovi. Ten bol podľa názoru, trénera Jets Paula Mauricea jasne zodpovedný za Scheifeleho zranenie, aj keď útočník Flames to rezolútne poprel.

Tkachuk sa na ľade mená na provokatéra a často sa pohybuje na hrane, niekedy aj za ňou, ale incident so Scheifelem, ktorý si pri ňom zranil nohu, sa zdal byť nezavinený.