Blue Jackets bleskovo poslali domov Lightning

Hokejisti tímu Columbus Blue Jackets zavŕšili veľký šok pre celú NHL. Nad Tampa Bay Lightning, jasným víťazom Presidents' Trophy pre najlepší tím základnej časti, vyhrali štvrtý duel 7:3 a pred svojimi fanúšikmi oslavovali postup.

Kým Blue Jackets po výsledku 4:0 už môžu čakať na ďalšieho súpera, hráčom vrátane obrancu Erika Černáka sa v zámorí začalo veľmi nečakané voľno.
Columbus Blue Jackets - Tampa Bay Lightning 7:3 (konečný stav série: 4:0)
Prvýkrát v histórii sa stalo, že by nad víťazom Presidents' Trophy (ktorá sa udeľuje od sezóny 1985/86) súper v 1. kole vyhral 4:0 na zápasy a nedoprial mu ani jedinú radosť. Los Angeles Kings boli v roku 2012 blízko a viedli už 3:0, ale nakoniec potrebovali na vyradenie Vancouver Canucks päť zápasov.
"Viac ako čokoľvek iné som nesmierne sklamaný," vyhlásil kouč porazených Jon Cooper. "Keď idete do play off, treba mať na pamäti, že polovici tímov ligy sa to nepodarilo. Takže každý v play off je naozaj dobrý. A súper si určite zaslúžil, aby v ňom hral."
"My sme v celej sérii nedokázali nájsť svoju hru. Tak to skrátka bolo. Držali sme sa jej po celý rok, ale teraz sa na týchto šesť aprílových dní skrátka stratila. Je to nešťastné, pretože je to škvrna na záver skvelej základnej časti," doplnil Cooper.
[Kompletné pokrytie série Tampy Bay s Columbusom]
Na výsledok 0:4 v akejkoľvek fáze play off došlo z pohľadu najlepšieho tímu základnej časti štvrtýkrát. V roku 1970 Boston Bruins v semifinále podobne deklasovali Chicago Blackhawks, v roku 1988 Edmonton Oilers bez jedinej odozvy porazili súpera Calgary Flames a New Jersey Devils o sedem rokov neskôr zdolali 4:0 na zápasy až vo finále Detroit Red Wings. Okrem Devils sa predtým Bruins a Oilers dopracovali až k Stanley Cupu.
Columbus pritom od vstupu do ligy v roku 2000 sa pred týmto rokom len štyrikrát dostal do play off a bol jediným tímom v celej súťaži, ktorý ešte nevyhral sériu - Blue Jackets vždy skončili už v úvodnom kole.
Tentoraz bolo všetko úplne inak. Blue Jackets síce na ľade súpera vstúpili do série tretinou ako z hororu, keď po úvodnej dvadsaťminútovke prehrávali 0:3, ale nakoniec súpera porazili s celkovým skóre 19:8.
"Ak si to niekto zaslúži, tak sú to naši fanúšikovia," vyhlásil útočník Cam Atkinson. "My makáme úplne na maximum, ale oni čakali na túto chvíľu, keď vyhráme sériu, naozaj dlho."
Columbus urobil rozhodujúci krok v zápase, v ktorom v čase 3:48 viedol už 2:0 po zásahoch Alexandrea Texiera v presilovke a Pierre-Luca Duboisa. V deviatej minúte znížil Steven Stamkos.

Bjorkstrand vrátil Blue Jackets vedenie

V druhom dejstve Seth Jones vrátil domácim dvojgólové vedenie, ale potom hosťom ešte svitla nádej, keď najprv trafil Cedric Paquette po prihrávke Jana Ruttu. Brayden Point sa potom v početnej výhode postaral o vyrovnanie a Blue Jackets tak inkasovali prvý gól v oslabení v celej sérii. Lenže Oliver Bjorkstrand hostí už po 54 sekundách schladil gólom krátko pred druhou prestávkou.
V posledných dvoch minútach potom domáci zvýšili náskok tromi gólmi do prázdnej bránky. Najprv sa presadil Artemi Panarin, potom svojím druhým gólom večera Texier a na záver aj Matt Duchene. Blue Jackets tak navyše stanovili klubové maximum v počte strelených gólov v zápase play off.
"Bolí to, ale súper bol lepším tímom," športovo uznal kapitán Lightning Steven Stamkos. "Presne plnili svoj zápasový plán. Neviem, čo na to povedať. Keby sme poznali odpoveď, možno by sme mohli nájsť cestu, ako vyhrať."
"Som tu sedem rokov. A pohybujú sa okolo mňa ľudia, ktorí sú tu ešte oveľa dlhšie. Táto chvíľa pre nich veľa znamená," uviedol kapitán Blue Jackets Nick Foligno. "Samozrejme, že je to skvelý pocit. Ale je to len jedno kolo. Teraz sú pred nami ešte ďalšie tri."
Columbus v ďalšom kole vyzve lepšieho zo série medzi Boston Bruins a Toronto Maple Leafs. Kanadský tím v sérii zatiaľ vedie 2:1.