Černákova prihrávka neodvrátila tretiu prehru Tampy

Slovenský obranca Lightning bodoval aj v treťom zápase série, ale domáci Columbus vyhral 3:1 a vedie 3:0 na zápasy

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Súhrn: TBL 1, CBJ 3

Columbus znova vyhral, v sérii vedie už 3:0

Blue Jackets sú blízko prvej vyhranej sérii v histórii klubu, po triumfe 3:1 vedú nad Lightning už 3:0 na zápasy

• 04:35 •

Hokejisti tímu Columbus Blue Jackets majú na dosah obrovské prekvapenie. Presnejšie šok pre celú NHL. Po presune série na svoj ľad totiž vyhrali aj tretí duel proti jasnému vládcovi základnej časti a nad Tampa Bay Lightning vedú už 3:0 na zápasy.

Nič na tom nezmenil ani jediný gól Tampy z hokejky Ondřeja Paláta, ktorý pripravil Erik Černák. Lightning ním znížil na 1:2, ale namiesto vyrovnania veľkého favorita prišla v závere poistka domácich Blue Jackets.

Columbus Blue Jackets - Tampa Bay Lightning 3:1 (stav série: 3:0)

Lightning zatiaľ dostávajú jednu ranu za druhou. Potom, ako na úvod série premárnili trojgólový náskok, prišli kvôli zákroku z druhého zápasu nielen o kráľa kanadského bodovania základnej časti Nikitu Kucherova, ktorý dostal trest na jeden zápas, ale aj o zraneného elitného beka Victora Hedmana.

V prepočte to bolo 182 bodov (Kucherov 128 a Hedman 54). Ich miesta zaujali Ryan Callahan, ktorý tak odohral 120. zápas play off, a Braydon Coburn. Teda hráči, ktorí strávili prvé dva zápasy série na tribúne.

Bezgólový stav po prvej tretine zodpovedal dôležitosti zápasu, všetkým aktérom bolo nad slnko jasné, aký veľký rozdiel je medzi stavom 2:1 a 3:0 v sérii.

Domáci potom udreli ako prví 104 sekúnd od zahájení druhej tretiny, keď Matt Duchene otvoril skóre. Blue Jackets potom svojich fanúšikov potešili znova. V 29. minúte sa v presilovke presadil Oliver Bjorkstrand, ktorý potrestal prehrešok Callahana.

V 45. minúte prišla chvíľa Lightning. Černák asistoval Palátovi, ktorý z dorážky prekonal brankára Sergeia Bobrovskyho. Bola to však jediná strela z 31 pokusov, ktorú brankár domácich pustil za svoj chrbát.

Dvadsaťjedenročný Černák tak vo svojom premiérovom play off zatiaľ bodoval vo všetkých troch dueloch série. V nedeľu rozdal až šesť hitov a po troch súbojoch vyraďovacej časti má na konte jeden kladný bod v štatistike plus/mínus.

"Predviedli sme tu veľa vydarených vecí, určite viac ako v zápase číslo 2, to je jasné," povedal obranca porazených Ryan McDonagh. "Musíme sa tohto návodu držať aj naďalej a dúfať, že viac našich striel sa dostane do siete."

Cam Atkinson presne minútu pred koncom riadneho hracieho času trafil prázdnu bránku a bolo rozhodnuté.

Na doterajšom priebehu celej série je paradoxný fakt, že Columbus sa od vstupu do ligy v roku 2000 dostal do play off len štyrikrát a je jediným tímom v celej súťaži, ktorý ešte nevyhral sériu - Blue Jackets vždy skončili už v úvodnom kole.

Druhýkrát v histórii sa stalo, že nad víťazom Presidents' Trophy by súper v 1. kole viedol už 3:0 na zápasy. Prvými boli Los Angeles Kings, ktorí v roku 2012 nakoniec porazili Vancouver Canucks v piatich zápasoch.

"Naši fanúšikovia si zaslúžia, aby sme svoju prácu dokončili tu doma," vyhlásil forvard víťazov Matt Duchene a dal tak jasne najavo, že už neplánuje cestovať na Floridu na piaty zápas. "Ale viselo to tu vo vzduchu už dlho."

[Kompletné pokrytie série Tampy Bay s Columbusom]

"Som veľmi šťastný, ako sa nám zatiaľ darí a ako hráme," pochválil svojich zverencov kouč John Tortorella. "Ale ešte je pred nami veľa práce a musíme byť naozaj obozretní."

Ďalší zápas: Utorok 16. apríla (streda 17. apríla 1:00 SELČ) v Nationwide Arene v Columbuse.