Hutchinson nedovolil Faksovi skórovať

Hokejisti tímu Colorado Avalanche si môžu stále robiť nádeje na zisk Stanley Cupu. V šiestom zápase na ľade haly Rogers Place v Edmontone sa im podarilo odvrátiť aj druhý mečbal Dallas Stars a hoci prehrávali, nakoniec sa radovali z výhry 4:1.

Celá séria je tak vyrovnaná na 3:3 na zápasy a o jednom z finalistov Západnej konferencie rozhodne až bitka číslo 7. Víťazný gól dal pred polovicou druhého dejstva obranca Cale Makar. Opäť sa blysol Nathan MacKinnon, ktorý vďaka gólu a prihrávke bodoval už štrnásty raz v rade.

Avalanche rovnako ako v predchádzajúcom dueli nasadili do bránkoviska tridsaťročného Michaela Hutchinsona, ktorému si aj v druhom štarte od začiatku sezóny darilo na výbornú a pripísal si 27 úspešných zákrokov.

Jeho spoluhráči okolo polovice úvodného dejstva nevyužili šesť minút početnej výhody. Najprv sa previnil hrou vysokou hokejkou Blake Comeau (2+2) a chvíľu po skončení jeho trestu aj Jamie Oleksiak.

Na druhej strane tak ako prvý udrel Miro Heiskanen v čase 17:35, keď sa presadil strelou tesne za kruhom na buly a Hutchinson tak zažil jedinú slabšiu chvíľu v zápase. Len 32 sekúnd pred prvou prestávkou však vyrovnal Nikita Zadorov.

Coloradu sa síce naďalej nedarilo v presilových hrách, ale zásluhou úspešnej dorážky Makara otočilo. Mladý obranca v 28. minúte z priestoru medzi kruhmi nedal šancu Antonovi Chudobinovi a pripísal si štvrtý gól v tohtoročnom play off.

V úvode tretej časti Avalanche vďaka skvelému napádaniu odskočili na dvojgólový rozdiel. MacKinnon predĺžil svoju skvelú sériu na 14 zápasov, pričom bodoval v každom vystúpení od návratu do hry. Do jeho žabky pri akcii dvoch na jedného sa naplno oprel Mikko Rantanen a po jeho strele pod hornú tyčku bol stav 3:1.

Nasledoval chvíľkový tlak Stars a veľmi dlho sa neprerušovalo. Hutchinson však zvládol aj jediné oslabenie Avalanche v celom zápase, pred ktorým sa proti pravidlám previnil Ian Cole.

Potom prišla dlhá hra Dallasu bez brankára, lenže hneď na jej začiatku sa puk dostal na hokejku hráča, pri ktorom si Stars želali asi zo všetkých najmenej - MacKinnon s veľkým prehľadom trafil z veľkej diaľky prázdnu bránku a definitívne rozhodol o tom, že súperi sa stretnú aj siedmykrát. Zároveň tak vylepšil svoju skvostnú bilanciu už na 25 bodov za deväť gólov a 16 asistencií.

Slovenský bek Andrej Sekera strávil na ľade takmer 15 minút a pripísal si štyri hity, čo bolo spolu s Esom Lindellom najviac z tímu Stars. V 14. zápase po návrate do hry si pripísal aj jeden hit.
"Každý večer sa treba poučiť z toho, čo ste urobili dobre, ale aj z toho, na čom ešte musíte zapracovať," vyhlásil MacKinnon. "A presne to robíme. Takže si zase pozrieme aj tento zápas a nájdeme tam veci, ktoré musíme zlepšiť, ale aj tie pozitívne, na ktorých môžeme stavať. Dúfam, že v tom budem môcť pokračovať aj v ďalšom kole."
Na strane víťazov vzbudzoval obavy len stav kapitána Gabriela Landeskoga, ktorý v priebehu druhej tretiny odstúpil zo zápasu. V tretej sa ešte na 16 sekúnd objavil na ľade v jednom veľmi dôležitom krátkom striedaní, ale inak už do hry nezasiahol.
Kľúčový duel série je na programe v piatok. Tímy, ktorým sa napriek manku 1:3 v sérii podarilo vyhrať zápasy číslo 5 a 6, majú v histórii jemne kladnú úspešnosť v dotiahnutí svojej snahy až do postupového konca. Ich bilancia je 29-28 (50,8 percenta).
"Všetci dobre vieme, čo sa stalo minulý rok," pripomenula ofenzívna hviezda Stars Tyler Seguin minuloročnú sériu s neskoršími šampiónmi St. Louis Blues. "Boli sme v tejto pozícii, keď sme viedli 3:2, mali sme možnosť zavŕšiť ju na domácom ľade... A potom sme prehrali zápas číslo 7. Teraz máme šancu sa z toho vykúpiť. Myslím si, že celý klub ide správnou cestou a toto je ďalší krok.
Obidva tímy však majú z historického hľadiska paradoxne zápornú bilanciu v siedmich zápasoch. Na strane Avalanche je to 6-8 (Colorado/Quebec Nordiques), od presťahovaní klubu pred sezónou 1995-96 zase 4-7. Bilancia ich súpera je 5-8 (Dallas/Minnesota North Stars), od presťahovania do Texasu pred ročníkom 1993-94 je rozdiel Stars 2-4.