Chicago vstúpilo do finále konferencie majstrovsky, unavených Kings zdolalo 3:1

Autor Michael Langr / NHL.com

Necelých 45 hodín, ktoré mali hokejisti Los Angeles Kings na regeneráciu po siedmom zápase predchádzajúcej série a presun z Kalifornie do Chicaga, si vybralo svoju daň. V prvom finále Západnej konferencie nemali hostia dosť síl na to, aby navzdory optickej prevahe prelomili skvele pripravenú defenzívu Chicago Blackhawks.

Obhajcovia Stanley Cupu zvíťazili aj vďaka dvom asistenciám Mariána Hossu 3:1 a v sérii vedú 1:0 na zápasy. Zároveň vyhrali vo svojej hale United Center siedmy (spolu s minuloročnou sezónou ôsmy) zápas play off za sebou.

"Mali sme dobrý vstup do zápasu. Všetky útoky začali výborne, obrancovia sa zapájali po celom ihrisku a vytvárali tlak," pochvaľoval si kouč Joel Quenneville.

Kings prestrieľali domáci tím 26:20, ale proti dobre organizovanej defenzíve Blackhawks si nevytvorili toľko vyložených šancí. A keď už áno, zasiahol Corey Crawford, ktorý v prvom zápase zatienil Jonathana Quicka.

Gólman L.A. mal ale ťažšiu prácu. Musel čeliť dobre zohraným protiútokom domácich, ktorí sa presadzovali nápaditými kombináciami a dobrou prácou pred bránkou. Prvý gól dal v čase 14:46 Brandon Saad, ktorý v presilovke tečoval strelu Nicka Leddyho, pre ktorého vybojoval puk Hossa. Druhýkrát Quick inkasoval na začiatku druhej tretiny z hokejky Jonathana Toewsa, ale tento gól rozhodcovia odvolali pre jeho postavenie v bránkovisku.

Minútu nato vyrovnal tečom krížnej prihrávky Tyler Toffoli, ale Chicago nabudené neuznaným gólom sa znovu radovalo v 12. minúte druhej časti, kedy zakončil protiútok strelou od modrej obranca Duncan Keith.

Hostia pridali, ale do prestávky nestihli vyrovnať a v tretej tretine už nemali silu presadiť sa pred Crawfordovou bránkou. Naopak, kapitán Toews zakončil pekne rozohrané prečíslenie troch na jedného, v ktorom k nemu doputoval puk cez Hossu a Johnnyho Oduyu. ŠTATISTIKY ZÁPASU ›

Chicago, ktoré získalo Stanley Cup v roku 2010 a 2013 a finále konferencie hrá štvrtýkrát za posledných šesť rokov, potvrdilo v zápase veľké skúsenosti. Nerozhodil ho ani neuznaný gól a následné vyrovnanie, ani tlak súpera za stavu 2:1. "Naši hráči si dokážu vo veľkých zápasoch zachovať rovnaký prístup. Aj keď nastanú situácie, ktoré ich hodia dole, dokážu sa do toho veľmi rýchlo dostať späť," uviedol Quenneville.

Pre Los Angeles je dobrou správou snáď len návrat uzdraveného Willieho Mitchella, ktorý sa prekvapivo objavil v zostave po absencii od 7. zápasu prvého kola. Kings teraz môžu využiť dva dni voľna na to, aby nabrali stratené sily a v pokoji sa pripravili na ďalší priebeh série. Druhý zápas je na programe v stredu večer rovnako v Chicagu.