Chicago popravil 13 sekúnd pred koncom Brouwer, Winter Classic ovládol Washington

Autor Michael Langr / NHL.com

Drvivá väčšina zo 42 832 divákov prvého zápasu NHL v roku 2015 sa už chystala na predĺženie, ale Washington Capitals vyniesli ešte jeden tromf. Pohotová dorážka Troya Brouwera v čase 59:47 rozhodla novoročný washingtonský duel pod šírym nebom.

"Len som sa otočil a vypálil niekam na bránu," pousmial sa šťastný strelec.

Liga mala pri výbere súperov pre 2015 Bridgestone NHL Winter Classic veľmi šťastnú ruku. Washington vyhral šesť z posledných desiatich zápasov roku 2014, Chicago Blackhawks ešte o jeden duel viac. Na jednej strane Alexander Ovechkin s Nicklasom Backstromom, na druhej predlanskí víťazi Stanley Cupu, ktorých úroveň je niekoľko posledných sezón vzácne vyrovnaná.

Ešte nikdy za dobu organizovania zápasov Winter Classic nesvietilo slnko tak prudko ako poobede vo Washingtone. Na nebi ani mráčik, teplota ľahko nad nulou. Tréner Blackhawks Joel Qunneville si ani nenasadil čiapku, jeho náprotivok na lavičke Capitals Barry Trotz vytiahol len ľahkú šiltovku. "Odkaz pre všetkých hráčov znel: užite si túto skúsenosť, nakoľko to len bude možné. Je to unikátna príležitosť, ktorá sa nemusí opakovať," vyhlásil Trotz pred zápasom.

Slnečné lúče na baseballovom Nationals Parku spôsobili usporiadateľom značné problémy. Hráčov na striedačkách oslepovalo slnko, aj keď sa predtým vybavili tradičným ‚indiánskym‘ líčením: čiernymi pruhmi pod očami. NHL nakoniec hokejistom povolila aj slnečné okuliare, čo však ako jediný využil domáci obranca Karl Alzner, ktorý ich v priebehu zápasu, keď sa plocha ocitla v tieni, zase odložil.

Do domácej zostavy sa vrátil obranca Brooks Orpik, ktorý nastúpil v NHL už na štvrtý zápas pod otvoreným nebom. V drese Chicaga sa rovnakou bilanciou mohli pochváliť Daniel Carcillo a Brad Richards.

Prvá tretina, v polovici ktorej si oba tímy vymenili strany, ukázala hlad Washingtonu po sviatočnom víťazstve. V 8. minúte stratil Brent Seabrook na modrej čiare puk a rýchlik Eric Fehr si po úniku forhendovým blafákom vychutnal Coreyho Crawforda. Dvadsaťdeväťročný útočník sa na Winter Classic presadil strelecky už tretí krát. 1. januára 2011 totiž pomohol dvomi gólmi poraziť Pittsburgh Penguins, čo bol mimochodom zápas, z ktorého si po strete s Davidom Steckelom odniesol otras mozgu Sidney Crosby.

Len jeden gól však Washingtonu v prvých dvadsiatich minútach nestačil. Tlak pokračoval. Český obranca Michal Rozsíval nestačil vyhodiť puk z tretiny a z dorážky sa na radosť viac než 40 tisíc divákov 18. zásahom sezóny presadil Ovechkin. "Myslel som si, že sa do zápasu dostaneme trochu skôr," čudoval sa kouč Jastrabov Quenneville.

"Všetci sme mali medzi divákmi priateľov, rodiny. Chceli sme im predviesť to najlepšie a potešiť ich," tvrdil ruský kanonier. "Navyše to bol zápas proti jednému z najlepších tímov v súťaži."

Dlho sa zdalo, že Chicago nemôže nájsť svoj ofenzívny rytmus. Až Bäckströmovo vylúčenie prinieslo Blackhawks šancu, ktorú už po siedmich sekundách využil od modrej čiary Patrick Sharp a znížil na 1:2.

"Možno sú to tie najlepšie podmienky, v akých som zatiaľ pod šírym nebom hral. Aj tak sú ale rozdiely oproti zápasu v hale dosť podstatné," vysvetľoval v prestávkovom rozhovore Sharp, ktorý absolvoval Winter Classic 2009 i minuloročný duel Stadium Series proti Pittsburghu.

Od druhej tretiny bolo viditeľné, že kvalita ľadu utrpela. Puky často preskakovali hokejky a odrazy boli stále nevyspytateľnejšie. Úvod však znovu vyznel pre domácich, keď dvakrát pálil do bránkovej konštrukcie Ovechkin, ktorý najskôr sklepol vyrazený puk zo vzduchu do pravej tyčky a o minútu trafil hornú tyčku.

Cinkanie za gólmanom Crawfordom prebralo aj Chicago k väčšej aktivite. Vyrovnanie však spôsobila chyba beka Capitals Johna Carlsona, ktorý si neuvedomil, že mantinely sú o niečo odlišné, než na aké je zvyknutý. Marián Hossa získal puk, ktorý sa cez hokejky Jonathana Toewsa a Brandona Saada dostal rýchlo do domácej siete.

Jediný slovenský hokejista mal do druhej pauzy ešte niekoľko možností na tretí chicagský gól, Bradena Holtbyho však už nedokázal nachytať. V záverečnej tretine už začala kraľovať opatrnosť, výrazne ubudlo šancí a zápas, z ktorého so zranenou rukou odstúpil hosťujúci Kris Versteeg, mieril do predĺženia.

Lenže Washington v samotnom závere základnej hracej doby súpera predsa len šokoval. Pri vylúčení chicagského kapitána Toewsa vletel do útočného pásma Ovechkin. Saad mu síce zlomil hokejku, ale ešte než mohol Hossa odpáliť puk z tretiny, trafila ho Brouwerova hokejka. "Videl som, ako sa Alexova hokejka rozpolila, a na nič som nečakal. Bolo to trochu šťastné, ale naši fanúšikovia si niečo podobné zaslúžili," jasal Brouwer a spoločne s ním všetci, ktorí si želali víťazstvo Capitals.