Chicago otočilo zápas v 3. tretine a vo finále vedie

Autor Corey Masisak a Michael Langr / NHL.com

Tohtoročné finále Stanley Cupu je plné veľkých ofenzívnych hviezd. Prvý zápas série však v stredu v noci rozhodli hokejisti, ktorí toho až do marca za Chicago Blackhawks veľa neodohrali.

Teuvo Teravainen a Antoine Vermette dali na konci tretej tretiny dva góly v dvoch minútach a zariadili tak obrat Chicaga i víťazstvo 2:1 nad domácimi Tampa Bay Lightning. Blackhawks vyhrávajú vo finále 1:0 na zápasy, ten druhý sa hrá opäť v Amalie Aréne v sobotu od 7.15 (nedeľa 1.15 SELČ).

Lightning v prvom zápase viedli od 5. minúty, v ktorej Alex Killorn presne usmernil letiaci puk za chrbát Coreyho Crawforda, a dlho držali najtesnejší náskok. Lenže nováčik Teravainen, ktorý v základnej časti odohral len 34 zápasov, využil prácu Duncana Keitha pri mantinely a v čase 13:28 tretej tretiny prestrelil hromadu tiel pred bránkou a vyrovnal.

"Je to jeden z najnadanejších chlapcov, akých som kedy videl," povedal o fínskom útočníkovi skúsený slovenský forvard Marián Hossa. "U nás je veľa šikovných hráčov, takže to mal ťažké presadiť sa a bolo dobré, že sa rozohral v nižšej lige. Má veľké sebavedomie, ktoré deň odo dňa rastie. On snáď nemá ani žiadny pulz, aký je pokojný. Je to proste chladný Fín."

O dve minúty neskôr už Chicago viedlo - a opäť v tom mal prsty Teravainen. Ten obral o puk útočníka J.T. Browna a ponúkol ho Vermetteovi, ktorý s pomocou Brownovho teču skóroval v čase 15:26 tretej tretiny. Prvé finále Stanley Cupu tak rozhodla posila, ktorú Hawks získali pred tohtoročnou uzávierkou prestupov z Arizona Coyotes.

Tampa pritom dokázala dlho držať Chicago na uzde, v prvých dvoch tretinách mu povolila len 13 striel na Bena Bishopa (z celkových 23). Napriek tomu prvý krát v tohtoročnom play off prehrala zápas, v ktorom dala prvý gól (doteraz mala v takomto prípade bilanciu 9-0).

"Chceli sme brániť vedenie, v minulých zápasoch sa nám to darilo," okomentoval domáci obranca Anton Stralman fakt, že v tretej tretine vystrelila Tampa len päťkrát z celkových 24 striel. "Súper je však veľmi kvalitný a veľmi dobrý na to, aby sme mu dali toľko priestoru a nechali ho tak často hrať s pukom," dodal.

"V tretej tretine to vyzeralo, ako keby sme sa trochu báli toho, čo sa stane. Je len tenká hranica medzi rešpektom a strachom. Môžeme ich rešpektovať, ale nesmieme sa ich báť," burcoval Lightning skúsený bojovník Brenden Morrow.

Hossa ostal tentoraz bez bodu. Na ľade strávil 16 minút a 13 sekúnd a dvakrát vystrelil na bránku.