Chara

Boston Bruins v utorok porazili Calgary Flames 5:2 a tešili z šiesteho triumfu z posledných siedmich zápasov. Zdeno Chára strelil záverečný gól, keď pri hre Flames bez brankára trafil prázdnu bránku z druhej strany klziska.

Columbus Blue Jackets zasypali Jaroslava Haláka 51 strelami, slovenský gólman štyrikrát inkasoval a New York Islanders prehrali 1:4. Chicago Blackhawks s Tomášom Jurčom nestačili na Vegas Golden Knights a zaznamenali už siedmy neúspech po sebe. Richard Pánik sledoval víťazný duel Arizona Coyotes proti San Jose Sharks len z tribúny, Tomáš Tatar sa tešil z výhry Detroit Red Wings nad Anaheim Ducks.
Pozícia najlepšieho tímu ligy sa začína otriasať v základoch. Hráči Tampa Bay Lightning vyšli druhýkrát za sebou bodovo naprázdno, hoci sa tentoraz predstavili na ľade mužstva Buffalo Sabres. Už majú len o jeden bod viac ako Golden Knights, ktorí vedú tabuľku Západnej konferencie, a práve Boston.
Boston Bruins - Calgary Flames 5:2
Domáci kapitán Chára spečatil víťazstvo presným pokusom do prázdnej bránky pri hre Flames bez gólmana. Štyridsaťročný obranca pridal svoj šiesty gól v sezóne a spolu má na konte 17 bodov.
Bruins nezastavilo ani čaro Davida Ritticha v bránkovisku, ktorý doteraz bodoval vo všetkých štartoch vonku v sezóne. Rittichovi sa napriek štyrom inkasovaným gólom pomerne darilo a pripísal si 35 úspešných zákrokov.
Flames, usilujúci sa o ôsmy úspech za posledných 10 zápasov na štadiónoch súperov, mali pritom duel dobre rozohraný. Rýchlo sa otriasli po tom, ako ich už po 28 sekundách hry nachytal Riley Nash. Už na začiatku 10. minúty viedli, keď sa medzi strelcov zapísali Sam Bennett a Johnny Gaudreau.
Lenže v 37. minúte to bol znovu Riley Nash, kto vyrovnal, a v tretej tretine potom začal úradovať Patrice Bergeron. Gólmi číslo 26 a 27 v sezóne rozhodol o šiestej výhre Bostonu z posledných siedmich zápasov.
Bergeron pritom stihol až 17 zásahov v posledných 19 dueloch. "Snažím sa vôbec na to nemyslieť," vyhlásil Bergeron. "Snažím sa len ísť na ľad, hrať a ostávať sústredený, aby som bol každý večer lepší a lepší."

Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 6:3
Viac o téme: [Gáborík bol vymenený z Los Angeles do Ottawy]
Dvadsaťtriročný center Zach Aston-Reese, ktorý sa v NHL prvýkrát predstavil začiatkom februára, sa dočkal gólu vo svojom piatom vystúpení na najslávnejšej hokejovej scéne sveta. Pre istotu trafil hneď dvakrát a Penguins aj vďaka tomu pokračujú v krasojazde.
Obhajcovia Stanley Cupu z posledných dvoch sezón bodovali štvrtýkrát za sebou, pred svojimi fanúšikmi dokonca deviatykrát v rade a naďalej sa šplhajú medzi najlepšie tímu Východnej konferencie.
Sidney Crosby sa pod dvanástu výhru tímu z posledných 16 duelov podpísal tromi asistenciami. Bol aj pri oboch góloch, ktoré dal Aston-Reese. "Z jeho prihrávok je naozaj ľahké skórovať. Vie vás nájsť kdekoľvek," ocenil úspešný strelec. "Pri druhom góle som mal prázdnu bránku, tam som vážne nechcel minúť."
Na hosťujúcich Senators sa mohol do istej miery podpísať aj fakt, že v polovici duelu bol zo zápasu stiahnutý skúsený obranca Dion Phanuef. Vedenie klubu ho spolu s Nateom Thompsonom vymenilo do Los Angeles Kings. Opačným smerom putujú útočníci Marián Gaborík a Nicholas Shore.

Philadelphia Flyers - New Jersey Devils 4:5 po náj.
Gólman Michal Neuvirth bol pre trénerov jasnou voľbou, keďže jeho kolega Brian Elliott vypadol z kolotoča zápasov. Podľa pôvodných odhadov bude kvôli zraneniu chýbať päť až šesť týždňov. Problémy so svalom si dokonca v prípade tímovej jednotky vyžiadali operačný zákrok.
Neuvirth z hry štyrikrát inkasoval, ale predviedol aj 32 úspešných zákrokov. Flyers však dobre rozohraný duel vôbec nezvládli. Už v druhej minúte ich poslal do vedenia Travis Konecny, Radko Gudas potom v polovici riadneho hracieho času zvýšil na 3:1.
V 36. minúte to po góle v presilovke, ktorý dal Claude Giroux po asistencii Jakuba Voráčka, bolo ešte 4:2, ale ani to domácim nestačilo. V čase 58:39 vyrovnal svojím druhým gólom v zápase Taylor Hall. Nájazdy rozhodol úspešným pokusom Drew Stafford.
Voráček ostáva s 54 zápasmi jasne najlepším nahrávačom v lige, druhý Johnny Gaudreau má na konte o šesť asistencií menej.

Buffalo Sabres - Tampa Bay Lightning 5:3
Najhorší tím Východnej konferencie si poradil s tým najlepším. Sabres zvíťazili v treťom z posledných štyroch zápasov a priblížili sa na tri body Ottawa Senators, ktorí sú v poradí pred nimi.
Sam Reinhart v drese víťazov dvakrát skóroval, Ryan O'Reilly pridal gól a dve asistencie. Lightning prehrali aj predchádzajúci duel v Toronte a z posledných piatich vystúpení tak majú na konte tri prehry.
"Prehrali sme zápas," nerobil Jon Cooper z porážky prehnanú vedu. "Áno, prehrali sme zároveň druhýkrát za 24 hodín, na čo nie sme zvyknutí, ale aj také veci sa občas stávajú."
Carolina Hurricanes - Los Angeles Kings 7:3
Obranca Justin Faulk dosiahol prvý hetrik v kariére a Hurricanes tak zvíťazili tretíkrát za sebou. Jeho zápis je o to cennejší, že skóroval trikrát po sebe bez toho, aby sa medzitým presadil niekto iný.
Dvoma zásahmi pomohol po úvodnom góle Jaccoba Slavina k zvýšeniu náskoku pred prvou prestávkou už na 3:0 a potom dal aj prvý gól druhého dejstva. Stal sa tak ešte len desiatym bekom v histórii NHL, ktorému sa podarilo nastrieľať 'čistý' hetrik.
"Toto je teda naozaj paráda," pochvaľoval si dvadsaťpäťročný Faulk. "Už som mal niekoľko dvojgólových zápasov, potom samozrejme hľadáte aj príležitosť dať tretí gól. Ale nikdy by som si nepomyslel, že sa mi ten hetrik podarí dať."
Marián Gáborík odohral vo svojom poslednom zápase za Kings viac ako 13 a pol minúty a bodovo sa nepresadil. V sezóne zatiaľ nazbieral 14 bodov v 30 odohraných dueloch, ten 15. už pravdepodobne pridá v drese Ottawa Senators.

Výsledky ostatných utorkových zápasov:
Vegas Golden Knights - Chicago Blackhawks 5:2
Detroit Red Wings - Anaheim Ducks 2:1
New York Islanders - Columbus Blue Jackets 1:4
San Jose Sharks - Arizona Coyotes 1:2
Winnipeg Jets - Washington Capitals 4:3 po predl.
Minnesota Wild - New York Rangers 3:2
Nashville Predators - St. Louis Blues 4:3 po predl.
Chicago Blackhawks naďalej prehrávajú. V meste hriechu pridali už siedmu porážku v rade. Ide o najhoršiu sériu Blackhawks za posledných šesť rokov. V období medzi 21.januárom a 13. februárom 2012 nestačili na súperov dokonca deväťkrát v rade. Tomáš Jurčo v ich drese za necelých 11 minút na ľade ani raz nevystrelil na bránku. V zostave Vegas sa Tomáš Nosek mohol naopak radovať z úspešného návratu po zranení, keď pridal svoj štvrtý gól v sezóne.
Ostrieľaný Jimmy Howard dostal v bránke Detroit Red Wings prednosť pred Petrom Mrázkom a vychytal cennú výhru nad Anaheim Ducks 2:1. Prispel k nej 32 úspešnými zákrokmi a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
Hráči Columbus Blue Jackets vyslali na Jaroslava Haláka v bránke New York Islanders spŕšku 51 striel a oplatilo sa to, po nevydarenej sérii piatich porážok sa tešili z druhej jednoznačnej výhry po sebe.
San Jose Sharks doma prekvapujúco nestačili na najhorší tím súťaže. Arizona Coyotes bez Richarda Pánika v zostave si odviezli cennú výhru 2:1, bodovali tak už štvrtýkrát v rade a z toho dokázali trikrát vyhrať.
Tesný úspech Winnipeg Jets proti Washington Capitals režíroval útočník Mark Scheifele, ktorý si pripísal tri body za dva góly a prihrávku. A aby mohol Tyler Myers rozhodnúť v predĺžení, len 15 sekúnd pred vypršaním riadneho hracieho času vyrovnal na 3:3. Marko Daňo bol medzi náhradníkmi.
1. Justin Faulk (CAR): 3 góly, 5 striel, plus/mínus 1, čas na ľade 23:43, čistý hetrik
2. Mark Scheifele (WPG): 2 góly, 1 asistencia, 4 strely, plus/mínus 3, čas na ľade 23:40
3. Sidney Crosby (PIT): 3 asistencie, 1 strela, plus/mínus 2, čas na ľade 21:23