CharaPrimary

Toronto Maple Leafs v pondelok v treťom zápase prvého kola play off Východnej konferencie doma porazili Boston Bruins 4:2 a znížili stav série na 1:2 na zápasy. K úspechu Bruins nepomohol ani prvý tohtoročný gól v play off slovenského kapitána Zdena Cháru. San Jose Sharks sú krok od postupu, na domácom ľade rozstrieľali Anaheim Ducks 8:1 a vedú 3:0 na zápasy.

Útočník Taylor Hall tromi bodmi za gól a dve asistencie priviedol New Jersey Devils k víťazstvu nad Tampa Bay Lightning 5:2. Na znížení straty v sérii sa výrazne podieľal aj brankár Cory Schneider, ktorý si pripísal 34 zákrokov. Do hry o postup sa vrátili aj Colorado Avalanche, ktorí v doma porazili Nashville Predators a znížili na 1:2 na zápasy. Nathan MacKinnon sa pod úspech podpísal dvoma gólmi.
Toronto Maple Leafs - Boston Bruins 4:2 (stav série 1:2)
Chára sa presadil v 27. minúte, keď Bruins druhýkrát v zápase vymazali stratu. Štyridsaťjedenročný obranca z ľavej strany z nulového uhla prekvapil Andersena strelou na bližšiu tyčku. Slovenský kapitán Bostonu odohral 150. duel v bojoch o Stanley Cup a zaznamenal 51. bod a 16. zásah. Celkovo päťkrát ohrozil gólmana Frederika Andersena a zablokoval šesť striel súpera.
Brankár Andersen prispel k víťazstvu 40 úspešnými zákrokmi a bol vyhlásený za prvú hviezdou zápasu. Patrick Marleau strelil v drese domácich dva góly a pri zásahu na 4:2 v 57. minúte mu asistoval Tomáš Plekanec, ktorý si vo svojom 90. zápase play off pripísal jubilejný 50. bod.
Maple Leafs otvorili skóre v čase 17:05 v presilovej hre po dorážke Jamesa van Riemsdyka. V 24. minúte síce vyrovnal Adam McQuaid, ale Marleau hneď po 43 sekundách v prečíslení vrátil Torontu vedenie.
Napriek Chárovmu gólu na 2:2 Toronto nedopustilo, aby Boston v sérii získal vedenie 3:0 na zápasy. Najskôr Tuukkovi Raskovi pomohla tyčka po strele Kasperiho Kapanena, ale v čase 34:47 z ľavého kruhu prvýkrát v sérii trafil Auston Matthews.
Tretie vedenie v zápase už domáci nepustili. Boston dvakrát trafil dvakrát tyčku- najskôr v druhej časti po strele Dantona Heinena a potom aj na štarte záverečného dejstva v presilovej hre pri pokuse Brada Marchanda.
"Myslím, že naša prvá formácia hrala dobre, len sa jej nepodarilo skórovať. Pastrňák mal tri alebo štyri šance, ale ich brankár previedol kľúčové zákroky. Ale samozrejme, že môžu byť ešte lepší, dnes to mali ťažké. Súper sa snažil, aby sa nepresadili a podarilo sa mu to," povedal kouč Bruce Cassidy na adresu Davida Pastrňáka, Patricea Bergerona a Marchanda.
Poistku zaistil Marleau, ktorý zaokrúhlil počet svojich gólov v 180. vystúpení v play off už na 70 a svojím prvým zásahom večera predbehol Gordieho Howea na 17. mieste historickej tabuľky.
"Myslím si, že celý zápas sme boli lepší. Korčuľovali sme a hrali sme, ako sme mali. V Bostone sme nepredviedli naše najlepšie výkony, ale dnes sme mali šancu to zmeniť a vyhrali sme. Už sa tešíme na ďalší zápas," vyhlásil Marleau.

New Jersey Devils - Tampa Bay Lightning 5:2 (stav série 1:2)
Po bezgólovom úvodnom dejstve sa Lightning dostali do vedenia po 42 sekundách druhej časti. Prihrávku Nikitu Kucherova z rohu zužitkoval Alex Killorn, ktorý ostal sám pred Corym Schneiderom. V 33. minúte sa Taylor Hall postaral o vyrovnanie, keď sa dostal k puku medzi kruhmi a nekompromisnou strelou prekonal Andreia Vasilevskiyho.
Vstup do záverečnej tretiny sa opäť vydaril najlepšiemu tímu Východnej konferencie a aj druhému gólu Lightning predchádzala Kucherovova ideálna prihrávka z pravého rohu. Tentoraz našiel na ľavom kruhu Stevena Stamkosa, ktorý trafil zápästím.
Will Butcher v 45. minúte v presilovej hre piatich proti trom zahájil obrat Devils. Asistoval mu Hall, ktorý v čase 52:55 pripravil aj víťazný gól pre Stefana Noesena.
"Vedeli sme, že súper bude chcieť odpovedať. Mali veľa energie pred vlastnými fanúšikmi a my sme im ponúkli príliš veľa presilových hier. Využili to na obrat," vyhlásil kapitán Lightning Stamkos.
V poslednej minúte ešte pri hre Tampa Bay bez brankára trafili Blake Coleman a Ben Lovejoy. Devils tak prvýkrát v klubovej histórii strelili dva góly do prázdnej bránky v jednom zápase play off.
Gólman Schneider sa radoval zo svojej prvej výhry od 27. decembra a v play off chytal prvýkrát od 7. mája 2013, keď ešte pôsobil vo Vancouver Canucks. V posledných 12 vystúpeniach v základnej časti utrpel 12 porážok.

Colorado Avalanche - Nashville Predators 5:3 (stav série: 1:2)
Domácim sa skvele vydarila prvá polovica zápasu, v ktorej si vybudovali viac ako sľubné vedenie 4:0.
Avalanche mali už v prvom dejstve trojgólový náskok, ktorý druhými gólmi v tohtoročnom play off zaistili Blake Comeau, Gabriel Bourque a Nathan MacKinnon.
Comeau otvoril skóre už po 110 sekundách hry. Coloradu navyše výborne vyšiel aj úvod druhej tretiny, keď MacKinnon v čase 24:25 pridal už štvrtý zásah domácich. To bolo na Pekku Rinneho príliš a v bránke hostí ho vystriedal Juuse Saros.
Nádeje Predators oživil krátko po polovici zápasu Ryan Johansen a keď Colton Sissons potom znížil na 2:4, hostia už neboli ďaleko od zvratu.
Aj preto v závere rýchlo siahli po hre bez gólmana. Lenže Gabriela Landeskoga faulovali pred prázdnou bránkou a bol mu pripísaný technický gól, ktorý zničil akúkoľvek ďalšiu snahu hostí. Nič na tom už nezmenilo ani zníženie Austina Watsona.
Pre Avalanche bola výhra, ktorá znamená prvý bod v sérii, aj dôležitým psychologickým momentom, keďže vo vzájomných meraniach síl s Predators predtým prehrali 12 zápasov v rade.

San Jose Sharks - Anaheim Ducks 8:1 (stav série: 3:0)
Sharks nadviazali na dva cenné úspechy z ľadu súpera už v čase 3:44, keď ich poslal do vedenia Logan Couture. Prvé dejstvo napriek tomu skončilo vyrovnane, pretože Rickard Rakell o desať minút neskôr odpovedal v presilovke.
Lenže druhá dvadsaťminútovka ukončila nádeje Ducks, keď sa postupne presadili Joonas Donskoi, Marcus Sorensen, Eric Fehr a Tomáš Hertl.
Od tretej tretiny nahradil Johna Gibsona v bránke hostí Ryan Miller, ale ani ten nezastavil apetít Sharks. Vysokú výhru San Jose ešte Joe Pavelski, Evander Kane a Timo Meier zavŕšili gólmi v početných výhodách. Polovicu z ôsmich zásahov tak domáci nastrieľali v presilovkách.
Donskoi a Couture si v zápase pripísali tri body za gól a dve prihrávky, brankár víťazov Martin Jones predviedol vynikajúcich 46 zákrokov, čo je jeho kariérne maximum v bitkách o Stanley Cup.