LeafsBruins

Boston Bruins zvládli úvodný súboj ostro sledovanej série prvého kola play off proti Toronto Maple Leafs a radovali sa z výhry 5:1. Slovenský obranca Zdeno Chára si pripísal asistenciu, český útočník David Pastrňák zaznamenal tri body za gól a dve prihrávky.

Columbus Blue Jackets sa prvýkrát v klubovej histórii dostali do vedenia v sérii play off, keď po skvelom obrate porazili Washington Capitals 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil Artemi Panarin. Evander Kane ozdobil svoj prvý zápas v play off dvoma gólmi a San Jose Sharks nedali šancu Anaheim Ducks. Tampa Bay Lightning si poradili s New Jersey Devils a prvý triumf má aj najlepší tím základnej časti Nashville Predators.
Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 5:1 (stav série 1:0)
Chára sa podieľal na góle 48. minúte, keď prihral Davidovi Pastrňákovi a vyslal ho do úniku. Frederikovi Andersenovi síce pomohla ľavá tyč, ale Sean Kuraly z dorážky zo vzduchu upravil na 4:1. Pastrňák si navyše pripísal aj gól a ďalšiu asistenciu. Pastrňákov krajan David Krejčí skóroval a pridal aj prihrávku, rovnako ako Brad Marchand.
Toronto po prvom góle Marchanda ešte v prvej tretine vyrovnalo vďaka Zachovi Hymanovi, ale Krejčí v 36. minúte v presilovej hre z ľavého rohu našiel pred bránkou Davida Backesa, ktorý vrátil Bruins vedenie. Pastrňák sa 38 sekúnd pred koncom presadil na druhý pokus.
"Chcel som vystreliť z prvej na bližšiu tyčku, ale musel som si puk spracovať, pretože hrozilo, že by to obranca zablokoval. Skúsil som to na vzdialenejšiu tyč a spadlo to tam," opisoval Pastrňák svoj gól.
"Máme dobré mužstvo, ktoré vyhralo veľa zápasov a po porážke sa dokáže otriasť. Keby sme ozzerali za dneškom, bola by to strata času a energie. Pôjdeme na hotel, najeme sa, dáme sa dokopy, zajtra budeme mať kvalitný tréning a ideme späť do boja," vyhlásil kouč Maple Leafs Mike Babcock.
Boston prestrieľal súpera v pomere 40-27, gólman Tuukka Rask kryl 26 pokusov Toronta. Prekonal ho len Zach Hyman v úvodnej tretine. Frederikovi Andersenovi na druhej strane nestačilo 35 úspešných zákrokov.

Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 3:4 po predl. (stav série 0:1)
Columbus pretlačil Washington 4:3 po predĺžení a na úvod vyraďovacích bojov sa uviedol ako tím, ktorý sa v žiadnej situácii nevzdáva. Hoci po prvej tretine prehrával 0:2 a bol štyri minúty od porážky, nakoniec dokázal v predĺžení vybojovať triumf.
Postaral sa o to útočník Artemi Panarin, ktorý v čase 66:02 využil skvelú prácu kolegu Pierra-Luc Duboisa a elegantným zakončením prekonal brankára Philippa Grubauera. V zápase si navyše pripísal aj dve asistencie.
"Toto bol naozaj dôležitý gól," vyhlásil po zápase Panarin. "Som šťastný, pretože to bolo ťažké stretnutie a táto výhra má pre nás veľkú cenu."
V prvej tretine pritom nič nenasvedčovalo tomu, že Washington by nemal zápas zvládnuť. Capitals išli do trháku potom, ako hosťujúci útočník Josh Andersson poslal na mantinel obrancu Michala Kempného a dostal trest na päť minút a do konca zápasu. Capitals presilovku dokonale využili, keď v priebehu 29 sekúnd dvakrát trafil Evgeny Kuznetsov.
"Síce sme prehrávali o dva góly, ale nikdy sme neprestali veriť, že by sme zápas nezvládli," vyhlásil hosťujúci útočník Nick Foligno. Blue Jackets sa po podarilo a prvýkrát v klubovej histórii sa dostali do vedenia v sérii play off.

Tampa Bay Lightning - New Jersey Devils 5:2 (stav série 1:0)
Medzi hlavné postavy Tampa Bay Lightning pri výhre nad New Jersey Devils 5:2 v úvodnom dueli série 1. kola patril český útočník Ondřej Palát, ktorý si pripísal gól a dve asistencie. Bol pri prvých troch zásahoch tímu z Floridy.
Palát v 15. minúte otvoril skóre, keď po kombinácii s Johnsonom dostal prihrávku medzi kruhy, prehodil si puk do bekhendu a prekonal Keitha Kinkaida. Lightning zvýšili náskok 29 sekúnd pred koncom druhého dejstva, keď naopak Palát ideálne našiel Johnsona, ktorý zblízka skóroval.
"Odohrali sme spolu veľa zápasov a veľmi dobre sa navzájom poznáme. Vieme, čo od druhého môžeme čakať. V mnohých prípadoch ani nepremýšľame, čo urobíme. Toto bola jedna z tých kombinácií, ktoré robíme automaticky," podotkol Johnson.
V úvode druhého dejstva sa presadil Yanni Gourde a zvýšil náskok na 3:0 a opäť bol pri tom Palát. Český útočník však po zápase však chválil iných. "Myslím, že naša najlepšia lajna boli Alex Killorn, Yanni Gourde a Anthony Cirelli. Boli pri všetkom. Killorn dal dôležitý gól," povedal Palát.
Devils dokázali duel zdramatizovať vďaka svojmu ofenzívnemu lídrovi Taylorovi Hallovi. Ten najskôr v 34. minúte ozdobil svoj debut v play off gólom a v polovici záverečnej tretiny asistoval pri presilovkovom góle Travisa Zajaca. Devils však prvý duel play off od roku 2012 nezvládli, Alex Killorn naopak zvýšil náskok Lightning a Nikita Kucherov spečatil výsledok do prázdnej bránky.

Nashville Predators - Colorado Avalanche 5:2 (stav série: 1:0)
Hoci podľa skóre to tak nevyzerá, najlepší tím základnej časti Nashville sa na prvú výhru poriadne nadrel. Hneď dvakrát v priebehu duelu prehrával a o svojom triumfe rozhodol až ofenzívnou smršťou v záverečnej časti.
"Do zápasu sme nevstúpili dobre, hrali sme veľmi pomaly a zle sme kombinovali," konštatoval domáci tréner Peter Laviolette. "Náš výkon išiel postupne nahor, ale vieme, že v ďalších zápasoch sa musíme zlepšiť."
Colorado začalo aktívnejšie a dostalo sa do vedenia vďaka gólu Nikitu Zadorova. V úvode druhej časti potom ešte veterán Blake Comeau vrátil Avalanche náskok, ale potom už domáci Nashille zahájil frontálny útok a skórovali len domáci.
Najprv Craig Smith využil presilovú hru a Filip Forsberg následne strelil dva góly v priebehu šiestich minút a dvoch sekúnd. Colton Sissons ešte v závere poistil výhru gólom do prázdnej bránky.
"Je to pre nás sklamanie, ale táto séria môže byť ešte veľmi dlhá," uviedol hosťujúci obranca Tyson Barrie. "Dnes sme si ukázali, že s nimi môžeme odohrať vyrovnanú partiu."

Anaheim Ducks - San Jose Sharks 0:3 (Stav série: 0:1)
Gólová smršť v druhej tretine rozhodla o tom, že Sharks hneď na úvod série vyplienili arénu Ducks a vybojovali pre seba výhodu domáceho prostredia. Hlavnou hviezdou duelu sa stal útočník Evander Kane, ktorý strelil dva góly za necelých sedem minút.
Najprv udrel v presilovej hre piatich proti trom a následne využil prihrávku Joe Pavelskiho.
Kaneovi sa tak účasne vydaril prvý duel v play off. V základnej časti už odohral 574 zápasov, ale premiérového stretnutia vo vyraďovacej časti sa presadil až teraz. Stal sa tak prvým hráčom Sharks, ktorý sa dvakrát presadil v úvodnom dueli play off.
Tretí gól potom zaobstaral obranca Brent Burns, ktorý v čase 35:15 nepríliš tvrdou strelou od modrej čiary zaskočil gólmana Johna Gibsona.
Gólová sekvencia hostí otriasla s domácim Anaheimom natoľko, že do konca duelu sa už nespamätal. Ducks sa síce najmä v tretej časti tlačili do ofenzívy, ale vždy narazili na fantasticky chytajúceho Martina Jonesa. Skúsený brankár predviedol 34 úspešných zákrokov a pridal piate čisté konto v play off.