CharaLeafs

Zdeno Chára sa v sobotu po viac ako dvoch mesiacoch objavil medzi bodujúcimi hráčmi. Asistenciou pomohol skórovať Davidovi Krejčímu a Bruins aj vďaka nemu zdolali Toronto 3:2. Hviezdny bek čakal na prvý bod do ôsmeho duelu po návrate po zranení.

Rangers v newyorskom derby prvýkrát ovládli Barclays Center, kde porazili Islanders 2:1. Na strane víťazov boli v sobotu aj Tomáš Tatar, Richard Pánik a Erik Černák. Jediným porazeným Slovákom ostal Christián Jaroš, ktorého Ottawa nestačila na San Jose.
Boston tretíkrát v sezóne porazil Toronto
Tím Boston Bruins vyhral šiestykrát z posledných siedmich zápasov, keď dokázal vyhrať 3:2 na ľade Toronto Maple Leafs. Sériu štyroch vzájomných bitiek v základnej časti tak zavŕšil treťou výhrou nad silným sokom z Kanady.
Chára sa dočkal prvého bodu po pätnásťzápasovej pauze a v ôsmom vystúpení po návrate z maródky. V Toronte v 19. minúte prihral Seanovi Kuralymu, ktorý posunul puk Davidovi Krejčímu. Ten sa vďaka parádnej delovke stal prvým strelcom zápasu. Slovenský kapitán tak pridal svoj piaty bod a druhú asistenciu v ročníku.
Maple Leafs v prvej polovici druhého dejstva vývoj otočili, keď sa v rozmedzí necelých dvoch minút presadili Andreas Johnsson a Mitchell Marner.
Ale ešte do druhej prestávky opäť viedli Bruins a náskok 3:2 im vydržal až do konca hracieho času.
Najprv vyrovnal Kuraly a v čase 39:45 prišla veľká chvíľa Davida Pastrňáka, keď zblízka zakončením bez prípravy zužitkoval prihrávku od strelca druhého gólu.
Jednalo sa už o Pastrňákov 120. gól, v kariére a v klubových štatistikách sa tak dotiahol na Barryho Pedersona, ktorý doteraz stihol najviac gólov pred 23. narodeninami.
Pastrňák navyše 26. gólom v sezóne predĺžil svoju bodovú sériu z duelov proti Maple Leafs, proti ktorým sa presadil v každom zápase v sezóne. Z tých predchádzajúcich troch nazbieral skvelých osem bodov za päť gólov a tri prihrávky.
"Toto je pre nás veľká výhra, pretože s ohľadom na tabuľku sa hralo v podstate o štyri body," pripomenul Pastrňák, že Bruins sa vo Východnej konferencii priblížili k Torontu na dva body namiesto toho, aby ich strácali šesť.

Pastrňák rozhodol zápas proti Torontu

Otočka Tampy v Buffale
Lightning predviedli v Buffale skvelý obrat a vybojovali už 10. úspech z posledných 11 zápasov.
Brayden Point síce na ľade Sabres otvoril skóre v prospech lídra súťaže už po 26 sekundách hry, lenže potom trafili domáci Sam Reinhart a len desať sekúnd pred prvou prestávkou aj Tage Thompson, ktorému asistoval Vladimír Sobotka.
Pri Reinhartovom góle si pripísal 20. asistenciu v sezóne Rasmus Dahlin a stal sa ešte len siedmym bekom v histórii NHL, ktorý stihol pokoriť túto métu pred 19. narodeninami.
Jediným strelcom druhej tretiny bol Ondřej Palát, ktorý zakončil strelou z prvej z priestoru medzi kruhmi.
Marco Scandella v tretej tretine síce opäť vrátil Sabres vedenie, lenže potom prišla smršť lídra súťaže. O veľký obrat sa postarali Nikita Kucherov, Steven Stamkos a gólom v presilovke aj Ryan Callahan.
Nikita Kucherov si vďaka gólu a dvom prihrávkam pripísal tri body a je prvým hráčom sezóny so 75 bodmi (22+53) na konte. Za úvodných 45 zápasov sezóny a menej naposledy stihol takýto počet nazbierať legendárny Mario Lemieux (1996-97).
Aktuálna sezóna je prvá v histórii Lightning, v ktorej sa triu hráčov podarilo nazbierať 50 a viac bodov v prvých 45 dueloch. Okrem Kucherova ich má Point 61 (29+32) a Stamkos 51 (24+27).
Obranca Erik Černák si na strane víťazov pripísal dve strely, tri hity, ale aj dva mínusové body.

Palátov presný teč proti Buffalu

Rangers zvládli derby
Hlavnou hviezdou newyorského súboja sa stal Mats Zuccarello, ktorý v 55. minúte strelil rozhodujúci gól. Rangers sa vďaka nemu dočkali historicky prvej výhry v hale Barclays Center, ktorá bola otvorená v roku 2012. Predchádzajúcich sedem vzájomných súbojov v Brooklyne prehrali a získali v nich len jeden bod.
Devätnásťročný Filip Chytil bol ocenený hneď po Zuccarellovi, keďže po necelých šiestich minútach v druhej tretine zareagoval na gól domácich z hokejky Anthonyho Beauvilliera.
Alexandar Georgiev z bránky 24 zákrokmi pomohol ukončiť päťzápasovú sériu bez zisku bodov.
"Bojovali sme a boli sme plní odhodlania konečne tu vyhrať," uviedol útočník víťazov Mika Zibanejad. "Myslím si, že od prvej minúty sme predvádzali dobrý výkon. Tvrdo sme makali, solídne sme odohrali aj oslabenia a presilovky, dobre sme hrali v hre piatich na piatich. Naozaj dobrý zápas a výhra pre nás."
Po hite Matta Marina nedohral zápas obranca hostí Frederik Claesson, zo zápasu odstúpil kvôli zraneniu v hornej polovici tela.

Chytil prestrelil Lehnera a vyrovnal

Bertuzziho koncert
Hlavnou postavou duelu na ľade Minnesoty bol Tyler Bertuzzi, ktorý hetrikom vystrieľal hosťom z Detroitu dva body. O víťazný gól sa v 36. minúte postaral Thomas Vanek, ktorému asistoval Filip Hronek.
Red Wings chceli uťať sériu troch zápasov bez zisku a začali výborne, keď Bertuzzi po 24 sekundách otvoril skóre. Luke Kunin však presne po 17 odohraných minútach vyrovnal.
Nástup do druhej časti naopak patril Wild a Nino Niederreiter v čase 20:17 využil presilovku. O 28 sekúnd neskôr však Vanek odpovedal svojím prvým gólom v zápase.
Gól v úvodnej minúte potom padol aj v tretej dvadsaťminútovke, keď sa opäť presadil Bertuzzi. V 49. minúte potom zavŕšil nielen svoj hetrik, ale aj skóre zápasu.

Bertuzziho prvý hetrik v kariére

Devils odskočili Flyers
Tieto dva tímy by sa určite chceli stretnúť za úplne iných okolností. Takto bol ich duel súbojom dvoch mužstiev z dna Východnej konferencie. A za kratší koniec po celý čas ťahali hosťujúci Flyers.
Prvý gól strelil Damon Severson, ktorému asistoval Pavel Zacha. V druhej časti zvýšil náskok Devils Nico Hischier a až v 36. minúte prebudil hostí k životu James van Riemsdyk.
Lenže v úvode druhej časti Miles Wood vrátil domácim dvojgólový náskok a zníženie Seana Couturiera po prihrávke Jakuba Voráčka dve sekundy pred záverečnou sirénou bolo už len labuťou piesňou Flyers.

Hischier prekonal Harta z brejku

Ostatné zápasy: Avalanche stratili deviaty zápas z 10, Kings porazili Penguins
Montreal Canadiens potvrdili príslovie 'môj dom - môj hrad', ktoré platilo už predchádzajúcich šiestich vzájomných zápasoch proti Colorado Avalanche. Carey Price vychytal vďaka 28 zákrokom tretiu nulu v sezóne, Tatar nepremenil štyri strelecké pokusy. Avalanche stratili deviaty zápas z posledných desiatich.
Los Angeles Kings si víťazstvom nad Pittsburgh Penguins výrazne zdvihli pošramotené sebavedomie. Posledný tím Západnej konferencie dokázal zdolať rozbehnutých Penguins, ktorí mali na konte 10 výhier z predchádzajúcich 11 duelov. Za hostí skóroval len Jake Guentzel, ktorý otvoril skóre, ale potom sa štyrikrát po sebe presadili domáci. Aj Kings mali dvojgólového strelca, ktorým bol kapitán Anze Kopitar. Jeff Carter si pripísal tri body (1+2).

Kopitarova dorážka vlastnej strely v oslabení

Tomáš Hertl predĺžil bodovú sériu a San Jose Sharks aj vďaka nemu presvedčivo porazili Ottawa Senators 4:1. Sharks uspeli šiestykrát za sebou, navyše vždy v riadnom hracom čase a dosiahli tak maximum v tejto sezóne. V Západnej konferencii sú vďaka tomu druhí len o jeden bod za Calgary Flames. Christián Jaroš skončil s dvoma mínusovými bodmi.
Jordan Binnington sa vďaka výhre St. Louis Blues nad domácimi Dallas Stars stal prvým brankárom v histórii Blues, ktorý premenil na víťazstvo všetky tri svoje prvé štarty v NHL.
Arizona Coyotes dotiahli do víťazného konca duel na ľade Edmonton Oilers, v ktorom prehrávali, viedli 2:1, ale po vyrovnaní domácich Conor Garland v 42. minúte v presilovke rozhodol o ich treťom víťazstve v rade. Richard Pánik si na strane víťazov pripísal tri strely a dva hity.