PHI-WIN-HATTIE

Predposledný hrací deň základnej časti priniesol definitívne rozuzlenie postupovej hádanky. Do play off sa prebojovali tímy Philadelphia Flyers a Colorado Avalanche. Program 15 zápasov okorenili aj štyri hetriky. Mark Jankowski strelil dokonca štyri góly, Claude Giroux, Jamie Benn a Filip Forsberg si pripísali po troch presných zásahoch.

Zdeno Chára jednou asistenciou prispel k výhre Boston Bruins nad Ottawa Senators 5:2. Bruins majú stále šancu na prvé miesto v Atlantickej divízii a vo Východnej konferencii, na Tampu Bay strácajú len jeden bod. V nedeľu ich ešte čaká záverečný duel základnej časti proti Florida Panthers.
Philadelphia Flyers - New York Rangers 5:0
Hráči Philadelphie v poslednom zápase základnej časti presvedčivo deklasovali New York Rangers 5:0 a oslavujú postup do play off.
Flyers potrebovali na istotu účasti v bojoch o Stanley Cup aspoň bod, ale pred vlastnými fanúšikmi nenechali nič na náhodu. Parádne predstavenie ponúkol predovšetkým kapitán Claude Giroux, ktorý nastrieľal hetrik.
"Myslím si, že sme odohrali naozaj solídny zápas. Pristúpili sme k nemu presne tak, ako sme chceli. Naším cieľom bol postup do play off."
Giroux sa vďaka parádnemu výkonu dostal na métu 102 bodov v sezóne. Flyers čakali na hráča, ktorý sa prehupne cez magickú hranicu sto bodov od sezóny 1995-1996, keď sa to podarilo Erikovi Lindrosovi
Na výhre sa jednou asistenciou podieľal aj útočník Jakub Voráček, gólman Brian Elliott pochytal všetkých 17 streleckých pokusov súpera.

Boston Bruins - Ottawa Senators 5:2
Boston splnil úlohu favorita, keď v predposlednom dueli sezóny rozobral Ottawu 5:2 a potvrdil konečnú druhú priečku v tabuľke Východnej konferencie.
"Je pre nás dôležité ísť do play off v čo najlepšom rozpoložením. Myslím si, že týmto zápasom sme potvrdili dobrú formu," pochvaľoval si domáci kouč Bruce Cassidy.
Senators síce udreli ako prví, keď trafil Ryan Dzingel, ale domáci tromi gólmi v strednej časti dokonale otočili skóre.
Na úspechu sa jednou prihrávkou podieľal aj obranca Zdeno Chára, ktorý v závere tretej časti asistoval pri góle Noela Acciariho. Slovenský kapitán Bruins bodoval prvýkrát po návrate po zranení a pridal 24. bodový zápis v ročníku. Raz skóroval útočník David Pastrňák, ktorý v čase 28:08 zužitkoval presilovú hru a pripísal si 34. zásah v sezóne.

Florida Panthers - Buffalo Sabres 4:3
Ani výhra 4:3 nad Buffalom nepomohla Floride udržať si nádeje na postup do play off. Panthers totiž nemali osud vo vlastných rukách a po výhre Philadelphie nad New York Rangers sa ich šance rozplynuli.
"Je zložité spoliehať sa na pomoc iných tímov, hodinu pred začiatkom sme vedeli, že v play off nebudeme," uviedol tréner Panthers Bob Boughner. "Bolo zložité sa s tým vyrovnať, ale chceli sme ten zápas zvládnuť."
Florida vykročila v dueli proti Sabres za triumfom už v prvej tretine, ktorú ovládla 3:0. Postupne trafili Jonathan Huberdeau, Colton Sceviour a Nick Bjugstad.
V ďalšom priebehu duelu si už domáci náskok udržali, hoci Buffalo troma gólmi v záverečnej časti priebeh zápasu výrazne zdramatizovali.
S ohľadom na nepostup do play off môže Floridu tešiť aspoň skutočnosť, že stanovila nový klubový rekord v počte domácich duelov. V tejto sezóne ich vyhrala 27, o jeden viac ako v ročníku 1999-2000.
Colorado Avalanche - St. Louis Blues 5:2
Priamu bitku o postup do play off lepšie zvládlo Colorado, ktoré pred svojimi fanúšikmi porazilo St. Louis 5:2 a zaistilo si miestenku medzi elitnou osmičkou Západnej konferencie.
Hosťom sa duel výrazne skomplikoval už v prvej tretine, keď kvôli bližšie nešpecifikovanému zraneniu odstúpil zo stretnutia elitný strelec Vladimir Tarasenko.
Na druhej strane zažiaril troma bodmi kapitán Gabriel Landeskog, Nathan MacKinnon a Carl Soderberg pripojili každý dva zápisy.
Avalanche vo všetkých tretinách dokázali streliť o gól viac, navyše sa mohli spoľahnúť na gólmana Jonathana Berniera. Skúsený brankár si pripísal 32 úspešných zákrokov, prekonali ho len Jaden Schwartz a Brayden Schenn.

Calgary Flames - Vegas Golden Knights 7:1
Hráči Calgary zakývali sezóne impozantným štýlom, keď na svojom ľade zdemolovali Vegas 7:1 a potvrdili tak konečnú 11. priečku v tabuľke Západnej konferencie.
Hviezdou duelu a celého hracieho dňa sa stal útočník Mark Jankowski, ktorý nastrieľal štyri góly. Rodák z Hamiltonu mal do sobotného večera na konte len 13 striel, na záver základnej časti však strelecky explodoval.
Flames už po prvej tretine viedli 3:0 a v ďalšom priebehu zápasu svoj náskok neustále zvyšovali. Po dvoch tretinách vyhnali z bránky Marc-Andre Fleuryho, ktorého nahradil Malcolm Subban.
Po dvoch bodoch pridali Johnny Gaudreau, Nicholas Shore a Troy Brouwer. Aspoň čestný úspech tímu z Nevady zaistil v úvode strednej časti Cody Eakin. Tomáš Tatar zaznamenal štyri mínusové body.
Ďalšie sobotné zápasy:
Washington Capitals - New Jersey Devils 5:3
Winnipeg Jets - Chicago Blackhawks 4:1
Detroit Red Wings - New York Islanders 3:4 po predl.
Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning 3:2 po predl.
Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 4:2
Nashville Predators - Columbus Blue Jackets 4:2
Arizona Coyotes - Anaheim Ducks 0:3
Edmonton Oilers - Vancouver Canucks 3:2 po náj.
Los Angeles Kings - Dallas Stars 2:4
San Jose Sharks - Minnesota Wild 3:6
Washington potvrdil dobrú formu pred štartom play off, keď doma prestrieľal New Jersey 5:3. Capitals sa mohli znovu spoľahnúť na svojho kapitána Alexa Ovechkina, ktorý strelil dva góly a základnú časť zakončil so 49 zásahmi . Hosťom nepomohli k bodovému zisku ani dve asistencie Pavla Zachu.

Ovechkin siedmykrát v kariére ovládol strelecké dostihy, čím vyrovnal maximum Bobbyho Hulla. Capitals v play off narazia na Columbus.
Toronto sa lúčilo so základnou časťou triumfom, v kanadskej bitke pretlačilo Montreal 4:2. Maple Leafs dvakrát udreli v početnej výhode, po dvoch bodoch si pripísali útočník Auston Matthews a obranca Jake Gardiner.
Carolina vybojovala v poslednom zápase sezóny cenný skalp, keď doma zdolala Tampu Bay 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil v čase 60:49 Elias Lindholm. Hosťom k výhre nepomohol ani gól Ondřeja Paláta, v jeho prípade jedenásty v sezóne.
Jamie Benn sa rozlúčil so sezónou parádnym streleckým predstavením. Kapitán Dallasu zostrelil Los Angeles hetrikom, na ktorý potreboval len päť minút a 17 sekúnd. Stars zvíťazili na ľade súpera 4:2.

V bitke dvoch účastníkov play off mala navrch Minnesota, ktorá porazila San Jose na jeho ľade 6:3. Útočník Jason Zucker sa blysol dvoma gólmi. Sharks sa na úvod vyraďovacích bojov stretnú s Anaheimom, ktorý presvedčivo vyhral v Arizone 3:0.
Gólman Winnipegu Connor Hellebuyck prepísal historické štatistiky, keď pomohol Jets k triumfu 4:1 nad Chicagom a pripísal si už 44. výhru v sezóne. To je medzi americkými brankármi nový rekord. Hellebuyck vystriedal na čele rebríčka Toma Barrassa.