Cestu Pens za titulom naštartoval príchod Kessela

Autor Michael Langr / NHL.com

Pred sezónou rozhodne neboli favoritom číslo 1, po jej začiatku už by ich nikto nepočítal ani medzi skupinu tímov, ktoré majú na to preraziť vyššie ako do druhého kola play off. Napriek tomu hokejisti Pittsburgh Penguins nakoniec oslavujú zisk Stanley Cupu 2016.

Pozrite sa na 16 najväčších udalostí na ich ceste za ziskom štvrtého titulu v NHL.

1. Crosby zdvíha pohár: V roku 2009 získal kapitán Penguins Sidney Crosby svoj prvý Stanley Cup, vtedy však kvôli zraneniu finále nedohral. Teraz si ho užil so všetkým čo k tomu patrí, ako aktívny hráč na ľade. Po časoch trápenia, zranení i kritiky je to preňho možno najväčší moment kariéry. Tým skôr, keď v poslednom, šiestom finále v San Jose prispel k výhre asistenciou na víťazný gól Krisa Letanga.

2. Sullivanov nástup: V polovici decembra prišiel namiesto Mikea Johstona na lavičku nový kouč Mike Sullivan. Prehral prvé štyri duely, ale potom sa všetko otočilo. Mužstvo začalo šliapať, využívať rýchlosť i potenciál hviezd a Sullivan mal nakoniec bilanciu 30-11-5. A potom Penguins úchvatne previedol aj sitom play off.

3. Kesselov príchod: 1. júla 2015 priviedlo vedenie do tímu Phila Kessela z Toronto Maple Leafs, hráča s povesťou problematickej hviezdy. Ale po slabšom štarte sa vďaka presunu do lajny Nicka Bonina s ďalším rýchlikom Carlom Hagelinom Kessel prebral a stal sa jednou z kľúčových postáv Penguins. V play off bol s 21 bodmi v 22 zápasoch najproduktívnejším hokejistom tímu.

4. Rustove góly: Bryan Rust sa stáva nečakaným hrdinom 7. finále Východnej konferencie s Tampa Bay Lightning, keď dvomi gólmi zariaďuje výhru 2:1. A aj symbolom cesty Pittsburghu, ktorý neťažil len z príspevkov superhviezd, ale zo šírky dobre postaveného kádra.

5. Vstup do finále: Nikto veľmi netušil, ako to bude vyzerať, až sa prvýkrát stretnú Penguins so San Jose Sharks. Prvé finále Stanley Cupu však jednoznačne ovládli domáci aj vďaka skvelému štartu a dvom gólom v prvej tretine. Pittsburgh síce vyhral len 3:2, ale väčšinu zápasu dominoval (42-26 na strely) a nastavil tak trend celej série.

6. Crosbyho akcia v predĺžení: Tampa Bay Lightning vyhrali prvé finále konferencie v Pittsburghu a po vyrovnaní Jonathana Drouina 50 sekúnd pred koncom tretej tretiny sa cítili aj na druhú výhru, ktorá mohla byť pre domácich fatálna. Lenže Crosby v 40. sekunde predĺženia takéto problémy rázne odmietol presnou strelou z prečíslenia, ktorá vyrovnala sériu a nakopla Penguins.

7. Malkinovo zranenie: 2. februára sa v zápase s Ottawa Senators zranil Evgeni Malkin, dovtedy najlepší útočník mužstva. Pre Penguins sa však absencia kľúčového hráča ukázala byť výzvou, vďaka ktorej začal šliapať celý tím. Svoju parketu konečne našiel strelec Kessel. Chytili sa 'bezmenní' ako Rust, Tom Kuhnhackl, Conor Sheary, Eric Fehr a ďalší. Malkin sa vrátil 27. februára, ale 11. marca sa zranil znovu a chýbal až do konca základnej časti. Penguins napriek tomu z nasledujúcich 15 zápasov vyhrali 13.

8. Boninov gól v predĺžení: v čase 6:32 prvého predĺženia 6. duelu poslal Nick Bonino Washington Capitals na dovolenku a Pittsburgh do finále Východnej konferencie. Penguins pritom predtým prišli o vedenie 3:0, ktoré udržiavali ešte pár minút pred koncom druhej tretiny.

9. Fleuryho otras: 31. marca utrpel Marc-Andre Fleury v dueli s Nashville Predators už svoj druhý otras mozgu v sezóne a zdalo sa, že šance Penguins na úspech v blížiacom sa play off blednú. Vstúpiť do vyraďovacej časti s nováčikom Mattom Murraym v bránke nevyzeralo ako úplne dobrý nápad. Lenže Murray sa veľmi rýchlo chytil a v play off sa stal nečakaným hrdinom Penguins.

10. Murray sa vracia: Tréner Sullivan sa na úvodné duely série s New York Rangers rozhodol postaviť do bránky Jeffa Zatkoffa. Ten začal výborne, ale v druhom zápase štyrikrát inkasoval, šancu dostal uzdravený Murray a už ju nepustil.

11. Príchod Hagelina: 16. januára získali Penguins Carla Hagelina z Anaheim Ducks, ktorý vytvoril skvelý útok s Boninom a Kesselom a do už aj tak svižne korčuľujúceho tímu priniesol ohromnú rýchlosť. Práve táto vlastnosť sa ukázala ako kľúčová pre celý tím v play off.

12. Výhra pre Letanga: Vo štvrtom zápase 2. kola s Washington Capitals nemohol nastúpiť suspendovaný Kris Letang, ale Penguins vďaka gólu Patrica Hornqvista na začiatku predĺženia víťazia aj bez svojho elitného beka. A v sérii vedú 3:1.

13. Penguins kazia Tampe oslavy: Za stavu 3:2 na zápasy pre Lightning sa už v Tampe chystali postupové oslavy, Prince of Wales Trophy bola pripravená v útrobách Amalie Areny. Penguins ale suverénnym výkonom umlčali domácich fanúšikov a výhrou 5:2 obrátili kartu späť na svoju stranu.

14. Štvrté finále v San Jose: Sharks sa v treťom finále dokázali súperovi konečne herne vyrovnať a dokázali ho aj vyhrať (3:2 v predĺžení). Lenže vo štvrtom zápase Penguins akékoľvek pochyby o tom, že by v sérii nemali vládnuť, odmietli: vyhrali 3:1 aj vďaka skvelému výkonu dovtedy kritizovaného Malkina, ktorý prihral na gól a ďalší sám dal.

15. Šesť gólov pre fanúšikov: V piatom zápase 1. kola darovali Penguins svojim fanúšikom sladkú postupovú výhru, keď im šesťkrát dali možnosť zakričať si: Yeees! Víťazstvom 6:3, na ktorom sa bilanciu 2+1 podieľal 'pešiak' Rust, spečatili postup cez New York Rangers.

16. Daleyho zranenie: Obranca Trevor Daley hral parádne play off. Ale vo 4. zápase s Tampou sa zranil a odvtedy sa na ľad nevrátil. Pre neskúsenú obranu to mohol byť problém, ale bekovia sa ohromne zomkli a hráči z 'druhej brázdy' ako Brian Dumoulin, Ian Cole alebo Justin Schultz úspešne prevzali veľkú časť zodpovednosti. Tímový prístup Penguins tak znovu posilnil.