Russia_Cze_518

Rusko - Česko 3:0
Česká reprezentácia na majstrovstvách sveta IIHF v Paríži končí. Stroskotala na Rusku, ktorému nedokázala dať vo štvrťfinálovom dueli ani gól. Zborná postupuje po výhre 3:0 do semifinále, v ktorom vyzve víťaza zápasu Kanada - Nemecko.
O ruské góly sa už v prvej tretine postarali dvaja hokejisti z NHL: obranca Dmitry Orlov z Washington Capitals a krídlo Nikita Kucherov z Tampa Bay Lightning. Ten pridal aj asistenciu na tretí gól z hokejky Artemiho Panarina, ktorý šesť minút pred koncom tretej časti ukončil akékoľvek zvyšky českých nádejí na možný obrat.
Česi naň však, realisticky vzaté, ani nemali. Do súvislejšieho tlaku sa dostali až v polovici tretej tretiny, lenže proti sformovanej ruskej obrane sa presádzali ťažko. Chýbala im ľahkosť v korčuľovaní a presnosť v kombináciách, ktorou sa naopak prezentoval súper plný ofenzívnych es.

Jeho gólman Andrei Vasilveskiy navyše vychytal čisté konto, na čo potreboval 27 zákrokov. Pavel Francouz ich mal v českej bránke 23, ale väčšina z nich bola oveľa ťažších.
Do pohody dostala tím kouča Olega Znaroka jeho veľká zbraň - početné výhody. Rozhodcovia v prvej tretine prísne vylučovali, hralo sa celkovo päť presiloviek, ale využili ich len Rusi.
Tím s najlepšími presilovkami na turnaji potvrdil svoju ofenzívnu silu. Prvý gól dal Orlov síce už v situácii piatich na piatich, ale krátko potom, ako sa na ľad vrátil vylúčený David Pastrňák. Druhý strelil v presilovke Kucherov, ktorý po individuálnom prieniku Evgeny Kuznetsova parádne zamieril nad Francouzovo plece.
Čechom sa však výhody absolútne nedarili a keď už sa v nich hráči konečne dostali do šance, mierili nepresne, alebo Jakub Voráček trafil tyčku.
"Doháňať 2:0 je ťažké. Ale my sme tých pár šancí mali, lenže zase sme nedali gól. Keby som vedel prečo, tak by som vám to povedal," uviedol Voráček pre Českú televíziu. "Chýba nám produktivita. Keby sme dali gól, znížili na jednogólový rozdiel, bol by to iný zápas. Neuhrali sme to. Očakávaním bola medaila. Je to o jednom zápase, ale ten sme nevyhrali. Je to neúspech."
Česi predĺžili čakanie na medailu z veľkého turnaja na minimálne šesť rokov. Naposledy získali bronz na šampionáte IIHF v Helsinkách 2012.
Fínsko - USA 2:0
Hokejisti Fínska po nevýrazných výkonoch v skupine zaskočili vo štvrťfinále Američanov, ktorých nebezpečnú ofenzívu dokonale skrotili a po výhre 2:0 budú hrať na majstrovstvách sveta o medaily.
Zápas rozhodol po bezgólovej prvej tretine gól, ktorý strelil útočník Mikko Rantanen v začínajúcej 22. minúte. Postup zverencov kouča Lauriho Marjamäkiho potvrdil pred polovicou tretieho dejstva ďalší forvard Joonas Kemppainen.
Bránku Fínov bezchybne hájil Harri Sateri, ktorý si pripísal čisté konto proti tímu, ktorý dal predtým v siedmich dueloch skupiny A 31 gólov.
Fíni tak dosiahli šiestu semifinálovú účasť z posledných siedmich šampionátov. Od druhého titulu v roku 2011 dosiahli striebro okrem minuloročných majstrovstiev aj v roku 2014.
Američania oproti tomu končia na turnaji ako víťazi základnej skupiny A, v ktorej na úvodnú porážku s Nemcami (1:2) nadviazali sériou šiestich výhier vrátane úspechov s Ruskom a Švédskom.

Finland 2017 IIHF World Championship celebrate USA

Kanada - Nemecko 2:1
Kanada pozíciu veľkého favorita síce potvrdila a postúpila do semifinále, ale bolo to o dosť ťažšie, ako sa čakalo. A to napriek tomu, že po zásahu dvojbodového Marka Scheifeleho v čase 17:11 a Jeffa Skinnera dve minúty pred druhou pauzou viedla po dvoch tretinách o dva góly.
Húževnatí Nemci dokázali šesť a pol minúty pred koncom znížiť vďaka vydarenému úniku Yannicka Seidenberga vo vlastnom oslabení a mali aj niekoľko šancí na vyrovnanie. Calvin Pickard však v kanadskej bránke pochytal celkovo 19 striel a jeho spoluhráči si skúseným výkonom záver ustrážili tak, že súper sa takmer nedostal k hre bez brankára a v nej potom ani do útočného pásma.
Hrdinom zápasu bol napriek porážke Philipp Grubauer. Dvojka Washington Capitals si v nemeckej bránke poradila so 48 z 50 striel Kanady, ktorá mala najmä v druhej tretine drvivú prevahu vyjadrenú aj pomerom striel 20:1.

Swe_Sui_518

Švédsko - Švajčiarsko 3:1
Švajčiari boli favoritovi v parížskom večernom dueli herne vyrovnanejším súperom ako Nemci Kanade, ale nakoniec prehrali väčším rozdielom 1:3, hoci v strelách na bránku bol z ich pohľadu pomer 27:29. Veľkou švédskou oporou bol gólman Henrik Lundqvist, ktorý končil s úspešnosťou 92,3 percenta. Leonardo Genoni si na druhej strane pripísal rovnaký počet zákrokov (26), ale na tri strely nedosiahol.
O tie sa postarali Nicklas Backstrom, Alexander Edler a William Nylander, ktorý si navyše pripísal aj asistenciu. Za Švajčiarov vyrovnal v prvej tretine na 1:1 Gaetan Haas, ale na Nylanderov gól v polovici zápasu napriek prevahe v druhej tretine už nikto neodpovedal.
Švédov čaká semifinále s fínskym rivalom a boj o prvú medailu od roku 2014.