Czech REpublic

Američania a ich najväčšie eso Patrick Kane rozbili nádeje českej reprezentácie na prvú medailu z majstrovstiev sveta IIHF po šiestich rokoch. Hviezdny útočník Chicago Blackhawks dal dva góly a tím USA vďaka tomu vyhral 3:2. Česi končia, Američania postúpili do semifinále, kde sa stretnú so Švédskom.

V úžasnom súboji hokejových superveľmocí uspela Kanada, ktorá v predĺžení využila presilovku a rozhodla o výhre 5:4. Jej semifinálovým súperom bude Švajčiarsko, prekvapivý víťaz zápasu s Fínskom.
Kanada - Rusko 5:4 po predĺžení
V zápase, ktorý svojou kvalitou úplne zodpovedal kvalite hokejových gigantov, ktorí na seba narazili už vo štvrťfinále, nakoniec uspela Kanada. Tú tromi asistenciami vrátane tej na víťazný gól Ryana O'Reillyho v predĺžení ťahal hviezdny center Connor McDavid. Obranca Colton Parayko dal gól a na ďalší prihral, brankár Darcy Kuemper si pripísal 26 zákrokov.

Ruský gólman Igor Shestyorkin čelil porcii 41 striel a päťkrát inkasoval. Nikita Zaitsev si pripísal tri asistencie.
Kanaďania odohrali výbornú prvú tretinu a po Paraykovom góle viedli od času 4:45. V polovici duelu zvýšil Ryan Nugent-Hopkins, ale Rusi sa vďaka zásahom Ilyu Mikhyeeva a Alexandera Barabanova ešte do prestávky vrátili do zápasu.
Na gól Kylea Turrisa v čase 47:11 potom po minúte a pol odpovedal Sergei Andronov, na ďalší kanadský úspech z hokejky Pierre-Luca Duboisa zase po necelých dvoch minútach Artem Anisimov.
Rozhodujúci moment tak prišiel až v čase 64:57, keď O'Reilly v presilovke nasmeroval do bránky precíznu prihrávku McDavida.
USA - Česko 3:2
Výborne korčuľujúci Američania boli väčšinu zápasu lepším tímom a dá sa povedať, že postupujú zaslúžene. Prvú tretinu herne aj výsledkovo úplne ovládli. Česi síce stiahli dvojgólové manko, ale kapitán víťazov v kľúčovej chvíli v čase 46:58 rozhodol svojím druhým gólom v zápase.
"Trochu nám utiekol začiatok, ale ukázali sme charakter, vrátili sme sa do zápasu," ocenil český center David Krejčí

Jeho útok s Davidom Pastrňákom a Dmitrijom Jaškinom od začiatku strážila formácia Dylan Larkin, Chris Kreider, Anders Lee a väčšinu času ho dokázala eliminovať. Najnebezpečnejší americkí forvardi Kane, Johnny Gaudreau, Nick Bonino a Cam Atkinson sa naopak dokázali presadiť trikrát a Pavlovi Francouzovi v českej bránke navyše dvakrát pomohla tyčka (celkovo si pripísal 28 zákrokov, Keith Kinkaid na druhej strane 24).
Kane prvýkrát udrel v 11. minúte, keď si na pravom krídle povodil beka Adama Poláška a prestrelil českého gólmana. O 103 sekúnd neskôr po peknej kombinácii s Gaudreauom a Boninom skóroval Atkinson, ktorého zle ustrážil Dominik Kubalík.
Zaskočení Česi na súpera nestačili a keď sa už dostávali k strelám, boli to len chabé pokusy z diaľky. Po prestávke sa to však zmenilo, v čase 24:56 po ojedinelej akcii presnou strelou skóroval Michal Řepík. Od tej chvíle sa český tím zdvihol a išiel za vyrovnaním, ktorého sa dočkal po teči Martina Nečasa v čase 30:55.
"Hrali sme veľmi ustráchane, mali sme zbytočný rešpekt a tie dva góly nás pribrzdili. V druhej tretine to z nás spadlo a začali sme hrať lepšie, dali sme kontaktný gól a potom sa hra zmenila," povedal pre Českú televíziu tréner Josef Jandač.
V tretej časti bol zápas pomerne vyrovnaný, ale český tím nedokázal využiť svoje šance a Kane rozhodol ďalšou krásnou individuálnou akciou. "Je to výborný hráč. Mali sme tam možnosti, bohužiaľ sa to nepodarilo," ľutoval český center Tomáš Plekanec.
Švajčiarsko - Fínsko 3:2
Hokejisti Švajčiarska sa postarali o veľké prekvapenie šampionátu. Vyradili víťaza skupiny B, ktorý v priebehu turnaja porazil Kanadu aj USA, a po piatich rokoch postúpili do medailovej fázy.
Fíni viedli vďaka gólu Marcusa Nutivaaru z času 7:01, ale outsider sa tromi zlepenými gólmi v rozmedzí štyroch minút druhej tretiny postaral o obrat. Mikko Rantanen necelých 12 minút pred koncom len znížil.
Švajčiarske góly dali Enzo Corvi, Joel Vermin a Gregory Hofmann. Brankár Leonardo Genoni úspešne kryl 32 striel. Fínsky gólman Harri Sateri si pripísal 24 zákrokov.
Švédsko - Lotyšsko 3:2
Aj druhého severského favorita nabitého hráčmi z NHL štvrťfinálový outsider dosť potrápil. Švédi dali prvý gól až v čase 26:36, keď trafil Filip Forsberg, ale po necelých šiestich minútach vyrovnal Teodors Blugers.
Po druhej pauze dostal Švédsko do vedenia ďalší hráč Nashville Predators Viktor Arvidsson a v čase 46:27 obranca Oliver Ekman-Larsson zvýšil svojím druhým bodom v zápase.
Lotyši sa napriek tomu nevzdali, v čase 50:21 znížil Rudolfs Balcers a tím mal ešte slušné šance vyrovnať pri hre bez brankára. Obhajcovia minuloročného titulu však nakoniec záver zvládli a môžu sa tešiť na semifinále proti USA.