Kane vystavil stopku Česku, Kanada zdolala Rusov

Štvrťfinále MS: Česi podľahli USA 2:3, oba zámorské výbery budú hrať o medaily

Autor Michael Langr @NHLsvk / NHL.com/sk

Američania a ich najväčšie eso Patrick Kane rozbili nádeje českej reprezentácie na prvú medailu z majstrovstiev sveta IIHF po šiestich rokoch. Hviezdny útočník Chicago Blackhawks dal dva góly a tím USA vďaka tomu vyhral 3:2. Česi končia, Američania postúpili do semifinále, kde sa stretnú so Švédskom.

V úžasnom súboji hokejových superveľmocí uspela Kanada, ktorá v predĺžení využila presilovku a rozhodla o výhre 5:4. Jej semifinálovým súperom bude Švajčiarsko, prekvapivý víťaz zápasu s Fínskom.

Kanada - Rusko 5:4 po predĺžení

V zápase, ktorý svojou kvalitou úplne zodpovedal kvalite hokejových gigantov, ktorí na seba narazili už vo štvrťfinále, nakoniec uspela Kanada. Tú tromi asistenciami vrátane tej na víťazný gól Ryana O'Reillyho v predĺžení ťahal hviezdny center Connor McDavid. Obranca Colton Parayko dal gól a na ďalší prihral, brankár Darcy Kuemper si pripísal 26 zákrokov.

Tweet from @IIHFHockey: ICYMI: Team Canada (@hc_men) and Team Russia (@russiahockey) traded goals all the way into overtime, but in the end, it was Ryan O'Reilly for Team Canada who would get the win and send Canada to the semis. Check out the best moments of the game �� pic.twitter.com/eBRUXWznqE

Ruský gólman Igor Shestyorkin čelil porcii 41 striel a päťkrát inkasoval. Nikita Zaitsev si pripísal tri asistencie.

Kanaďania odohrali výbornú prvú tretinu a po Paraykovom góle viedli od času 4:45. V polovici duelu zvýšil Ryan Nugent-Hopkins, ale Rusi sa vďaka zásahom Ilyu Mikhyeeva a Alexandera Barabanova ešte do prestávky vrátili do zápasu.

Na gól Kylea Turrisa v čase 47:11 potom po minúte a pol odpovedal Sergei Andronov, na ďalší kanadský úspech z hokejky Pierre-Luca Duboisa zase po necelých dvoch minútach Artem Anisimov.

Rozhodujúci moment tak prišiel až v čase 64:57, keď O'Reilly v presilovke nasmeroval do bránky precíznu prihrávku McDavida.

USA - Česko 3:2

Výborne korčuľujúci Američania boli väčšinu zápasu lepším tímom a dá sa povedať, že postupujú zaslúžene. Prvú tretinu herne aj výsledkovo úplne ovládli. Česi síce stiahli dvojgólové manko, ale kapitán víťazov v kľúčovej chvíli v čase 46:58 rozhodol svojím druhým gólom v zápase.

"Trochu nám utiekol začiatok, ale ukázali sme charakter, vrátili sme sa do zápasu," ocenil český center David Krejčí

Tweet from @IIHFHockey: The Americans got out to a 2-0 lead in the first period, but @narodnitym would keep pressuring them for the remainder of the game. In the end, @usahockey outlasted the storm and is moving on to the semi-finals #USAvsCZE #IIHFWorlds pic.twitter.com/00ptPpH3yL

Jeho útok s Davidom Pastrňákom a Dmitrijom Jaškinom od začiatku strážila formácia Dylan Larkin, Chris Kreider, Anders Lee a väčšinu času ho dokázala eliminovať. Najnebezpečnejší americkí forvardi Kane, Johnny Gaudreau, Nick Bonino a Cam Atkinson sa naopak dokázali presadiť trikrát a Pavlovi Francouzovi v českej bránke navyše dvakrát pomohla tyčka (celkovo si pripísal 28 zákrokov, Keith Kinkaid na druhej strane 24).

Kane prvýkrát udrel v 11. minúte, keď si na pravom krídle povodil beka Adama Poláška a prestrelil českého gólmana. O 103 sekúnd neskôr po peknej kombinácii s Gaudreauom a Boninom skóroval Atkinson, ktorého zle ustrážil Dominik Kubalík.

Zaskočení Česi na súpera nestačili a keď sa už dostávali k strelám, boli to len chabé pokusy z diaľky. Po prestávke sa to však zmenilo, v čase 24:56 po ojedinelej akcii presnou strelou skóroval Michal Řepík. Od tej chvíle sa český tím zdvihol a išiel za vyrovnaním, ktorého sa dočkal po teči Martina Nečasa v čase 30:55.

"Hrali sme veľmi ustráchane, mali sme zbytočný rešpekt a tie dva góly nás pribrzdili. V druhej tretine to z nás spadlo a začali sme hrať lepšie, dali sme kontaktný gól a potom sa hra zmenila," povedal pre Českú televíziu tréner Josef Jandač.

V tretej časti bol zápas pomerne vyrovnaný, ale český tím nedokázal využiť svoje šance a Kane rozhodol ďalšou krásnou individuálnou akciou. "Je to výborný hráč. Mali sme tam možnosti, bohužiaľ sa to nepodarilo," ľutoval český center Tomáš Plekanec.

Švajčiarsko - Fínsko 3:2

Hokejisti Švajčiarska sa postarali o veľké prekvapenie šampionátu. Vyradili víťaza skupiny B, ktorý v priebehu turnaja porazil Kanadu aj USA, a po piatich rokoch postúpili do medailovej fázy.

Fíni viedli vďaka gólu Marcusa Nutivaaru z času 7:01, ale outsider sa tromi zlepenými gólmi v rozmedzí štyroch minút druhej tretiny postaral o obrat. Mikko Rantanen necelých 12 minút pred koncom len znížil.

Švajčiarske góly dali Enzo Corvi, Joel Vermin a Gregory Hofmann. Brankár Leonardo Genoni úspešne kryl 32 striel. Fínsky gólman Harri Sateri si pripísal 24 zákrokov.

Švédsko - Lotyšsko 3:2

Aj druhého severského favorita nabitého hráčmi z NHL štvrťfinálový outsider dosť potrápil. Švédi dali prvý gól až v čase 26:36, keď trafil Filip Forsberg, ale po necelých šiestich minútach vyrovnal Teodors Blugers.

Po druhej pauze dostal Švédsko do vedenia ďalší hráč Nashville Predators Viktor Arvidsson a v čase 46:27 obranca Oliver Ekman-Larsson zvýšil svojím druhým bodom v zápase.

Lotyši sa napriek tomu nevzdali, v čase 50:21 znížil Rudolfs Balcers a tím mal ešte slušné šance vyrovnať pri hre bez brankára. Obhajcovia minuloročného titulu však nakoniec záver zvládli a môžu sa tešiť na semifinále proti USA.