Česi prehrali so Švédskom a na MS končia štvrtí. Jágr sa rozlúčil s reprezentáciou

Autor Michael Langr / NHL.com

Kľúč od zatvorenej brány sa stratil. Českí hokejisti nedokázali streliť gól sedem tretín za sebou, naposledy sa im podarilo skórovať v druhej tretine štvrťfinálového duelu s USA. Zlyhanie v záverečnej fáze majstrovstiev sveta IIHF ich stálo medailu, keď po sobotnej porážke 0:3 s Fínmi nedali gól ani Švédom a v zápase o bronz prehrali rovnakým skóre ako v semifinále.

"My sme mali problémy dať gól počas celého turnaja. Mali sme množstvo šancí, ale góly sme nedali. Neboli sme natoľko v pohode, alebo sme v tej šanci neurobili správne rozhodnutie," uviedol v Českej televízií veterán Jaromír Jágr, najväčšia hviezda reprezentácie.

16. Kazachstan

Česko končí po 11 rokoch na majstrovstvách sveta štvrté, zápas o bronz prehralo naposledy v Helsinkách 2003 proti Slovensku. Nepopulárna 'zemiaková' pozícia je spravodlivým odrazom schopností výberu trénera Vladimíra Růžičku, ktorý podával na turnaji nevyrovnané výkony, ale v niektorých chvíľach zabral a to mu nakoniec stačilo, aby sa dostal medzi najlepšiu štvoricu. Záver šampionátu v Bielorusku však nezvládol.

Švédi dali prvý gól už v 5. minúte, kedy si nahodenie Joakima Lindstroma zrazil do vlastnej bránky Petr Zámorský. Česi sa ťažko rozbiehali, napriek tomu začali od druhej tretiny súpera opticky prevyšovať. V tom čase však už prehrávali 0:2, keď v 16. minúte po krásnej súhre trafil Simon Hjalmarsson.

Česi narážali na výborne organizovanú obranu a keď sa cez ňu dostali do šance, stál proti nim bezchybný gólman Anders Nilsson. Alebo tyčky, ktoré trafili Vladimír Sobotka aj Michal Vondrka. Namiesto vyrovnania sa tak v tretej tretine z brejku presadil Mikael Backlund a bolo po zápase.

"Je to šport, nedá sa nič robiť," povedal novinárom v Minsku Jágr, ktorý podľa svojich slov odohral v národnom tíme posledný zápas.

"Vo štvrtok som ešte na sto percent nevedel, že končím. Teraz to viem," uviedol olympijský víťaz z Nagana, ktorý má na budúci sezónu zmluvu s New Jersey Devils. "Človek je unavený, odovzdal maximum. Spadlo to zo mňa. Nie som z toho smutný. Život ide ďalej, ja s hokejom nekončím. To by bolo horšie."

O 3. miesto: Švédsko - Česko 3:0
Finále: Rusko - Fínsko 5:2