slovak cernak 0202

Bohatý sobotný program priniesol aj veľkú slovenskú premiéru. Obranca Erik Černák strelil svoj prvý gól v NHL, na ktorý čakal do 31. zápasu v lige. Podarilo sa mu to v Madison Square Garden proti Rangers a pomohol ním Tampe k víťazstvu 3:2. Winnipeg predviedol demoláciu v priamom prenose, keď zahanbil Anaheim triumfom 9:3. Richardovi Pánikovi neuznali gól a Arizona prehrala so San Jose 2:3 po predĺžení.

Černákov strelecký debut
Černákova veľká chvíľa prišla v piatej minúte druhej tretiny, keď sa presadil po prečíslení štyroch na dvoch. Využil prihrávku Ryana Callahana a strelou zápästím z pravého kruhu do siete Henrika Lundqvista zariadil Lightning náskok 2:0.
"Aj z tej mojej oslavy ste mohli vidieť, že som sa z prvého gólu naozaj veľmi, veľmi tešil. Samozrejme, že je to skvelý pocit prvýkrát skórovať, najmä v tejto budove. Je to skrátka skvelé" radoval sa dvadsaťjedenročný nováčik. "Dúfam, že ten gól nie je posledný," dodal s úsmevom.
Tréner Jon Cooper si ho na striedačke doberal, že si svoj prvý gól v lige odložil do Madison Square Garden, v ktorej prekonal budúceho člena Siene Slávy.

Černák trafil zápästím z pravého kruhu

Slovenský bek čakal na svoj prvý zásah do 31. zápasu v súťaži, predtým už nazbieral sedem asistencií. Rodák z Košíc bol jedným z najvyťaženejších hráčov víťazného tímu, jeho odohraných 22 minút a 26 sekúnd prekonal len elitný obranca Victor Hedman.
Tampa mala zápas od začiatku pod kontrolou, Yanni Gourde v úvodnej časti otvoril skóre a Steven Stamkos po necelých 4 minútach po Černákovom góle svojím 28. zásahom v sezóne zvýšil na 3:0.
Rangers sa dostali k slovu až neskôr. Ako prvý sa za domáci tím presadil Mats Zuccarello, ktorý bodoval už v siedmom zápase v rade. Po ňom ešte Kevin Hayes upravil na 2:3, ale to bolo zo strany domácich všetko.
Líder ligy z Tampy Bay sa tak stal prvým tímom v tohtoročnej sezóne, ktorý dosiahol métu 80 bodov. Lightning sa podarilo zvládnuť dva zápasy za dva dni, v piatok totiž porazili Islanders 1:0. Výrazne k tomu pomohol aj gólman Louis Domingue, ktorý sa postavil medzi tri tyče po viac ako 6 týždňoch.
Winnipeg nastrieľal Anaheimu deviatku
Súboj Winnipegu s Anaheimom sa zmenil na obrovskú demoláciu. Jets kalifornskému súperovi na svojom ľade nastrieľali deväť gólov a tešili sa zo suverénneho triumfu 9:3.
"Cítim sa úžasne," vyhlásil domáci útočník Jack Roslovic, ktorý nastrieľal svoj prvý hetrik v NHL a navyše pripojil aj asistenciu. "Nie som veľký strelec, o to väčšiu mám radosť, že mi to tam dnes padalo."
O osude duelu bolo jasno už po prvej tretine, ktorú Jets vyhrali 6:0 a ešte pred prvou sirénou vyhnali z bránky hostí gólmana Johna Gibsona.

Winnipeg ovládol prvú tretinu 6 gólmi

Do štatistík za zapísalo až 14 domácich hráčov. Dvakrát trafil Bryan Little, ďalšie góly pridali Andrew Copp, Blake Wheeler, Brendan Lemieux a Tyler Myers.
"Dostať šesť gólov v prvej tretine, to je skrátka neprípustné," krútil hlavou útočník Corey Perry. "Musíme byť oveľa lepší, podali sme naozaj slabý výkon."
Deväť nastrieľaných gólov na vlastnom ľade je nový klubový rekord, rovnaký počet gólov dokázali Jets, ešte pod hlavičkou Atlanty, nastrieľať vo Philadelphii v októbri 2011 a Caroline v novembri 2005.
Flyers naďalej vyhrávajú
Hráči Phialdelphie potvrdili vynikajúci aktuálnu formu, keď na svojom ľade zdolali Edmonton 5:4 po predĺžení a pripojili už siedmy triumf v rade.
Víťazný gól zaobstaral útočník Nolan Patrick, ktorý udrel v čase 62:01 po presnej prihrávke spoluhráča Jamesa van Riemsdyka.
"Na konci tretej tretiny so mal obrovskú šancu, ktorú sa mi nepodarilo využiť," pripomenul Patrick. "Mám radosť, že som to v predĺžení napravil."
Dôležitou postavou duelu bol aj Jakub Voráček. Český útočník zažiaril tromi asistenciami, v sezóne ich má na konte už 34. Kapitán Claude Giroux si tiež pripísal tri body za gól a dve asistencie.
"Musíme poďakovať nášmu brankárovi, podržal nás," vyhlásil po dueli Giroux. "Som rád, že sme sa nevzdali a neustále sme išli za víťazstvom."
Domáci gólman Carter Hart si dokopy pripísal 40 úspešných zákrokov. Oilers mali jasnú streleckú prevahu, ešte štyri minúty pred koncom druhej časti viedli 3:1, ale nakoniec sa museli uspokojiť len s bodom.
"Nesmieme sa týmto zápasom až tak zapodievať," upozornil kapitán Edmontonu Connor McDavid, ktorý strelil 30. gól v sezóne. "Máme bod a musíme sa sústrediť na ďalší duel."
Dôležitou súčasťou úspechu Flyers boli presilové hry, Philadelphia ich dokázala využiť až štyri. To sa jej naposledy podarilo 13. decembra 2008.

McDavid prekonal Harta po sóle cez celé klzisko

Dermott riadil otočku Toronta
Súboj dvoch elitných tímov Východnej konferencie priniesol parádny obrat. Toronto na vlastnom ľade porazilo húževnatý Pittsburgh 3:2.
Maple Leafs pritom už boli hľadeli neúspechu do tváre, po 13 minútach hry prehrávali 0:2 a zdalo sa, že utrpia štvrtú porážku z posledných piatich zápasov.
"Som hrdý na náš tím, že sme sa nevzdali a stále sme pracovali," vyhlásil domáci útočník Zach Hyman. "Táto výhra tak pre nás má ešte väčšiu hodnotu."

Hyman z dorážky rozhodol o výhre Toronta

Penguins začali výborne, po desiatich minútach hry Sidney Crosby v presilovej hre otvoril skóre. O chvíľu potom náskok zdvojnásobil Teddy Blueger.
Toronto však dokázalo ešte do úvodnej sirény znížiť, postaral sa o to hviezdny útočník Auston Matthews. V druhej časti potom kanadský tím dokonal obrat.
Najprv vyrovnal Travis Dermott, ktorý asistoval pri góle Matthewsa. Víťazný gól potom zaistil práve Hyman, ktorý využil presnú prihrávku Morgana Reillyho.
"Súper vyhrával väčšinu súbojov pred oboma bránkami, v tom nás prekonal. Bol to najväčší rozdiel v zápase," uviedol brankár hostí Matt Murray.
Domáci gólman Garrett Sparks si pripísal 28 úspešných zákrokov, Murray ich zvládol 30. Toronto si tak upevnilo tretie miesto na Východe, Pittsburgh ostáva piaty.
Burns spasil Sharks
Hráči San Jose splnili úlohu favorita, keď v domácich podmienkach zdolali Arizonu 3:2 po predĺžení a poskočili na tretiu priečku tabuľky Západnej konferencie.
Craig Garland po desiatich minútach poslal Coyotes do vedenia, ale Sharks dvoma gólmi rozmedzí 44 sekúnd skóre otočili. Postarali sa o to Kevin Labanc a Joe Pavelski.
Aspoň bod pre Arizonu zaistil v čase 57:10 Josh Archibald. Elitný obranca Brent Burns potom v predĺžení vystrelil pre San Jose triumf a asistenciou sa na víťaznom góle podieľal aj Tomáš Hertl.
Richard Pánik mohol v v druhej tretine vyrovnať na 2:2, ale gól nakoniec po kontrole videozáznamu nebol uznaný.
Ostatné zápasy: Islanders predviedli obrat, Colorado sa stále trápi
Montreal nedokázal zužitkovať výhodu domáceho prostredia, kde podľahol New Jersey 2:3 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil Nico Hischier. Bol to jeho druhý zásah v dueli a celkovo 16. v sezóne. Tomáš Tatar za domácich nebodoval a skončil s jednou mínuskou.

Hischier prekonal Niemiho a rozhodol o výhre

Výborné obdobie zažíva St. Louis, ktoré uspelo v aréne Columbusu 4:2 a pridalo už tretiu výhru z posledných štyroch zápasov. Žiaril predovšetkým prvý útok, Vladimir Tarasenko a Brayden Schenn si obaja pripísali tri body, Ryan O´Reilly pripojil dva.
Hráči Islanders predviedli skvelý obrat, keď pred svojimi fanúšikmi zdolali Los Angeles 4:2. Islanders ešte v čase 53:15 prehrávali 1:2, ale potom tromi gólmi za šesť minút skóre otočili. Obranca Ryan Pulock zaznamenal tri asistencie.
Florida vybojovala cenné víťazstvo, keď doma porazila Vegas 3:1 a pripísala si už štvrtú výhru z posledných piatich duelov. Panthers rozhodli o úspechu v záverečnej časti, keď trafili Mike Hoffman a Frank Vatrano.
Fantastický výkon gólmana Jonathana Berniera priviedol Detroit k triumfu 2:0 na ľade Ottawy. Skúsený brankár Red Wings oslnil 35 úspešnými zákrokmi a mohol oslavovať 17. nulu v kariére. Christián Jaroš v drese porazenej Ottawy mal v štatistikách jednu strelu a jeden mínusový bod.
Chicago vyhralo štvrtýkrát v rade, tentoraz pretlačilo Minnesotu v jej hale 4:3 po predĺžení. Víťazný gól v presilovej hre zaistil obranca Erik Gustafsson, útočník Alex DeBrincat sa blysol tromi bodmi.
Hokejisti Dallasu potvrdili výbornú výkonnosť, keď uspeli na ľade Nashvillu 3:1 a zaznamenali už štvrté víťazstvo v rade. Na výhre Stars mal výrazný podiel český útočník Radek Faksa, ktorý si pripísal dve asistencie.
Colorado pokračuje v nevýrazných výkonoch, v sobotu doma podľahlo Vancouveru 1:5 a na bodovú injekciu čaká už tri zápasy. Útočníci tretej formácie Jake Virtanen a Antoine Roussel si obaja pripísali dva body.