Cernak627

Minulý rok sa konečne pokračovalo v dobrej tradícii. Po piatich sezónach a ročnej pauze kvôli koronavírusu sa Stanley Cup v rámci letného turné po rodiskách šampiónov vrátil na Slovensko. Teraz sa strieborný grál pod Tatry nepozrie.

Tampa Bay Lightning skončili tesne pod vrcholom a z finálového víťazstva sa po výhre 4:2 na zápasy radujú Colorado Avalanche.
O tretie víťazné koliesko s pohárom nad hlavou tak prišiel aj Erik Cernak, ktorý bol v tohtoročnom finále jediný krajan v hre. Obranca z Košíc bol opäť jedným z najdôležitejších článkov defenzívy padlých šampiónov, ktorí prvýkrát po troch rokoch ukončili ročník porážkou.
Mohutný Slovák je však najlepším dôkazom toho, že hokej často bolí. Dvadsaťpäťročný bek má za sebou sezónu plnú zranení a zdravotné problémy sa mu nevyhli ani v záverečnej sérii ročníka. V dueli číslo štyri sa ani nepriblížil k svojmu bežnému odohranému času, ktorý bol vo vyraďovacej časti v priemere 19 minút a 20 sekúnd na zápas.

Černák vrátil Lightning vedenie

Už v druhej tretine štvrtého súboja sa vrhol do strely centra Nathana MacKinnona a zápas sa preňho skončil. Na druhý deň však so spoluhráčmi nastúpil do lietadla smer Denver a v nasledujúcom súboji opäť zvládol takmer 20 minút, počas ktorých si naňho súper musel dať poriadny pozor. O akýchkoľvek úľavách nemohlo byť reči.
"Hneď po nedohratom zápase som vedel, že v tom nasledujúcom nastúpim. Cítim sa fajn, zranenia sú súčasťou play off. V bitkách o všetko skrátka zistíte, čoho je vaše telo schopné," opísal Černák po piatom finálovom súboji.
Ten bol aj posledný, ktorý s tímom v aktuálnej sezóne vyhral. Po šiestom stretnutí už musel ľad v Amalie Arene požičať novým šampiónom z Colorada, ktorí si na ňom prvýkrát užívali Stanley Cup.
Rovnako ako v minulosti Černák, ktorý s Tampou minulý rok uzavrel play off doma. Stal sa tak prvým slovenským hráčom v histórii, ktorému sa podarilo získať najcennejšiu hokejovú trofej v dvoch po sebe idúcich sezónach.

Černák o výhre v treťom finálovom zápase

Černák má zatiaľ v play off bilanciu, ktorú by mu mnoho veteránov mohlo závidieť. V NHL má za sebou štyri kompletné sezóny, v ktorých ani raz nechýbal vo vyraďovacej časti. Tri zo štyroch pokusov sa navyše skončili až vo finále Stanley Cupu.
Tampa odohrala v tohtoročnom play off 23 zápasov a slovenský bek zasiahol do každého z nich. Najprv Lightning pomohol v siedmich zápasoch vyradiť Toronto Maple Leafs, potom v štyroch dueloch ubránil rivalov z Florida Panthers. A vo finále Východnej konferencie na šiesty pokus s tímom ukončil sezónu New York Rangers.
Černák dal v play off jeden gól a pripísal si jednu asistenciu, ale v jeho prípade sa treba sústrediť na úplne iné štatistiky. Rozdal 84 hitov, čo bol suverénne najvyšší počet z tímu Lightning. V oslabeniach odohral spolu 64 minút a 16 sekúnd a zblokoval 45 striel súpera, v čom bol z mužstva lepší len Ryan McDonagh.
Práve vedľa tridsaťtriročného veterána Černák odohral väčšinu základnej časti aj play off. A skúsený bek si svojho parťáka z obrannej dvojice nevedel vynachváliť.
"Vynikajúco korčuľuje. Jeho sila je zjavná na prvý pohľad, ale práve korčuliarske schopnosti mu umožňujú brániť najlepších hráčov v maximálnej rýchlosti. Vždy sa im snaží skomplikovať hru a je pre nás veľmi dôležitý," povedal McDonagh tesne pred finálovou sériou.
\[Sledujte posledné novinky o finále Stanley Cupu Lightning-Avalanche\]
"Vieme, že sa naňho môžeme spoľahnúť," súhlasil aj tréner Jon Cooper, ktorý Tampu priviedol už do tretieho finále v rade.
O spoľahlivosti rodáka z Košíc skrátka v Tampe zjavne nikto nepochybuje. Dôležitú úlohu pre klub navyše bude môcť dokazovať aj na budúci rok, keď mu pobeží posledný rok z trojročnej zmluvy. Lightning do budúceho ročníka opäť pôjdu ako jeden z hlavných favoritov, hoci tentoraz skončili tesne pod vrcholom.
"Vieme, aký je náš tím silný. Presne vieme, čo v podobných zápasoch robiť," tvrdí Černák, ktorý už v play off zažil naozaj všetko. Teraz už aj to, ako sa cíti porazený finalista NHL.
Zvládnuť túto novú skúsenosť s dvomi šampiónskymi prsteňmi vo vrecku je však určite menej bolestivé, ako keby to bolo naopak.