Súhrn: Černák pomohol Tampe dvoma asistenciami

Halák vychytal výhru nad Pittsburghom, Tatarova prihrávka Montrealu nestačila

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

V piatkovom programe sa predstavili takmer všetky tímy ligy a Slovákov bolo poriadne vidieť. Obranca Erik Černák dvoma asistenciami pomohol Tampe Bay poraziť Chicago 4:2. Jaroslav Halák sa už pomaly tradične zaradil medzi hviezdy zápasu, keď 36 zákrokmi istil výhru Bostonu 2:1 po predĺžení nad Pittsburghom. Tomáš Tatar asistoval po dvoch dueloch bez bodu, ale Montreal v Buffale vybojoval len jeden bod za prehru po predĺžení.

Černákove dve asistencie

Tampa Bay splnila úlohu favorita, keď si poradila so Chicagom 4:2. Lightning ťažili z dobrého vstupu do zápasu, na všetky svoje góly potrebovali len 15 minút.

Černák mal prsty už v úvodnom zásahu Tylera Johnsona, ktorý otvoril skóre po necelých 30 sekundách hry. Slovenský obranca našiel Nikitu Kucherova, ktorý poslal puk Johnsonovi a ten zápästím prekonal Coreyho Crawforda.

Dvadsaťjedenročný obranca asistoval aj pri góle Lightning na 3:0, keď rovnako cez Kucherova tentoraz prispel k zásahu Braydena Pointa. Rodák z Košíc, ktorý len 15. novembra debutoval v NHL, sa radoval zo svojho prvého dvojbodového zápasu v lige. V šiestich odohraných dueloch má na konte dokopy tri asistencie a tri plusové body.

Lightning potvrdili, že sa im proti Chicagu darí. Vyhrali 16 posledných vzájomných stretov, z toho dva až po predĺžení.

"Odrazili sme sa od naozaj dobrého štartu. Keď sa rýchlo dostanete do vedenia, uľahčí vám to aj zvyšok zápasu. Mali sme dobrý pocit z toho, ako sme hrali a pokračovali sme v tom." uviedol strelec dvoch gólov Johnson.

Tampa vyhrala druhý duel v rade a štvrtý z posledných piatich.

Halák opäť oporou

Slovenský gólman sa po jednozápasovej pauze znova postavil do bránky Bruins a opäť sa stal jednou z hviezd zápasu. V domácom dueli proti Pittsburghu zažiaril 36 úspešnými zákrokmi a Boston aj vďaka nemu vybojoval triumf 2:1 po predĺžení.

Halák kapituloval len raz, keď ho v čase 26:09 prestrelil Evgeni Malkin a pridal svoj deviaty gól v ročníku.

Jake DeBrusk ešte do druhej sirény sa po prihrávke Davida Krejčího vyrovnal účty a Joakim Nordstrom potom po prihrávke Davida Pastrňáka v druhej minúte predĺženia rozhodol o triumfe Bruins.

Skvelý výkon predviedol aj Halákov náprotivok Tristan Jarry, ktorý pochytal 35 striel domácich.

Penguins utrpeli štvrtú porážku z posledných piatich zápasov a naďalej figurujú až na 14. mieste tabuľky Východnej konferencie.

Tatar medzi nahrávačmi

Asistencia slovenského útočníka Montrealu nestačila, kanadský klub prehral v Buffale 2:3 po predĺžení. Sabres tak predĺžili svoju víťaznú sériu už na osem zápasov.

Tatar sa podieľal na vyrovnávajúcom góle Canadiens na 1:1, ktorý strelil Brendan Gallagher. Dvadsaťsedemročný rodák z Ilavy bodoval po dvoch dueloch, v ktorých vyšiel naprázdno. Pripísal si osemnásty bod v sezóne, ktoré zvládol nazbierať v priebehu 23 duelov.

O víťazstve domácich rozhodol Jeff Skinner, ktorý najprv gólom na 2:2 poslal duel do predĺženia a v ňom v presilovej hre aj rozhodol. V posledných 16 dueloch nastrieľal rovnaký počet gólov. Pridal sa tak k Davidovi Pastrňákovi na prvom mieste tabuľky najlepších strelcov celej ligy.

Canadiens prehrali už tretí zápas v rade. Max Domi prvýkrát po 11 dueloch nebodoval.

Štvrtá výhra Capitals

Obhajca Stanley Cupu Washington si pripísal už štvrté víťazstvo po sebe, keď na svojom ľade zdolal húževnatý Detroit 3:1 a poskočil na šiestu priečku tabuľky Východnej konferencie.

Domáci sa tradične mohli spoľahnúť na príspevok kapitána Alexa Ovechkina, ktorý ku gólu pridal aj jednu asistenciu. Capitals tak duel zvládli napriek tomu, že im kvôli zraneniu chýbali dôležití útočníci Evgeny Kuznetsov a T.J. Oshie.

"Sú to naši kľúčoví hráči, ale nedá sa s tým nič robiť," vyhlásil Ovechkin. "Musíme sa snažiť urobiť maximum, je to zase príležitosť, aby sa ukázali ďalší chlapci."

To sa podarilo obrancovi Michalovi Kempnému, ktorý v čase 46:38 vystrelil príklepom z ľavého kruhu a prekonal brankára hostí Jonathana Berniera. Český bek tak strelil druhý gól v sezóne

Tretí zásah Washingtonu pridal bitkár Tom Wilson, jediný úspech Red Wings zaobstaral Andreas Athanasiou, ktorý svoj strelecký účet v ročníku zaokrúhlil na desať gólov. Thomas Vanek si pripísal asistenciu, pre skúseného Rakúšana bola jubilejná 400. v NHL.

Anderson hviezdou Columbusu

V súboji dvoch elitných tímov Východnej konferencie dopadol lepšie Columbus, ktorý zdolal Toronto 4:2 a vyšvihol sa už na priebežnú štvrtú priečku.

Hviezdou duelu sa stal Josh Anderson, autor dvoch gólov. Stačilo mu na ne úvodných desať minút, Columbus ovládol prvú časť 3:0 a získaný náskok už počas zvyšku duelu nepustil. Ruku k dielu priložil aj Lukáš Sedlák, ktorý pripravil Andersonov druhý gól.

"Boli to dôležité góly," pochvaľoval si Anderson. "Mohli sme sa vďaka nim upokojiť a sústrediť sa na plán, s ktorým sme išli do zápasu."

Do čierneho mieril aj Cam Atkinson, ktorý sa strelecky presadil už v šiestich zápasoch za sebou. Vyrovnal tak v tomto smere Ricka Nasha a ak sa presadí aj nabudúce, vyrovná aj klubový rekord, ktorý v sezóne 2003-2003 stanovil Geoff Sanderson.

Za hostí mierili presne Ron Hainsey a Casperi Kapanen, ale viac toho brankár Sergei Bobrovsky nedovolil. Dokopy si pripísal 32 úspešných zákrokov.

"Som spokojný, že sme našli cestu k víťazstvu," pochvaľoval si domáci kouč John Tortorella. "Celých 60 minút sme poctivo pracovali. Podali sme dobrý výkon."

Chytil vyšiel naprázdno

Trafil v piatich dueloch za sebou, ale šiesty už Filip Chytil nepridal. Jeho New York Rangers totiž prehrali vo Philadelphii vysoko 0:4.

"Odohrali sme dobrý zápas a body sme získali zaslúžene," pochvaľoval si tréner Flyers Dave Hakstol. "Túto výhru sme potrebovali, predchádzajúce štyri zápasy sa nám totiž vôbec nevydarili."

Travis Konecny poslal Flyers do vedenia v prvej tretine, ostatné góly si domáci schovali až na záverečných sedem minút. Vtedy dvakrát trefil Sean Courturier a raz Jordan Weal.

Calvin Pickard predviedol 31 úspešných zákrokov a odniesol si tak prvú nulu v ročníku. Flyers aj napriek triumfu figurujú až na jedenástom mieste v poradí konferencie.

Ostatné zápasy: Colorado naďalej vyhráva, Nashville narazil

Gólman David Rittich predviedol ďalší solídny výkon, ale Calgary prehralo na ľade Vegas 0:2. Český gólman si pripísal 26 úspešných zákrokov, Flames padli po troch výhrach za sebou.

Edmonton podľahol Anaheimu 1:2 po predĺžení a utrpel prvú porážku pod novým koučom Kenom Hitchcockom. Víťazný gól strelil útočník Rickard Rakell.

Stret dvoch elitných tímov Západnej konferencie dopadol lepšie pre Minnesotu, ktorá zdolala Winnipeg 4:2. Wild explodovali v tretej časti, keď súperovi nastrieľali všetky góly. Nino Niederreiter a Matt Dumba nazbierali dva body.

Bitka susedných tímov na ľade New Jersey vyznela pre Islanders, ktorí vyhrali 4:3 po predĺžení. Rozhodujúci gól dal produktívny útočník Mathew Barzal.

Duel Caroliny s Floridoui sa zmenil na galapredstavenie Jordana Martinooka. Skúsený útočník nastrieľal svoj prvý hetrik a priviedol Hurricanes k triumfu 4:1.

Colorado si udržiava skvelú formu, tentoraz jednoznačne vyhralo na ľade Arizony 5:1. Avalanche zvládli štvrtý z posledných piatich duelov, elitní útočníci Mikko Rantanen, Nathan MacKinnon a Gabriel Landeskog si pripísali dva body. Richard Pánik za Coyotes nebodoval v piatom dueli v rade.

Súboj Dallasu s Ottawou sa zmenil na prestrelku, z výhry 6:4 sa radovali domáci Stars. Tí sa museli zaobísť bez zraneného gólmana Bena Bishopa, obranca Miro Heiskinen zažiaril dvoma gólmi.

Líder Západnej konferencie Nashville trpel tvrdý direkt, keď prehral v St. Louis 2:6. Dva body nazbierali Alex Pietrangelo, Ryan O´Reilly, Brayden Schenn a Robert Thomas.

Tri body Erika Karlssona priviedli San Jose k triumfu 4:0 nad Vancouverom. Elitný obranca skóroval a pridal aj dve prihrávky.