Cernak

Sobotný večer v NHL bol naozaj veľmi výdatný. Spolu sa odohralo 12 zápasov a predstavilo sa v nich 6 slovenských hokejistov. Bodovo sa ako jediný presadil Erik Černák, ktorý asistoval pri víťazstve suveréna ligy z Tampy Bay nad Detroitom. Nikita Kucherov vďaka dvom gólom prekonal klubový rekord v najvyššom počte bodov za sezónu. Bruins so Zdenom Chárom a Petrom Cehlárikom bodovali aj v 19. dueli v rade, keď porazili Ottawu 3:2.

Tampa uspela aj s pomocou Černáka
Tampa Bay po sobotnom zaistení si miesta vo vyraďovacích bojoch premiérovo nastúpila ako postupujúci tím a tejto povesti ostala verná aj v súboji s Detroitom. Ten vo svojej Amalie Arene porazila 3:2 a zvládla 13. zápas z posledných 15.
K ďalšiemu víťazstvu prispel jednou prihrávkou aj Černák, ktorý v štvrtej minúte pripravil úvodný gól pre kolegu z obrany Ryana McDonagha. Dvadsaťjedenročný nováčik Lightning pridal svoju deviatu asistenciu v sezóne a okrem toho má na konte aj tri góly.
Hlavnou hviezdou zápasu sa stal Nikita Kucherov, ktorý strelil dva góly a prekonal klubový rekord Vincenta Lecavaliera. Ten dovtedy nazbieral najviac gólov v jednej sezóne, keď sa mu ročník 2006-2007 podarilo ukončiť s 108 zápismi. Kucherov ho v sobotu predbehol prvým gólom a aktuálne má už 110 zápisov.
"Je to výnimočný deň pre mňa aj pre moju rodinu," uviedol Kucherov. "Dosť veľa ľudí mi neverilo, takže sa snažím dokazovať im, že sa mýlili."
Za Detroit sa presadili Thomas Vanek a Anthony Mantha, gólman Jonathan Bernier predviedol 30 úspešných zákrokov. Red Wings už v základnej časti prehrali proti s Lightning 14. duel v rade, naposledy ich porazili v roku 2015.
Lightning si ďalšou výhrou upevnili pohodlný náskok na čele Východnej konferencie aj celej ligy, najbližší tím za nimi Boston Bruins stráca až 15 bodov.

Kucherov strelil rekordný gól Lightning

Boston bodoval aj devätnásty raz
Bruins sa rovnako ako v predchádzajúcich troch vystúpeniach dosť zapotili, ale aj proti najhoršiemu tímu súťaži opäť vybojovali výhru.
Brady Tkachuk síce v úvode tretej časti dokonal obrat Senators dokonal na 2:1, ale v 49. minúte vyrovnal Chris Wagner. Len 44,7 sekundy pred záverečnou sirénou potom prišla chvíľa Davida Krejčího, ktorý tesne pred bránkoviskom tečoval pokus Dantona Heinena.
Boston tak dokonale zvládol šesťzápasovú domácu sériu a predĺžil víťaznú sériu v TD Garden už na desať zápasov. Celkovo Bruins predĺžili bodovú sériu na 19 zápasov (15-0-4), čo je druhý najlepší zápis v ich bohatej histórii. Naposledy vyšli naprázdno 19. januára pri porážke 2:3 s Rangers.
"Je to samozrejme veľmi pekné číslo, ale my to berieme zápas po zápase," vyhlásil Krejčí. "Vieme, o čo hráme. Bol to z našej strany vydarený záver, ale myslím si, že hneď zajtra máme ďalší zápas, nie? Potrebujeme si oddýchnuť, aby sme opäť boli pripravení," čakal Krejčí na nedeľný duel v Pittsburghu.
Bruins sa kúsok s víťazným gólom v poslednej minúte podaril v druhom zápase za sebou, minule zdolali Florida Panthers a v poslednej minúte udreli dokonca dvakrát.
Bruins dali víťazný gól v 60. minúte v dvoch dueloch za sebou ako ešte len štvrtý tím v histórii, oni to dokázali prvýkrát.
Christián Jaroš nenastúpil za Senators v druhom zápase za sebou.

Krejčí v závere rozhodol o triumfe nad Senators

Chicago sa udržalo nad vodou
V Dallase sa pri tesnom víťazstve 2:1 v prospech hosťujúcich Blackhawks odohralo všetko podstatné už počas prvej tretiny.
David Kämpf na začiatku šiestej minúty otvoril skóre, ale už o 73 sekúnd neskôr kontroval Alexander Radulov.
V čase 19:24 zariadil víťazný gól Alex DeBrincat, pre ktorého to bol už 37. úspešný zásah v sezóne a je na delenej šiestej priečke medzi najlepšími kanoniermi v celej lige.
Chicago získalo nesmierne dôležité body, pretože si vďaka nim udržalo aspoň malú nádej na play off. Dallas je navyše jedným z tímov v dosahu na pozíciách dvoch divokých kariet. Blackhawks strácajú na Stars osem bodov, na tím Minnesota Wild sedem.
"Bolo to takmer ako hokej v play off," vyhlásil brankár víťazov Corey Crawford, ktorý si pripísal 26 zákrokov. "Hneď od prvého vhadzovania sa hralo veľmi intenzívne. Všetci naši chlapci boli naplno v hre a predviedli skvelé veci. Toto bola naozaj vydarená výhra."
San Jose je na čele Západu
Jediný sobotný zápas, v ktorom na určenie víťaza nestačilo základných 60 minút, odohrali Sharks s Blues a San Jose ho vyhralo 3:2 po predĺžení.
Sharks, ktorí hrali o posun na prvú priečku v Západnej konferencii, síce inkasovali ako prví, ale Timo Meier ešte do prvej prestávky otočil skóre dvoma gólmi v rozmedzí troch minút a 10 sekúnd. Prvýkrát sa presadil v presilovke a druhýkrát krátko pred odchodom do kabín. Asistenciu pri druhom góle si pripísal aj Tomáš Hertl, ktorý prihral na dva góly.
Ale koncovka druhého dejstva sa pre zmenu vydarila Blues a Brayden Schenn v početnej výhode tri sekundy pred druhou pauzou zaistil stav 2:2.
Ten nakoniec vydržal až do predĺžení. V čase 63:21 rozhodol o druhom bode pre domácich Kevin Labanc, ktorému asistoval Hertl a pridal svoj 61. bod v ročníku.

Labancov rozhodujúci gól proti Blues

Navrátilec Voráček pomohol Flyers k triumfu
Flyers vybojovali veľmi cennú výhru, keď uspeli na ľade Islanders 5:2. Philadelphia teraz na Východe stráca päť bodov na divokú kartu, v sedembodovom dosahu má aj siedmy Pittsburgh a šiestu Carolinu.
Flyers síce v siedmej minúte inkasovali úvodný gól, ale potom skórovali päťkrát po sebe a ešte do prvej prestávky viedli 2:1.
Uzdravený Jakub Voráček nazbieral dva body, ale aj sedem trestných minút. Najprv pomohol k obratu v čase 19:56, keď skóroval James van Riemsdyk a hneď v nástupe do druhej časti bol gólovým adresátom jeho prihrávky Sean Couturier.
V druhej časti naňho potom nadviazali ešte Nolan Patrick a Travis Konecny. Nick Leddy potom v 57. minúte určil konečnú podobu výsledku.
Voráček zasiahol Johnnyho Boychuka, ktorý dohral, ale kouč Barry Trotz priradil k jeho zraneniu status 'day to day'.
"Domnievam sa, že v zápase so stavom 5:1 niečo také vôbec nebolo potrebné. Navyše trafil chlapca, ktorý hrá celú svoju kariéru tvrdo, ale čisto," uviedol kapitán Islanders Anders Lee.
"Snažil som sa len ochrániť sám seba," oponoval Voráček. "Aby som bol úprimný - puk tam bol možno o niečo dlhšie, ako som si myslel. Domnieval som sa, že ho mám k sebe bližšie."

Ostatné zápasy: Toronto ukončilo sériu Edmontonu, Carolina sa po debakli zdvihla
Súboj Toronta s Edmontonom bol aj stretom dvoch slovenských obrancov. Z víťazstva sa nakoniec tešil Martin Marinčin v drese Maple Leafs, ktorí tesne vyhrali 3:2. John Tavares zažiaril tromi bodmi. Edmontonu sa tak skončila séria štyroch výhier a Andrej Sekera bol v sobotu jediným porazeným Slovákom.
Rangers si poradili s rivalmi z Devils 4:2 a ukončili tak sériu šiestich prehier v rade. Svojím premiérovým gólom v NHL k tomu prispel aj český obranca Libor Hájek, ktorý čakal na prvý gól do piateho zápasu v najlepšej lige sveta. New Jersey prehrali šiesty duel po sebe.
Carolina Hurricanes potvrdili, že proti Nashville Predators sa im v poslednom čase darí. Na ich ľade vyhrali 5:3 a vo vzájomných súbojoch triumfovali šiestykrát za sebou. Carolina tak odčinila vysokú domácu prehru 1:8 s Winnipeg Jets z piatka.
Columbus zúčtoval s Pittsburghom. Blue Jackets v tvrdom boji na hrane postupu z Východnej konferencie vrátili Penguins dva dni starú prehru 0:3 z Pensylvánie a podarilo sa im to aj s trojgólovým rozdielom. Dvoma gólmi sa pod výsledok 4:1 podpísal Cam Atkinson. Víťazný na 2:0 dal v oslabení, druhý potom pri hre súpera bez brankára.