bolts_121018

Obranca Erik Černák sa v pondelok asistenciou podpísal pod víťazstvo Tampa Bay Lightning nad New York Rangers 6:3. Strelcom večera bol Steven Stamkos. Kapitán Tampy nastrieľal hetrik, dostal sa na métu 700 bodov a vďaka deviatemu trojgólovému večeru v kariére navyše dosiahol nový rekord klubu.

Černákova prihrávka a Stamkosov hetrik
Steven Stamkos zažil veľký večer. Dvoma presilovkovými gólmi vždy najprv vymazal tesné vedenie Rangers, ktoré hosťom v obidvoch prípadoch zaistil Kevin Hayes. Potom v čase 50:41 strelil rozhodujúci gól na 5:2.
Stalo sa to len 24 sekúnd potom, ako trafil jeho spoluhráč Anthony Cirelli, ktorému prihral na gól mladý slovenský obranca Erik Černák. Dvadsaťjedenročný bek pripojil svoju piatu asistenciu v sezóne.
Lightning bleskovo odskočili do rozhodujúceho trháku, takže zníženie Jespera Fasta po prihrávke Filipa Chytila v 58. minúte ich nijak neohrozilo.
Cirelli potom ešte potvrdil víťazstvo svojím druhým gólom v zápase, keď využil hru Rangers bez gólmana.
Dvadsaťosemročný je prvým hráčom z draftu 2008, ktorému sa podarilo dosiahnuť métu 700 bodov v základnej časti NHL. A tretím v histórii Lightning. Stamkos má aktuálne na konte 696 odohraných duelov a 701 bodov vďaka 363 gólom a 338 prihrávkam.
Deväť hetrikov je najviac v histórii klubu, Stamkos ním nechal za sebou jednu z ikon klubu Martina St. Louisa. Ale poriadne sa pred ním načakal, naposledy dal tri góly v jednom zápase 13. októbra 2014 do siete Montreal Canadiens.
"Vedel som, že už je to dlhší čas," pripustil Stamkos. "Dnes to vyšlo, tak snáď ten nasledujúci príde zase o niečo skôr."
Tampa Bay pridala už siedmu výhru v rade. "Teraz sa cítime naozaj dobre," pritakal Stamkos.
Rangers prežívajú neúspešné obdobie. Po vydarenej náprave neúspešného vstupu do sezóny stratili šesť z posledných ôsmich zápasov.
"Ak chcete zvládnuť poraziť niektoré z najlepších tímov v tejto lige, musíte hrať veľmi priamočiaro a múdro," povedal brankár porazených Henrik Lundqvist. "A musíte robiť správne rozhodnutia s pukom, ale aj bez neho."
Hostia okrem bodov stratili aj obrancu Kevina Shattenkirka, ktorý odstúpil zo zápasu v druhej tretine po súboji s útočníkom domácich J.T. Millerom. Shattenkirk má problém s ľavou rukou.

Stamkos deviatym hetrikom vytvoril rekord

Skvelý Howard
Skúsený gólman Jimmy Howard bol hlavným hrdinom zápasu medzi Detroit Red Wings a Los Angeles Kings, v ktorom sa v Little Caesars Arene domáci radovali po výsledku 3:1.
Howard sa pod druhú výhru tímu z posledných troch duelov podpísal 42 zákrokmi, čo je jeho maximum v sezóne. O góly sa postarali Dennis Cholowski, Frans Nielsen a Dylan Larkin.
"Jimmy Howard je to, čo sa mi na tomto zápase páčilo zo najviac zo všetkého," vyhlásil kouč Red Wings Jeff Blashill. "Dnes sme skrátka nehrali veľmi dobre, súper nás herne prekonával, ale Jimmy nám dal šancu tento zápas vyhrať."
"Nebol to veľmi pekný zápas, ale my sme v ňom využili naše šance," pritakal Larkin. "Nehrali sme náš najlepší hokej, ale mali sme Jimmyho. On je tým hlavným dôvodom, vďaka ktorému máme dva body."
Anze Kopitar sa v 54. minúte postaral o jediný úspech hostí, ktorí stratili päť z posledných siedmich duelov a v 12 zápasoch z posledných 17 dali len dva góly a menej.
"Mali sme množstvo šancí, ale veľmi veľa sme ich nepremenili," uviedol obranca Kings Jake Muzzin. "Určite sme mali dať o pár gólov viac, ale podarilo sa to súperovi."
Red Wings za predchádzajúce tri zápasy štyrikrát stratil dva a viac gólový náskok. V pondelok nič také nedopustil. "Niekoľkokrát sme premrhali dvojgólové vedenie, raz dokonca aj trojgólové, ale dnes sme si s tým poradili lepšie," pochvaľoval si Howard.
Obidva tímy odohrali dueli mimoriadne disciplinovane, na každej strane bolo len jedno vylúčenie.

Larkinov gól po chybe Forborta

Guentzel trafil výhru Penguins
Hokejisti tímu Pittsburgh Penguins predĺžili bodovú sériu na štyri zápasy. Tretiu výhru počas nej zaistil Jake Guentzel, ktorý dal víťazný gól v piatom kole nájazdov na ľade New York Islanders.
Na výhre 2:1 v Nassau Coliseum mal veľký podiel aj gólman Casey DeSmith, lenže predviedol 25 zákrokov, z toho tri v predĺžení.
Do vedenia išli pritom v čase 26:32 domáci, keď trafil Anthony Beauvillier. Derick Brassard v úvode tretej tretiny vyrovnal po asistencii Guentzela. Práve úspešný strelec však pred polovicou predĺženia spôsobil Penguins problémy, keď fauloval Valtteriho Filppulu.
Ale hostia prečkali aj veľmi ťažké chvíle, keď sa DeSmith ocitol na viac ako pol minúty bez hokejky. Aj vďaka tomu mohli vybojovať druhý bod v nájazdoch. Na prvý zásah Phila Kessela ešte v tretej sérii stihol odpovedať Josh Bailey, ale Guentzel už rozjasal spoluhráčov.
"Samozrejme, že bolo nesmierne dôležité, že sme ubránili to oslabenie v predĺžení," uviedol kouč víťazov Mike Sullivan. "To bol ten rozdielový moment v zápase, ktorý bol inak tvrdá bitka a nebolo v nej veľa priestoru na čokoľvek. Všetci, ktorí boli na ľade, tam počas toho oslabenia odviedli úžasnú prácu."
Pre Islanders išlo o tretiu prehru za posledné štyri vystúpenia. "Musíme ostať pozitívni," zdôraznil kapitán Anders Lee. "Toto je porážka po nájazdoch. Jasné, stratili sme bod, čo nás hnevá. Ale treba sa pozrieť aj na to, ako sme celý zápas odohrali. Vo vyraďovacích bojoch o Stanley Cup nájazdy nie sú."
Domáci útočníci Cal Clutterbuck a Jordan Eberle odstúpili počas tretieho dejstva kvôli bližšie nešpecifikovaným zraneniam.

DeSmith chytil Nelsonovu šancu v prečíslení

Strelec Šimek
V tíme Sharks došlo krátko po sebe na ďalšiu veľkú premiéru českého hráča. Pri predchádzajúcom víťazstve na ľade Arizona Coyotes 5:3 strelil svoj prvý gól na veľkej scéne útočník Lukáš Radil.
V pondelok Radimovi Šimkovi stačilo o zápas menej. Pri vedení Sharks 2:1 prišla jeho veľká chvíľa v čase 27:19, keď skúsil šťastie od modrej čiary a krátkym švihom prekonal gólmana Keitha Kinkaida. Radil si pri jeho góle pripísal svoju prvú asistenciu v NHL.
Timo Meier sa na štvrtom úspechu Sharks z posledných piatich zápasov podieľal dvoma gólmi a Tomáš Hertl v 55. minúte zavŕšil víťazstvo.
Devils po ôsmej porážke z posledných deviatich zápasov ostávajú na dne Východnej konferencie.