Hurricanes zdolali Capitals a postúpili

Hokejisti tímu Carolina Hurricanes otočili rozhodujúci siedmy zápas aj celú sériu 1. kola proti obhajcom Stanley Cupu. Na ľade Washington Capitals prehrávali 0:2 a 1:3, ale posledné slovo mal gólom na 4:3 v čase 91:05 útočník Brock McGinn.
Aj posledný možný zápas série, v ktorej ešte stále úradujúci šampióni viedli 2:0 a 3:2, odchytal v bránke víťazov český gólman Petr Mrázek. K postupu pomohol 34 úspešnými zákrokmi. Hurricanes ako prví v sérii vyhrali na ľade súpera a môžu sa tešiť na druhé kolo, v ktorom ich čakajú New York Islanders.

Washington Capitals - Carolina Hurricanes 3:4 po 2. predl. (stav série: 3:4)
Carolina patrila medzi tímy, ktoré museli bojovať o postup do play off až do posledných kôl programu základnej časti. Aj v priebehu stredajšieho zápasu to s ňou vyzeralo všelijako.
"Dali sme v zápase nejaké dôležité góly a Petr (Mrázek) predviedol skvelé zákroky, keď sme to najviac potrebovali. Nesmierne dôležitý bol aj Jordanov gól na začiatku tretej tretiny," uviedol kapitán Hurricanes Justin Williams. "Nevzdali sme sa a keď to bolo 2:0 pre domácich, len sme si povedali, že sa nenecháme poraziť ako v tých predchádzajúcich zápasoch tu. Zomkli sme sa a zvládli sme to."
Už po 133 sekundách Capitals viedli, keď sa presadil Andre Burakovsky. V siedmej minúte navyše Tom Wilson zvýšil na 2:0 a tento stav platil až takmer do polovice riadneho hracieho času.
Potom prišiel pravdepodobne zlomový moment celého súboja. Jordan Martinook musel ísť na trestnú lavicu a pred Capitals sa vyskytla šanca odskočiť do trojgólového náskoku.

McGinn dal postupový gól v predĺžení

Ale dopadlo to úplne inak. Hurricanes v oslabení naopak znížili, keď Sebastian Aho nahodil puk na Bradena Holtbyho, ten ho len vyrazil pred seba a Aho z dorážky pohodlne skóroval.
Už o tri a pol minúty odpovedal svojím prvým gólom v tohtoročnom play off Evgeny Kuznetsov a zdalo sa, že Capitals sú znova pevne v sedle. Pre hostí však bolo nesmerne dôležité, že ešte do druhej prestávky ich Teuvo Teravainen priblížil na dostrel.
V končiacej sa 43. minúte sa potom Jordan Staal presadil presnou strelou zápästím presne z bodu na buly, vyrovnal na 3:3 a tento stav potom platil aj ďalších takmer 50 minút.
Obrovitánsku radosť potom zaistil hosťom McGinn, keď bol v správnom čase na správnom mieste. Justin Williams sa dostal k puku pri mantineli v rohu klziska, z otočky ho okamžite poslal do bránkoviska a presne našiel McGinnovu hokejku.
[Kompletné pokrytie série Washingtonu s Carolinou]
McGinn si predtým pripísal aj asistenciu, obranca Jaccob Slavin nazbieral v drese Hurricanes až štyri prihrávky a v celej sérii sa dostal na deväť bodov. Všetky si pripísal práve vďaka prihrávkam.
"Prišiel schovaný nastrelený puk z rohu... Bola to jedna z tých situácií, ktoré sa zle bránia, ale musíte si s tým poradiť," podotkol Holtby.
"V predĺžení sa zdalo, že si ideme pre výhru. Mali sme tam veľa šancí," pripomenul kouč víťazov Rod Brind'Amour. "Myslím si, že sme si túto výhru zaslúžili."
Hrdina McGinn bol spasiteľom už v 58. minúte, keď zachránil situáciu za Mrázkovým chrbtom skokom cez bránkovisko, po ktorom hokejkou odpálil puk do bezpečia.
"Bola to prirodzená reakcia," povedal McGinn o chvíli, keď už niektorí hráči Capitals na striedačke zdvíhali ruky nad hlavu. "Videl som, že puk nejako prešiel cez Petra a kĺzal sa do bránky. Neviem, či by sa dostal až za čiaru, ale nedal som mu šancu."
Domácim nepomohlo ani 38 zákrokov Holtbyho a na sen o úspešnej obhajobe musia zabudnúť. Capitals sa v siedmych zápasoch nedarí, majú v nich bilanciu 5-12, z toho doma 3-9.