Dočkali sa! Hráči tímu Washington Capitals zvíťazili v piatom zápase finálovej série na ľade celku Vegas Golden Knights 4:3 a prvýkrát v histórii klubu oslavujú zisk Stanley Cupu. Kapitán Washingtonu Alex Ovechkin so svojimi spoluhráčmi tak vystúpil na vysnívaný vrchol.

Vegas Golden Knights - Washington Capitals 3:4 (Konečný stav série 1:4)
Do konca riadneho hracieho času ostávali desiatky sekúnd, Alex Ovechkin sedel na striedačke Capitals, zrak zaborený do zeme. Lomcovali ním emócie. Washington v tej chvíli viedol 4:3 a siahal na historický úspech.
Viac o téme: [Conn Smythe Trophy vyhral Ovechkin]
O chvíľu už kapitán Capitals preskakoval mantinel a mieril k hlúčiku svojich spoluhráčov, ktorý sa vytvoril v bránkovisku gólmana Bradena Holtbyho. Práve sa skončil piaty finálový duel, Washington ho vyhral na ľade Vegas 4:3 a dočkal sa zisku historicky prvého Stanley Cupu.
"Je to niečo úžasné. Išli sme za svojím snom a teraz sa nám to podarilo," povedal priamo na ľadovej ploche Braden Holtby. "Sú to neuveriteľné pocity, už sa nemôžeme dočkať, až sa vrátime do Washingtonu."
Ešte po dvoch tretinách pritom hostia prehrávali 2:3, v záverečnej časti však dvoma gólmi skóre dokonale otočili. O víťazný gól sa v čase 52:23 postaral útočník Lars Eller. Pod úspech Capitals sa jedným zásahom podpísal aj Jakub Vrána. Spoločne s ním si mohli majstrovské oslavy užiť aj jeho českí krajania, obrancovia Michal Kempný a Jakub Jeřábek.

Jedným gólom sa na triumfe Capitals podieľal aj Ovechkin, ktorý pridal 15. zásah v tohtoročných vyraďovacích bojoch. Ruský reprezentant tak stanovil nové maximum Washingtonu. Ovechkin sa navyše stal štvrtým hráčom v histórii ligy, ktorý si pripísal 10 gólov na štadiónoch súperov v jedinom play off.
Úplne zaslúžene preto získal Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off. Ovechkin si v ňom dokopy pripísal 27 bodov za 15 gólov a 12 asistencií. Rodák z Moskvy bol srdcom a dušou tímu, ktorý sa stal najlepším zo všetkých.
"Je to neuveriteľné. Vôbec neviem, čo povedať. Dochádzajú mi slová," uviedol Ovechkin v rozhovore hneď po tom, ako sa mohol pomaznať z vysnívaným pohárom.
Všetky novinky a správy zo Stanley Cupu na Twitteri [@NHLsvk]
Na Vegas, kométu tejto sezóny, nakoniec ostala len konečná druhá priečka. Dlho sa pritom zdalo, že ligový nováčik dokáže finálovú bitku predĺžiť.
Po bezgólovej úvodnej tretine sa v tej druhej strhla gólová prestrelka. Vrána v čase 26:24 poslal hostí do náskoku, keď svojím tretím gólom v play off otvoril gólový účet zápasu.
O tri minúty neskôr vyrovnal domáci Nate Schmidt, Capitals ale Alex Ovechkin v početnej výhode vrátil Capitals vedenie. Ani tento náskok však hosťom dlho nevydržal.
V čase 32:56 totiž po prihrávke Tomáša Tatara udrel útočník David Perron, 29 sekúnd pred druhou sirénou potom v početnej výhode Reilly Smith poslal Vegas prvýkrát v zápase do vedenia.
Ale Washington nezložil zbrane, už nechcel predlžovať sériu.
"Po druhej tretine bol v kabíne pokoj. Vedeli sme, že máme silu na to, aby sme zápas otočili," vysvetlil gólman Braden Holtby.
To sa hosťom vďaka gólom Devante-Smith Pellyho a Larsa Ellera naozaj podarilo. Golden Knights už nenašli sily na ďalšiu odpoveď a Stanley Cup tak prvýkrát patrí tímu z hlavného mesta Spojených štátov.
"Strelili sme dôležité góly v kľúčových momentoch. Vedeli sme, že sme toho schopní," radoval sa obranca Washingtonu John Carlson. "Je to splnený sen,"
Kým hráči v bielych dresoch sa radovali na ľade, domáci bojovníci len ťažko skrývali sklamanie. Na úplný vrchol sa nedostali, ale napriek tomu majú za sebou neuveriteľnú prvú sezónu v NHL.