orpik, smith 1

Nie, to prirovnanie možno nie je úplne najvhodnejšie. Brooks Orpik má za sebou viac ako tisíc zápasov v NHL, Craig Smith hrá v Nashville v druhom útoku. Ale s prižmúreným okom môžeme povedať, že o úspechu svojich tímov v sobotných zápasoch Stanley Cupu rozhodli neznámi, alebo skôr nečakaní hrdinovia. ni jeden z nich nespadá pod označenie neznámy hráč.

Hlavnou úlohou Brooksa Orpika totiž nie je dávať kľúčové góly, ale skôr ich nedostávať. Ani Smith nie je žiadna hviezda. Napriek tomu sa obaja stali strelcami víťazných gólov v predĺžení druhých zápasov prvého kola play off: ten prvý rozhodol duel Washington Capitals s Carolina Hurricanes (4:3), ten druhý súboj Nashville Predators s Dallas Stars (2:1).

Orpikov víťazný gól v predĺžení

Výraz neznámi hrdinovia sobotnej noci predsa len získava istú oprávnenosť, keď pridáme autora prvého gólu Predators, ktorým bol Rocco Grimaldi. Dvadsaťšesťročný rodák z Anaheimu odohral viac ako 20 zápasov v sezóne len tento rok a v play off nastúpil tretíkrát, pričom v ňom strelil premiérový gól.
"Na toto som vlastne čakal celý život," uviedol nadšený útočník o svojom góle, ktorým v 4. minúte druhej tretiny vyrovnal duel s Dallasom na 1:1. "Dať taký gól je samozrejme dôležité a 'cool', ale hlavné je pre mňa hrať šikovne v defenzíve, priniesť do zápasu nejakú energiu a využiť svoju rýchlosť. Tieto veci, ktorými môžem tímu prispieť, sú pre mňa hlavné."
Grimaldi v prvom zápase nenastúpil, ale v sobotu mal kouč Peter Laviolette šťastnú ruku. "Bolo to zložité rozhodovanie, vlastne sme to určili na poslednú chvíľu," povedal.
"Nebolo to pre (Grimaldiho) jednoduché. Na začiatku tam bolo pár vylúčení, takže on sa vôbec nedostal do hry. V takej chvíli je ťažké udržať nohy v laufe a mentálne sa udržať v zápase. A on odviedol excelentnú prácu."
Smith toho už podľa svojej funkcie krídla druhej lajny odohral viac. Kým Grimaldiho čas na ľade vrátane predĺženia nedosiahol ani desať minút (9:47), autor víťazného gólu Nashvillu má za sebou 14 minút a 50 sekúnd. Ale ani to nie je tak veľa, napríklad krídlo Viktor Arvidsson má v kolónke odohraných minút číslo 22:15 a Filip Forsberg dokonca 23:08.

Smith však aj tak v čase 65:00 zápas rozhodol, keď sa primotal k odrazenému puku od Romana Poláka po strele Mattiasa Ekholma a neomylne ho upratal do siete. Jeho siedmy gól v play off zo 44 zápasov znamenal vyrovnanie série na 1:1 (tretí duel sa hrá v Dallase v noci na utorok (3:30 SELČ).
"Keď padali góly v predĺžení, väčšinou som ich sledoval z lavičky. Ja som ešte žiadny nedal. Som nadšený," sypal zo seba americký útočník po zápase.
Orpikova pozícia v kádri obhajcov Stanley Cupu je úplne iná. Hrá okolo 18 minút na zápas a kouč Todd Reirden sa ho nebojí poslať na ľad ani v kľúčových momentoch. Ale jeho hlavnou úlohou je defenzíva.
Viac o téme: [Stone a Duchene. Nové tváre získavajú vplyv]
Aj preto je trochu prekvapujúce, že práve on v druhom zápase prvého kola po 108 sekundách predĺženia prekonal Petra Mrázka, ktorý opäť udržiaval Carolina Hurricanes nádej. Vo veku 38 rokov a 199 dní sa Orpik stal najstarším obrancom v histórii NHL, ktorý rozhodol zápas play off gólom v predĺžení - pred ním držal rekord Keith Carney (38 rokov, 68 dní) z Minnesota Wild v druhom zápase prvého kola 2008 proti Colorado Avalanche.
"Keď s vami nikto veľmi nepočíta, tak je to jednoduchšie," usmial sa Orpik.
Dvojnásobný víťaz Stanley Cupu (okrem minulého roka s Washingtonom ešte v roku 2009 s Pittsburgh Penguins) už nepatrí medzi najvyťaženejších mužov v zostave Capitals. Napriek tomu je uznávaným lídrom. Už len preto, že má za sebou 1035 duelov základnej časti NHL a ďalších 151 v play off vrátane troch finále Stanley Cupu. Ale vo vyraďovacích bitkách pred sobotným duelom strelil len tri góly.
"Po prvé treba povedať, že je to skvelý chlap," uviedol center Washingtonu Nicklas Backstrom. Pred Orpikovým príchodom do americkej metropoly z Pittsburghu v roku 2014 sa s ním roky stretával ako rival. "V kabíne je niečo ako náš otec. Je to veľký profesionál. Chlapec, ktorého máte v tíme strašne radi, ale proti ktorému neradi hráte. Je fajn, že ho máme my. Veľmi sa teším, že zápas rozhodol," dodal Švéd.
"Ak si to niekto zaslúžil, tak je to práve on."
Že od Orpika to bol dôležitý počin, si uvedomíte pri pohľade na kapitána a vrchného kanoniera Capitals - Alex Ovechkin ešte nikdy nedal v play off NHL gól v predĺžení.
"Strieľať góly je vždy dobrý pocit. Je to fajn v základnej časti a v tejto časti roka je to pochopiteľne ešte lepšie," povedal skúsený obranca. "Ale úprimne povedané, je mi úplne jedno, kto tie góly dáva. Hlavné je, že padajú a že sa vďaka tomu posúvame ďalej."