Boston si vynútil rozhodujúci siedmy zápas

Bruins vyhrali v St. Louis 5:1 a vyrovnali finále Stanley Cupu na 3:3 na zápasy, Chára pomohol gólom

Autor Michael Langr @NHLsvk / NHL.com/sk

Zostrih: BOS 5, STL 1

Boston vyhral 5:1 a vynútil si siedmy zápas

Tuukka Rask predviedol 28 zákrokov, Boston štyrikrát udrel v záverečnej tretine a vynútil si siedmy rozhodujúci duel o Stanley Cup

• 05:05 •

O víťazovi Stanley Cupu rozhodne až siedmy zápas. Boston nedovolil St. Louis využiť mečbal na premiérový triumf a po víťazstve na ľade súpera v Enterprise Center 5:1 vyrovnal sériu na 3:3 na zápasy.

Slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý hrá so zlomenou čeľusťou, k tomu prispel záverečným gólom do prázdnej bránky.

St. Louis Blues - Boston Bruins 1:5 (stav série: 3:3)

"Len myšlienka, že by to dnes mohlo skončiť, bola desivá. Urobili sme všetko, aby to tak nebolo. Keď je to potrebné, dáme sa vždy dokopy. Toto bol dobrý príklad. Sme nadšení, že máme šancu hrať zápas číslo 7," povedal obranca McAvoy.

"Keby ste mi pred štyrmi mesiacmi povedali, že budeme hrať vo finále siedmy zápas, myslím si, že by som to bral," pripomenul kouč Blues Craig Berube časy, keď bol jeho tím posledný v celej súťaži. "Vonku hráme veľmi dobre. Vyhrali sme tam v tejto sérii dvakrát, takže si veríme."

St. Louis nastúpilo bez útočníka Ivana Barbasheva, ktorý dostal jednozápasový trest za nedovolený zákrok na hlavu útočníka Marcusa Johanssona zo štvrtkového piateho duelu. Vo štvrtom útoku ho nahradil Robert Thomas.

Kapitán Chára druhýkrát za sebou nastúpil so zlomenou čeľusťou, ale aj kouč Bruce Cassidy urobil zmeny v zostave. Namiesto siedmich bekov nasadil tradičných šesť a Steven Kampfer ostal na tribúne. Vrátil sa ku kompletným štyrom útočným formáciám a po novom zaradil Karsona Kuhlmanna.

Prvú šancu domácich Blues mal v tretej minúte Tyler Bozak a vzápätí sa Boston ubránil aj pri vylúčení Seana Kuralyho, pri ktorom Tuukka Rask zastavil Braydena Schenna. Aj v presilovke Bruins po Schennovom faule mal veľkú šancu Ryan O'Reilly, ktorý sa dostal do úniku, ale puk mu utiekol a nezakončil.

O'Reilly navyše o chvíľu neskôr nešťastne vyhodil puk z vlastného obranného pásma do hľadiska a hosťom sa tak naskytla presilová hra piatich proti trom, ktorú po 21 sekundách využili. David Pastrňák ideálne nabil na pravý kruh Bradovi Marchandovi a najproduktívnejší hráč play off zamieril do odkrytého priestoru bránky.

"Beriem na seba, že hrali piati na troch. Dodalo im to sebavedomie a strelili kľúčový gól," ľutoval O'Reilly.

Jordan Binnington si potom poradil so strelou Davida Krejčího. V 19. minúte mohol vyrovnať David Perron, ale Bostonu pomohla tyčka. Bruins sa ubránili aj na prelome úvodného a druhého dejstva pri vylúčení Cháru. Aj vďaka tomu, že Rask hneď po pauze lapačkou vytesnil pokus Vladimira Tarasenka.

V 25. minúte unikal Danton Heinen, ale Alex Pietrangelo po zdvihnutím hokejky zabránil v zakončení. V polovici druhej časti mali Blues sériu veľkých šancí počas vylúčenia Marchanda, ale Rask si aj naďalej udržal čistý štít.

Rask bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Zo striedačky ho tak ako počas celého play off istil Jaroslav Halák, slovenská dvojka Bruins. Fínsky gólman prispel k víťazstvu 28 úspešnými zákrokmi a vylepšil si bilanciu v zápasoch vonku v tomto play off na osem víťazstiev a tri porážky.

"On je hlavným dôvodom toho, že sme v tejto pozícii," chválil Bergeron tridsaťdvaročného fínskeho gólmana. "Držali sme sa vecí, ktoré sa nám darili v posledných troch zápasoch a využili sme naše šance," doplnil.

"Bol to vyrovnaný zápas. V takých však treba trochu viac chodiť pred bránku a vytvoriť tam viac chaosu. Pozrieme si zápas a uvidíme, čo môžeme zmeniť a pripravíme sa na duel číslo 7," uviedol kapitán St. Louis. Alex Pietrangelo.

Po prihrávke Pata Maroona sa nepresadil Colton Parayko, potom Pietrangelo trafil tyčku a puk odrazený od Raskovho chrbta stihol odpáliť zo vzduchu Charlie McAvoy. Gólman Rask si poradil aj s možnosťou O'Reillyho. Aj Binnington mal čo robiť, najprv zabránil v znížení Jakeovi DeBruskovi a tesne pred prestávkou aj Pastrňákovi.

V čase 42:31 sa už Bruins dočkali. Carlo nahodil puk od modrej čiary, puk sa však nečakane odrazil a zapadol k tyčke, pretože Binnington naň nedosiahol pravým betónom ani vyrážačkou.

[Kompletné pokrytie série Bostonu so St. Louis ]

V 51. minúte po akcii Krejčího trafil zvýšil Kuhlman, ktorý z pozície za pravým kruhom presne trafil horný roh bránky. Dvadsaťtriročný nováčik, ktorý nastúpil prvýkrát od 30. apríla, v siedmom zápase play off strelil premiérový gól.

Za 106 sekúnd znížil O'Reilly, ktorého strelu z ľavého kruhu Rask zachytil ľavým betónom až tesne za bránkovou čiarou, čo potvrdil videozáznam. V 55. minúte po Marchandovej prihrávke uspel sám pred Binningtonom Pastrňák a 139 pred koncom pri hre St. Louis bez brankára Chára uzavrel skóre.

Chára, ktorý si zlomil čeľusť po zásahu pukom do tváre v štvrtom dueli proti Blues, strelil svoj druhý gól v play off. Strávil na ľade druhý najvyšší čas z celého tímu (22:15) a dokonca si pripísal aj tri hity. V celej vyraďovacej časti má na konte spolu 6 bodov a skvelých 12 plusových bodov v bilancii plus/mínus.

Siedmy zápas rozhodne vo finále Stanley Cupu sedemnásty raz od roku 1939, keď boli zavedené série na štyri víťazné zápasy. Bude to prvýkrát od roku 2011, keď práve Boston oslavoval triumf po víťazstve na ľade Vancouver Canucks 4:0. Prvýkrát sa bude hrať siedmy finálový duel v Bostone.

"Veríme si. Vonku hráme výborne. Možno je práve toto náš príbeh, že to musíme zavŕšiť vonku," vyhlásil útočník Blues O'Reilly.

Ďalší zápas: Streda 12. júna (štvrtok 13. júna 2:00 SELČ) v TD Garden v Bostone.