AhoHalak

V stredu sa v NHL odohralo desať zápasov a až šesť z nich sa nerozhodlo v riadnom hracom čase. Jedným z nich bol aj súboj medzi Boston Bruins a Carolina Hurricanes. K víťazstvu domáceho Bostonu 4:3 po predĺžení prispel aj brankár Jaroslav Halák, ktorý si pripísal 34 úspešných zákrokov. Bruins so Zdenom Chárom a Petrom Cehlárikom aj vďaka nemu predĺžili svoju bodovú sériu už na 17 zápasov. Na strane víťazov boli v stredu aj Tomáš Tatar, ktorého Montreal porazil Los Angeles, a Erik Černák, ktorý sa s Tampou tešil z triumfu nad Winnipegom.

Boston nezastavuje
Halák svojím výkonom prispel k ôsmemu víťazstvu Bruins v rade v TD Garden. Tí navyše predĺžili bodovú sériu už na 17 zápasov a uspeli vo štvrtom dueli po sebe. Hurricanes naopak prišli o šnúru piatich výhier.
Kľúčový moment prišiel v čase 61:46, keď Jake DeBrusk pri napádaní vynikajúco obral o puk beka hostí Justina Faulka, po otočke ho ideálne predložil Davidovi Krejčímu pred bránku a ten stihol bleskový blafák.
"Jake tam získal puk, urobil výbornú otočku a našiel ma," opísal Krejčí. "Pri vývoji celej situácie bola výhoda na mojej strane, gólman išiel opačným smerom, takže on (DeBrusk) mi to urobil naozaj jednoduché." dodal Krejčí, ktorý si predtým pripísal aj prihrávku a bol vyhlásený za prvú hviezdu večera.
Bruins uspeli, hoci Carolina v úvode druhej časti viedla už 2:0. Boston dokonal obrat na 3:2, lenže v 53. minúte inkasoval z hokejky Justina Williamsa.
Bruins naposledy nezískali ani jeden bod 19. januára, keď podľahli New York Rangers 2:3. Teraz sú šesť zápasov od vyrovnania rekordnej bodovej série v histórii klubu, ktorá je z prelomu rokov 1940 a 1941. Vtedy Boston medzi 22. decembrom a 23. februárom vyhral 15 zápasov a zaznamenal osem remíz.
"Veríme si," vyhlásil útočník DeBrusk. "Ale vždy sme si verili. V každom prípade je skvelé, keď dosiahnete takéto výsledky. Najmä v tejto fáze roka, keď sa počíta každý bod."
Víťazstvo oslavovali aj ďalší dvaja Slováci v drese Bruins, kapitán Zdeno Chára za takmer 23 minút na ľade stihol zablokovať dve strely a útočník Peter Cehlárik nepremenil jeden strelecký pokus a pripísal si jeden plusový bod.

Krejčí rozhodol po prihrávke DeBruska

Guentzel zachránil Pittsburgh
Penguins, ktorí bojujú o postup vo Východnej konferencii, bodovali piatykrát v rade. Z toho tretíkrát vyhrali.
V domácom súboji s Florida Panthers sa však poriadne nadreli. Aj preto, že už po 105 sekundách prehrávali.
Jake Guentzel hneď na začiatku druhej časti vyrovnal a v polovici riadneho hracieho času poslal Pittsburgh do vedenia kapitán Sidney Crosby, lenže Vincent Trocheck ešte do druhej prestávky vyrovnal.
Skóre 2:2 sa už potom v treťom dejstve nezmenilo. V čase 62:44 Guentzel po Crosbyho prihrávke rozhodol 33. gólom v sezóne.
Hviezdny Crosby bol pri všetkých góloch 'Pens' a prihrávkou na prvý gól Guentzela dosiahol métu 1200 bodov v základnej časti NHL. Teraz má na konte 1202 bodov z 927 zápasov za 441 gólov a 761 asistencií.
"Je to dobré číslo," povedal Crosby o zaujímavom míľniku.

Guentzel rozhodol predĺženie po prihrávke Crosbyho

Lightning jasne porazili aj Jets
V konfrontácii dvoch popredných tímov ligy Jets síce v prvej tretine rýchlo odpovedali na úvodný gól domácich Lightning, lenže potom sa najlepší tím doterajšieho priebehu ročníka v druhej a tretej dvadsaťminútovke presadil štyrikrát po sebe.
Tampa Bay tak vybojovala 12. víťazstvo z posledných 13 duelov.
Dvoma prihrávkami sa na úspechu podieľal aj najproduktívnejší hráč súťaže Nikita Kucherov. Svoju bilanciu v sezóne tak vylepšil už na 108 bodov zo 67 zápasov za 31 gólov a 77 asistencií.
Práve 108 bodov je doterajším klubovým maximom, ktoré stanovil v sezóne 2006-07 útočník Vincent Lecavalier (56+52).
"To je OK," povedal o vyrovnanom rekorde Kucherov. "Len sa snažím každý deň pracovať na svojej hre. Ale rekord je samozrejme fajn a teším sa z neho."
Hoci Boston hrá v poslednom čase výborne, Lightning pred ním majú na čele Východnej konferencie náskok až 17 bodov.
Steven Stamkos a Adam Erne si pripísali gól a asistenciu, Ondřej Palát pripojil prihrávku a brankár Andrei Vasilevskiy vychytal vďaka 30 zákrokom svoju 10. výhru v rade. Erik Černák skončil s dvomi plusovými bodmi.
"Jets sú ťažký súper, majú tam niekoľko skvelých hráčov," poznamenal Kucherov. "Len sme chceli ísť na ľad a hrať tvrdo. Potom, ako sme vo štvrtok prehrali v Bostone, sme zase chceli uspieť proti nejakému naozaj dobrému tímu, ktorým Winnipeg nepochybne je."

Kucherov so 108 bodmi vyrovnal rekord Tampy

Dva góly Fialu na výhru Wild nestačili
Útočník Kevin Fiala sa blysol dvoma gólmi na ľade tímu, za ktorý ešte nedávno hral. Ale posledné slovo mali domáci Nashville Predators a vďaka výhre 5:4 po nájazdoch sa posunuli na tretie miesto na Západe.
Predators v zápase viedli 1:0 a 2:1, prehrávali 2:3 a ešte chvíľu pred koncom opäť viedli 4:3, ale práve Fiala v čase 57:42 vyrovnal.
V nájazdoch už neuspel, rozhodol ich Ryan Johansen, ktorý uspel ako jediný z ôsmich exekútorov.
"Bola to zábava," vyhlásil Fiala. "Len sme chceli obidva body. Ale odviedli sme dobrú prácu a získali sme aspoň ten jeden."
Wild, ktorí v Západnej konferencii bojujú o postup do play off, po piatich výhrach za sebou druhýkrát prehrali, ale siedmykrát za sebou bodovali.

Johansen rozhodol blafákom do forhendu

Zadina zaistil bod
Šestka posledného draftu, český útočník Filip Zadina, sa premiérovo presadil v NHL, keď v závere zápasu na ľade Colorada poslal Detroit do vedenia 3:2.
V čase 57:43 mu na kruh na buly ideálne nabil jeho krajan Filip Hronek. Zadina sa oprel do puku a strelou bez prípravy prekonal Semyona Varlamova.
Po tomto zásahu v presilovke na 3:2 pre hostí sa zdalo, že Zadinov prvý gól by zároveň mohol byť aj víťazný.
Avalanche, ktorí potrebujú každý bod v dostihoch o postup do play off, však boli proti. Aj tretíkrát v zápase vyrovnali tesné vedenie Red Wings, keď Tyson Barrie už po 42 sekundách poslal zápas do predĺženia.
V čase 62:29 potom rozhodol o víťazstve domácich Nathan MacKinnon. Prihral mu Mikko Rantanen, ktorý si pripísal tri body (1+2).

Zadina dal premiérový gól v NHL

Ostatné zápasy: Coyotes prišli o víťaznú sériu, Stars stačil jediný gól
Anaheim Ducks trochu schladili postupové ambície Arizona Coyotes, ktorých porazili 3:1 a ukončili tak ich šesťzápasovú víťaznú sériu. Hostia rozhodli dvoma zásahmi v tretej tretine. Richard Pánik za Coyotes nebodoval, v predchádzajúcich dvoch dueloch pritom zaznamenal päť asistencií.
Dallas Stars vyhrali tretí zápas po sebe, keď porazili Rangers 1:0. Ben Bishop vychytal vďaka 28 zákrokom čisté konto, jediný gól dal v čase 21:16 John Klingberg.
New York Islanders potrebovali nájazdy, aby zdolali najhorší tím ligy Ottawa Senators po výsledku 5:4. Aj napriek tomu, že favorit po druhej tretine viedol 4:2. V nájazdoch uspeli Jordan Eberle a Mathew Barzal, Thomas Chabot a Bobby Ryan svoje pokusy nepremenili. Christián Jaroš za Ottawu opäť nehral.