Bronz na MS20 získali po výhre 8:3 Američania

Autor Michael Langr / NHL.com

Bronzové medaily z majstrovstiev sveta do 20 rokov v Helsinkách putujú za oceán. V dueli o tretie miesto si ich ôsmimi gólmi vystrieľali juniori USA. V súboji porazených semifinalistov zdolali Švédsko 8:3 a uštedrili mu najvyššiu porážku v dejinách jeho medailových bojov na MS20.

Dvomi gólmi sa o výhru zaslúžil Američan so švédskym menom Anders Bjork. Po dvoch zásahoch pridali aj Ryan Donato a Matthew Tkachuk, ktorý si navyše pripísal asistenciu.

Švédi pritom herne neboli horší o toľko, o koľko o tom vypovedá skóre. Na strely vyhrali dokonca 38:29, ale gólman Alex Nedeljkovic bol s 35 zásahmi veľkou oporou víťazov.

Švédski tréneri postavili do bránky Felixa Sandstroma, ktorý si pretrpel celý zápas až do konca. V jedinom dueli inkasoval doterajší náhradník viac gólov ako jednotka Linus Soderstrom v šiestich predchádzajúcich dueloch turnaja dohromady (sedem gólov).

Škandinávsky celok prehral zápas o tretie miesto druhýkrát za sebou, pred rokom v ňom podľahol Slovensku 0:3.

Američania získali prvé medaily od roku 2013, kedy zakončili šampionát 'dvadsiatok' so zlatom na krku.

Vykročili k nim rázne, v prvej tretine často tlačili súpera a v záveroch pred bránkou boli dôrazní a nebezpeční. Po Bjorkovej dorážke v čase 11:59 sa dostali do vedenia. Do prestávky sa navyše presadil Tkachuk.

Švédi však dokázali dvojgólové manko ešte pred prestávkou vymazať. Stačilo im na to 55 sekúnd na konci prvej tretiny, v ktorých sa presadili William Lagesson a Carl Grundstrom.

Lenže zámorský výber nastúpil do druhej tretiny rovnako dobre ako do prvej. Po piatich minútach v nej už gólmi Brocka Boesera a Donata znovu viedli o dva góly. Na konci druhého dejstva sa po krásnej individuálnej akcii druhýkrát presadil Bjork a deväť sekúnd pred pauzou zvýšil Brandon Carlo na 6:2.

Góly Donata, Tkachuka a Švéda Axela Holmstroma v tretej tretine už len kozmeticky upravili výsledok.

V utorok večer od 20:30 SEČ je na programe finále juniorského šampionátu medzi Ruskom a domácim Fínskom.