bruins bench 0612

Kabína stíchla, nikomu nie je do reči. Len tí najsilnejší zo seba boli schopní vysúkať pár viet. Sklamanie v šatni Boston Bruins by sa po siedmom zápase finále Stanley Cupu dalo krájať po kockách a rovno baliť do smútočného papiera.

Porážka 1:4 so St. Louis Blues v TD Garden odsúdila domácich hokejistov aj ich fanúšikov na temnú dezilúziu. Z pripravovaných osláv ostala len trpká pachuť. Bruins si na siedmy pohár v dejinách ešte musia počkať, pretože narazili na tím, ktorý túžil vstúpiť do dejín ešte trochu viac.
"Bol to dlhý rok, z našej strany väčšinu času skvelý," súkal zo seba tréner Bostonu Bruce Cassidy. "Teraz cítim len prázdno..."
Viac o téme: [Blues oslavujú prvý zisk Stanley Cupu v histórii]
Úvodnú tretinu posledného finále Bruins vyhrali na strely 12-4, ale aj napriek tomu mierili do kabíny za stavu 0:2. Od začiatku akoby im niekto chcel naznačiť, že streda 12. júna nebude ich šťastný deň.
Prvá tretina sa pritom začala smršťou domácich. Sean Kuraly si dal záležať na tom, aby jeho bekhendový pokus mieril medzi tyče, ale brankársky fantóm St. Louis Jordan Binnington, o ktorom pred rokom vedeli len znalci AHL, bol pripravený.
Podobne sa skončila aj príležitosť Brada Marchanda. David Krejčí si vyčítal nedotiahnutý blafák a pred brankárom Blues zlyhal aj Marcus Johansson. Jeho švédsky krajan Joakim Nordstrom asi ešte stále myslí na to, ako mu Binnington zobral gól v polovici tretej tretiny. Z 33 striel si našla cestu medzi tyče hostí len na milimeter presná strela uzdraveného obrancu Matta Grzelcyka. Ale dve minúty pred koncom už bolo na zvrat neskoro.

Binnington perfektne zakročil proti Marchandovi

"Musíme uznať, že súper hral dobre, ale hlavne využil svoje šance," uviedol center prvej formácie Bruins Patrice Bergeron.
V Bostone si odkrútil už pätnástu sezónu a veľmi si túžil zopakovať rok 2011, keď Bruins oslavovali Stanley Cup po siedmom dueli vo Vancouveri.
Lenže ani pevné jadro tímu nebolo v siedmom dueli tohtoročného finále dostatočným argumentom.
"Táto porážka nám zlomila srdce," opisoval viditeľne zničený Bergeron.

Boston celú sezónu prenasledovali zranenia, často mu chýbali kľúčoví hráči a žiadny z hokejistov Bruins neodohral všetkých 82 zápasov základnej časti. Tím vedený koučom Cassidym mal však napriek tomu na jej konci tretí najvyšší počet výhier zo všetkých tímov ligy po Tampa Bay Lightning a Calgary Flames.
"Som na naše mužstvo veľmi pyšný. Celý rok sme ukazovali veľký charakter," tvrdil Bergeron, jeden z osvedčených ťahúňov, ktorý však od seba vo finále čakal oveľa viac. Proti St. Louis nebodoval v piatich zo siedmich duelov a slabšia produktivita prvého bostonského útoku bola jednou z príčin celkovej porážky.
"Osud v poslednom zápase bohužiaľ nebol na našej strane," smutne konštatoval Bergeron.
Celkový obraz sezóny sa teraz pre Bruins potiahol čiernym súknom. Obraty z prvého a druhého kola play off proti Toronto Maple Leafs a Columbus Blue Jackets sú zabudnuté, rovnako ako rýchly postup do finále cez Carolina Hurricanes.
[Kompletné pokrytie série Bostonu so St. Louis]
"Každý rok máte pocit, že vytvárate niečo výnimočné. My sme tomu verili do poslednej chvíle. Ale bohužiaľ nám nakoniec chýbal jeden jediný zápas," povedal Tuukka Rask, ktorého v záverečnom dueli sezóny zatienil Binnington.
Fínsky brankár nechytil štyri z dvadsiatich striel a rovnako ako v roku 2013 proti Chicago Blackhawks musel rozdýchať finálovú porážku. Opäť pred vlastným publikom v TD Garden.
"Som na náš tím veľmi hrdý, mali sme super partiu, hrali sme jeden pre druhého," tvrdil Rask.
Čierna streda však predstavy Bostonu prekazila. Táto porážka bude Bruins ešte dlho bolieť.