Bruins po jednoznačnom triumfe 7:3 vedú v sérii prvého kola proti Toronto Maple Leafs 2:0 na zápasy. Český útočník David Pastrňák predviedol nezabudnuteľné predstavenie, keď oslnil šiestimi bodmi za hetrik a tri prihrávky.

Najlepší tím základnej časti opäť potvrdil svoju silu, Nashville Predators aj druhýkrát porazili Colorado Avalanche a do Denveru poletia s dvojzápasovým náskokom. Nezaváhal ani ďalší favorit, Tampa Bay Lightning vyhrali aj druhý duel v domácej Amalie Arene 5:3. Do dvojnásobného vedenia sa dostali aj San Jose Sharks, ktorí opäť oslavovali na ľade Anaheim Ducks.
Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 7:3 (stav série: 2:0)
Keď David Pastrňák v čase 5:26 zobral voľný puk, prehodil si ho na bekhend a otvoril skóre, bola to len predzvesť toho, čo v domovskej TD Garden nakoniec predviedol.
Český útočník totiž zmenil druhý duel série prvého kola play off Východnej konferencie na vlastnú šou. Oslnil hetrikom a navyše pridal aj tri asistencie.
"Mám možnosť hrať so skvelými hráčmi vo výbornom tíme, tentoraz som to naplno využil. Na ľade si výborne rozumieme, tento zápas sa nám naozaj vydaril," vyhlásil po dueli Pastrňák.
Hviezdny útočník Bruins tak dosiahol niekoľko míľnikov. Vo veku 21 rokov a 324 dní sa stal úplne najmladším hráčom v histórii NHL, ktorý si v jednom zápase pripísal šesť a viac bodov. Tento rekord mal doteraz na konte Wayne Gretzky, ktorý to zvládol vo veku 22 rokov a 81 dní. Pastrňák navyše vyrovnal aj klubový rekord Bruins.
O všetky góly Bruins sa postarali prvé dva útoky. Spoluhráči Pastrňáka z prvej formácie Brad Marchand a Patrice Bergeron obaja štyrikrát asistovali, elitný obranca Torey Krug pripojil tri prihrávky a skóroval aj Pastrňákov krajan David Krejčí. Zdeno Chára v druhom zápase nebodoval, ale zaznamenal dva body v bilancii plus/mínus, pripísal si dva hity a zablokoval jednu strelu.
Toronto na túto lavínu nenašlo odpoveď a v sérii zatiaľ ťahá za výrazne kratší koniec. Mitch Marner zaznamenal gól a prihrávku, ale v konečnom účtovaní to bolo zúfalo málo.
"Vraciame sa domov a neostáva nám nič iné, ako rýchlo sa dať dokopy," uvedomuje si tréner kanadského tímu Mike Babcock. "Predovšetkým sa musíme upokojiť. Pôsobili sme, akoby nám úplne chýbalo sebavedomie. Potrebujeme ho získať späť."
Tampa Bay Lightning - New Jersey Devils 5:3 (stav série: 2:0)
Domáci sa dostali do vedenia v čase 12:15, keď Ondřej Palát jemne posunul puk Braydenovi Pointovi. Na tento gól ešte po necelej minúte a pol odpovedal švajčiarsky nováčik Nico Hischier, ale štvorgólový valec v rozmedzí desiatich minút druhej tretiny zničil nádeje Devils. Lightning sa prvýkrát v histórii podarilo streliť štyri góly počas jednej tretiny v play off.
Hostia sa nevzdali ani za stavu 1:5, Sami Vatanen znížil ešte pred druhou prestávkou a Blake Coleman osem minút pred koncom dostal New Jersey na rozdiel dvoch gólov, ale viac už domáci nedovolili, hoci na Andreia Vasilevskiyho letelo spolu 44 striel.
Hrdinom zápasu bol okrem gólmana aj dvojgólový Alex Killorn, Point a Nikita Kucherov si okrem gólu pripísali aj asistenciu. Ryan Callahan z Tampy zápas nedohral, v druhej tretine odstúpil kvôli zraneniu v hornej časti tela.
Taylor Hall na strane hostí tentoraz nebodoval, Hischier sa vo veku 19 rokov a 100 dní stal najmladším strelcom v play off v histórii klubu.

Nashville Predators - Colorado Avalanche 5:4 (stav série 2:0)
Niežeby by bol mladý tím Avalanche horší, drží sa statočne. Ale výsledky neprichádzajú. Držitelia Presidents' Trophy po prvej domácej výhre 5:2 v sobotu vybojovali ďalší triumf 5:4.
"Ukázali sme, že vieme hrať dobre. Dodalo nám to elán," hodnotil úvodný zápas útočník hostí Nathan MacKinnon. A naozaj, Avalanche sa rýchlo dostali do vedenia, keď skóroval bývalý útočník Nashvillu Gabriel Bourque.
Náskok im vydržal do prvej sirény, ale druhá tretina ukázala silu Predators. Najprv sa presadil Kevin Fiala, potom Viktor Arvisson premenil brejk a Ryan Johansen zmenil zaplnenú Bridgestone Arenu na žltý karneval. Rozhodnuté však ešte nebolo, o vyrovnanosti duelu hovorí aj počet striel po dvoch tretinách - 19:19.
Lenže ak chcú Avalanche uspieť, musia sa vyvarovať hrubých chýb, jednu z nich v rozohrávke potrestal Austin Watson. Colorado končilo duel s prázdnou bránkou, Ryan Hartman to využil a zvýšil náskok na 5:3. Potom sa síce ešte presadil Alex Kerfoot, ale po jeho góle už ostávalo do konca len 36 sekúnd...

Anaheim Ducks - San Jose Sharks 2:3 (stav série: 0:2)
Bitka o Kaliforniu sa začína výrazne nakláňať na stranu Sharks. San Jose totiž zvládlo aj druhý duel na ľade Anaheimu a po triumfe 3:2 je výrazne bližšie k postupu do ďalšej fázy bojov o Stanley Cup.
Rovnako ako v prvom zápase série dokázali Sharks svojmu súperovi streliť tri góly, keď sa postupne presadili Marcus Sorensen, Logan Couture a Tomáš Hertl.
"Nemôžeme súperovi dovoliť, aby nám strelil toľko gólov. Ak to takto pôjde ďalej, nemôžeme uspieť," hneval sa obranca Anaheimu Hampus Lindholm. "Oproti prvému duelu sme sa síce zlepšili, ale najmä v našom obrannom pásme to bolo opäť zlé."
Ducks pritom odštartovali výborne. Už po 40 sekundách hry sa presadil Jakob Silfverberg, ktorý poslal domácich do vedenia. Potom však Sharks nastrieľali tri góly za sebou.
"V tretej tretine sme si vytvorili niekoľko veľkých šancí, z ktorých sme mohli zvýšiť náskok," vyhlásil tréner San Jose Peter DeBoer. "Nevyužili sme ich, ale nakoniec môžeme byť spokojní."
Ducks sa stalo šiestykrát v histórii, že v play off prehrali úvodné dva domáce zápasy. O návrat do série sa teraz musia pokúsiť na ľade súpera.