Súhrn: Boston bez Cháru padol v Dallase

Päť zo šiestich piatkových duelov sa rozhodlo až po predĺžení

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Boston Bruins po zranení kapitána Zdena Cháru prehrali druhý duel v rade. V obrane Bruins kvôli početnej maródke debutovali dvaja bekovia vrátane Čecha Jakuba Zbořila. Hosťujúca obrana v riadnom hracom čase neinkasovala, domáci Dallas Stars sa nakoniec radovali po jedinom góle zápasu v predĺžení.

Duel v Dallase najlepšie symbolizoval celý piatkový program. Prebehla remízová noc len s malou dávkou gólového korenia. V šiestich zápasoch bol jediným dvojgólovým strelcom Ryan O'Reilly, ktorý pomohol k výhre St. Louis na ľade Vegas.

Boston len s bodom

Vyhrotený duel s niekoľkými ostrejšími výmenami názorov nepriniesol za 60 minút ani jeden gól.

Až v čase 61:34 rozhodol Jason Dickinson po prihrávke Mattiasa Janmarka. Stars za 94 sekúnd Bruins drvivo predstrieľali 6:0.

Gólman hostí Tuukka Rask v prvom štarte po žiadosti o trojdňové voľno kvôli osobným záležitostiam predviedol do inkasovaného gólu 36 úspešných zákrokov, jeho náprotivok Ben Bishop v bránke Stars udržal čisté konto 23 zákrokmi.

Dvadsaťjedenročný Zbořil bol jedným z tria hráčov, ktorí v dueli debutovali na scéne NHL. Spolu s ním si prvýkrát obliekol dres Bostonu, ktorému kvôli zraneniu nohy chýbal Chára, aj ďalší obranca Connor Clifton. V obrane Stars prvýkrát nastúpil bek Gavin Bayreuther.

V predĺžení pri inkasovanom góle bol medzi trojicou Bruins aj kanonier David Pastrňák. Hostia stratili tretí z posledných piatich duelov. Stars vrátili Bruins týždeň a pol starú porážku 1:2 po predĺžení z Bostonu a bodovali siedmykrát za posledných deväť zápasov, z toho päťkrát vyhrali.

Buffalo predĺžilo sériu

Jets a Sabres hrali na ľade Winnipegu o to, kto nadviaže na tri výhry, ktoré mali obidva tímy za sebou. Vďaka zvládnutým samostatným nájazdom sa to podarilo hosťom, hoci v zápase inkasovali ako prví.

Jets vyhrali prvú tretinu 12:4 na strely, ale vedenie mali paradoxne na svojej strane až po druhom dejstve, v ktorom naopak na presné strelecké pokusy prehrali 8:16.

Kyle Connor v 28. minúte otvoril skóre, lenže Jeff Skinner štrnástym gólom v sezóne už po 53 sekundách tretej tretiny v presilovke vyrovnal.

Skinner tak skóroval vo štvrtom dueli po sebe a zaznamenal svoj 400. bod v NHL. Za posledných 13 zápasov stihol už 19 bodov vďaka 13 gólom a šiestim prihrávkam.

Rozuzlenie priniesla až siedma séria nájazdov: Mathieu Perreault nedal, Conor Sheary vystrelil druhý bod pre Sabres.

"Mali sme pomalý štart a oni po nás tvrdo išli, ale myslím si, že sme odviedli dobrú prácu, keď sme to ustáli," uviedol kapitán víťazov Jack Eichel. "Potom sme dali gól v presilovke a vyhrali po nájazdoch. Nie je to síce podľa toho, ako sme si to predstavovali, ale dva body sú dva body. A navyše proti takémuto súperovi."

Dôležitý bol aj príspevok gólmana Cartera Huttona, ktorý si pripísal 25 zákrokov. Hutton za posledné štyri štarty vychytal štyri výhry, v priemere v nich inkasoval len 1,42 gólu a mal úspešnosť zákrokov 95 percent.

Útočník Winnipegu Blake Wheeler prišiel o skvelú bodovú sériu. V predchádzajúcich 11 zápasoch stihol dva góly a 18 asistencií, tentoraz vyšiel naprázdno.

Kings po troch zápasoch bez bodu zabrali

Hokejisti doteraz najhoršieho tímu ligy Los Angeles využili, že hrajú na ľade jedného z tímov, ktorý sa nachádza v podobne biednej situácii. Domáce Chicago síce minule ukončilo hanebnú sériu ôsmich porážok, keď zdolalo St. Louis 1:0, od pohody však majú Blackhawks stále veľmi ďaleko.

Kings nezískali body v troch predchádzajúcich zápasoch, aj keď ich hrali doma. Po polovici riadneho hracieho času ich poslal do vedenia Tyler Toffoli, ale Brandon Saad v úvode tretej tretiny vyrovnal.

Stav 1:1 vydržal až do nájazdov. Tie neúspešne začal Jonathan Toews, Ilya Kovalchuk naopak uspel. Potom zlyhal aj ďalší ťahúň domácich Patrick Kane a Anze Kopitar následne rozjasal Kings.

Dvadsaťštyriročný Calvin Petersen si pripísal 34 zákrokov a mohol sa tak tešiť zo svojej prvej výhry v NHL.

"Toto je moment, ktorý som si nosil v hlave a dlho som naň myslel," priznal Petersen, ktorý dostal v NHL prvýkrát šancu od začiatku zápasu kvôli chorobe slovenského brankára Petra Budaja. "Veľmi sa teším a som naozaj poctený, že sa mi to podarilo práve v drese Kings."

O'Reillyho obrat

Jediným tímom, ktorý preplával piatkovým programom víťazne a zároveň nenechal bodovať súpera, boli St. Louis Blues. William Carrier síce trápiacemu sa finalistovi minulého ročníku v čase 6:03 zaistil vedenie, lenže Golden Knights si ho užili len 38 sekúnd.

Potom prvýkrát vstúpil do deja O'Reilly a vyrovnal. Na začiatku 28. minúty potom práve O'Reilly dokonal obrat svojím desiatym gólom v sezóne a ešte v druhej tretine sa v priebehu minúty presadili Brayden Schenn a Oskar Sundqvist.

Backstrom trafil výhru 'Caps'

Zaujímavý duel sa odohral v Denveri. Carl Sodeberg tam už po 68 sekundách poslal Colorado do vedenia proti Washingtonu, lenže obhajcovia Stanley Cupu kontrovali v druhej časti, keď vývoj otočili Devante Smith-Pelly a Alex Ovechkin, ktorý dal trinásty gól v sezóne.

V čase 57:16 však znova vyrovnal krok Colin Wilson. Ian Cole sa potom previnil držaním a Capitals si preniesli početnú výhodu aj do predĺženia, ktoré po 22 sekundách uzavrel Nicklas Backstrom.

Washington uspel aj napriek tomu, že mu v zostave chýbali dvaja kľúčoví útočníci Evgeny Kuznetsov a T.J. Oshie. Marko Daňo sa opäť nezmestil do zostavy Colorada.

Toronto na čele celej ligy

Anaheim prehral tretí z posledných štyroch duelov, Maple Leafs naopak tretia výhra v rade posunula na čelo celej súťaže. Toronto vybojovalo 28 bodov z 20 zápasov a zatiaľ potvrdzuje úlohu jedného z najväčších favoritov na zisk Stanley Cupu.

Hostia však mali na ľade Ducks tvrdú šichtu. Patrick Marleau ich síce už v šiestej minúte poslal do vedenia, lenže Pontus Aberg pred koncom druhej tretiny vyrovnal a rovnaký stav ostal aj počas tretej časti. Až v čase 63:17 Morgan Rielly rozhodol svojím deviatym gólom v sezóne.

Garret Sparks predviedol v bránke víťazov 38 úspešných zákrokov. Martin Marinčin za Maple Leafs opäť nehral.