WC_celebration_1217

Rovnako ako v nedeľnom stretnutí Centennial Classic, kde vyhrali Toronto Maple Leafs nad Detroit Red Wings, oslavoval aj v ďalšom zápase Bridgestone Winter Classic domáci tím. St. Louis Blues porazili na Busch Stadium rivala Chicago Blackhawks 4:1, keď dokázali otočiť zápas a o výhre rozhodli troma gólmi v tretej tretine.

Hostia viedli trefou českého obrancu Michala Kempného, ktorý nastúpil vo dvojici s krajanom Michalom Rozsívalom a hneď po minúte hry dal svoj druhý gól kariéry v NHL. Lenže St. Louis v druhej tretine vyrovnalo vďaka Patrikovi Berglundovi a v tretej časti rozhodol o výhre domácich dvoma gólmi Vladimir Tarasenko.

V záverečnej hre Chicaga bez gólmana ešte spečatil výsledok Alexander Steen, ktorý si pripísal aj asistenciu.
"Sme hrdí na to, aký výkon sme podali. Museli sme sa veľmi snažiť, aby sme zostali sústredení na samotný zápas, ale podarilo sa nám to, hrali sme jeden za druhého a každý výborne plnil svoju úlohu," pochvaľoval si švédsky útočník.
Dve prihrávky mal aj mladík Robby Fabbri. Český forvard Dmitrij Jaškin odohral v drese víťazov 11 minút a 44 sekúnd a raz vystrelil na bránku. Slovák Richard Pánik mal za Chicago čas na ľade 10:22, jednu strelu na bránku a dva hity. Hviezdny veterán Marián Hossa zostal doma kvôli zraneniu.
Kempný sa presadil pri svojom prvom striedaní, skóre otvoril už po 62 sekundách, keď sa jeho strela od modrej bez prípravy obtrela o nohu súperovho obrancu Coltona Parayka tak, že Jake Allen v bránke St. Louis nestačil reagovať.
Hrdinom duelu bol dlho chicagský brankár Corey Crawford, ktorý takmer polovicu zápasu odolával snahe Blues o vyrovnanie a celkovo si pripísal 31 zákrokov (Allenovi stačilo na výhru o deväť zásahov menej). Crawford likvidoval jednu šancu domácich za druhou vrátane Jaškinovej možnosti na konci prvej tretiny alebo tutovky Tarasenka v druhej i sólového úniku toho istého hráča v tretej časti.

Nestačil až na Berglundovu strelu zblízka po ideálnej prihrávke Jaya Bouwmeestera. Blues mali postupne viac z hry a Chicago odolávalo len vďaka Crawfordovi a aj s pomocou tyčky pri ďalšej strele Tarasenka.
Nakoniec sa však ruský kanonier predsa len presadil, a to paradoxne zakončením, ktoré ani neplánoval: v 53. minúte nakorčuľoval do prečíslenia a snažil sa poslať spätnú prihrávku Jorimu Lehteramu, ale puk sa odrazil do vlastnej bránky od korčule Niklasa Hjalmarssona.
Neuplynuli ani dve minúty a Tarasenko skóroval znovu. Tentoraz už parádnou strelou z ľavého kruhu pod Crawfordovo rameno.
"Rýchlym gólom sme sa dostali do zápasu a dlho sme sa držali. Hrali sme dobrý hokej, ale potrebovali sme pridať ďalší gól. To sa nestalo a oni to dokázali obrátiť," ľutoval Crawford.
Blackhawks na zvrat nenašli sily. Pri hre bez brankára mali viac práce s hasením vo vlastnom pásme než s vytváraním si vlastných možností. A nakoniec inkasovali do prázdnej bránky od Steena.
Poludňajší zápas sprevádzalo v St. Louis pochmúrne počasie, na ľade poničenom dažďom so snehom bolo pre hokejistov pomerne ťažké ovládnuť puk. Napriek tomu fanúšikovia videli pekný duel a Blues svoje historicky prvé predstavenie v NHL pod šírym nebom zvládli na jednotku. Vrátane výsledku, ktorý je aj vďaka rivalite so Chicagom obzvlášť sladký.
"Ako som povedal hráčom: Ihrisko je stále rovnako veľké a hneď ako padne puk, je to skrátka hokejový zápas. Ale človek si nemôže pomôcť, aby sa nerozhliadal okolo a keď sme to urobili, tak nás to pohltilo," rozprával spokojný kouč domácich Ken Hitchcock. "Atmosféra bola fantastická, už pri nástupe som cítil obrovskú blízkosť s fanúšikmi, pretože tu sme neboli takí uzavretí v tuneli a za plexisklom ako normálne v hale. Pre hráčov to musel byť obrovský zážitok."
Kľúčový moment: Tarasenkových 113 sekúnd
Dlho vyrovnaný duel rozhodli dva góly ruského kanoniera počas minúty a 53 sekúnd tretej tretiny. Prvý dal Tarasenko v čase 52:05, druhýkrát sa presadil v čase 13:58. Otrasené Chicago na túto dvojitú ranu zareagovať nedokázalo.
Hviezda zápasu: Vladimir Tarasenko
Dvadsaťpäťročný Rus bol jasne najaktívnejším mužom zápasu, o čom svedčí aj deväť striel na bránku. Najprv Tarasenko tri šance nepremenil, potom dal rýchlo za sebou dva góly. A k tomu trafil tyčku, takže mal blízko k hetriku. V bodovaní NHL je štvrtý, na lídra Evgeniho Malkina z Pittsburgh Penguins stráca len dva body.

Ďalší zápas pod šírym nebom:
V poradí už štvrté 'outdoorové' stretnutie tejto sezóny NHL sa bude konať 25. februára na štadióne Heinz Field v Pittsburghu, kde domáci Penguins privítajú arcirivala Philadelphia Flyers.