Blackhawks dokončili obrat výhrou 5:1 a postupujú do druhého kola

Autor Michael Langr

17. marca sa St. Louis Blues stali prvým tímom NHL, ktorý dosiahol hranicu 100 bodov. Šesť týždňov potom sú prvým klubom Západnej konferencie, ktorý vypadol z play off.

Napriek dvom domácim výhram v úvode série nestačili na hokejistov Chicago Blackhawks, ktorí dokončili obrat v šiestom zápase na domácom ľade výhrou 5:1.

Hokejisti s indiánom na hrudi tak v play off získali ďalší skalp, už piaty za sebou. Minuloročný víťaz Stanley Cupu, vo farbách ktorého pôsobí aj slovenská dvojica útočníkov Marián Hossa - Michal Handzuš, sa v druhom kole stretne s víťazom súboja Colorado Avalanche vs. Minnesota Wild. V ňom vedie prvý menovaný 3:2 na zápasy.

Blues pritom v nedeľu rozohrali v Chicagu veľmi dobrú partiu. V 1. tretine dokázali odpovedať na rýchly gól Bryana Bickella dorážkou T.J. Oshieho. V 2. časti boli jednoznačne lepší, na strely dokonca 17:3. Lenže gólman Corey Crawford bol skvelý a dorážky poctivo upratovala defenzíva pred ním, takže hostia z veľkej prevahy ani z početných presiloviek nevyťažili gól.

Po pauze tak mohli udrieť Blackhawks, ktorí vstúpili do tretieho dejstva s pokojom chladnokrvných zabijakov. Už v 44. sekunde sa presadil kapitán Jonathan Toews, v čase 2:01 navýšil vedenie Patrick Sharp, v polovici 8. minúty pridal ďalší gól Andrew Shaw a na 5:1 zvyšoval tri minúty pred koncom obranca Duncan Keith.

"Nebolo to jednoduché. Ale nechceli sme im dať šancu hrať sedmi zápas v St. Louis," uviedol Toews v rozhovore pre stanicu NBC.

Pokým snaha hostí bola v 5. zápase obrovská, ale úporná, Chicago ich predčilo ľahkosťou a lepšou kreativitou. "S pokračovaním série sme boli lepší a lepší. Dokázali sme si silu," dodal Toews. "Nemáme za sebou ľahkú sezónu, prenasledovali nás zranenia aj výpadky. Ale máme kvalitné mužstvo. Ukázalo sa to vlani a je to vidieť aj teraz."