Bishopa trápi tajomné zranenie. Ale vyhráva

Autor Michael Langr / NHL.com

Pohyboval sa pomalšie, občas sa sotva postavil na nohy a ťažko sa presúval od jednej tyčky k druhej. Napriek tomu dokázal Ben Bishop v treťom finále Stanley Cupu na ľade Chicago Blackhawks vychytať výhru 3:2 a dostať svoj celok Tampa Bay Lightning na dosah dvoch výhier od triumfu.

Povaha jeho problémov, ktoré mu nedovolili dochytať druhý zápas série, zostáva naďalej zastretá rúškom tajomstva. O aké zranenie sa jedná (pokiaľ sa vôbec jedná o zranenie), neprezradil ani samotný gólman, ani tréner Jon Cooper, a do skončenia série to neprezradí ani žiadny iný člen klubu Lightning.

"Viem, že špekulácie sa budú množiť ďalej, ale myslím, že odpoveď sa nedozviete až do skončenia finále. Ale ja si myslím, že je OK," povedal novinárom Steven Stamkos, kapitán Tampy, ktorá vedie po pondelkovom dueli 2:1 na zápasy.

Pred tretím zápasom série nebolo isté, či sa do bránky 'Bolts' postaví Bishop, alebo či bude musieť zaskočiť neskúsený náhradník Andrei Vasilevskiy, ktorý dochytal druhý zápas po odstúpení tímovej jednotky v tretej tretine.

"Pred zápasom tam bola nejaká kontroverzia. Ale myslím si, že ukázal, aký dobrý gólman to je a že je zdravý," uviedol obranca Victor Hedman.

Bishop pochytal v chicagskej hale United Center 36 z 38 striel domácich. Napriek tomu, že viditeľne nebol v stopercentnom stave a často vyrážal puky pred seba, udržal v kľúčových momentoch hviezdy Blackhawks na uzde.

"To už by muselo byť, aby som nenastúpil do finále Stanley Cupu," povedal k tomu americký gólman, ktorý len v prvej tretine pochytal 18 striel Chicaga a dlho držal vyrovnaný stav 1:1.

"V prvej tretine bol famózny. Staval sa na hlavu a udržal nás pod tlakom v hre. Vďaka tomu sme sa mohli rozbehnúť, skonsolidovať sily a zdvihnúť sa," povedal o Bishopovi Stamkos.

"Bol skvelý. Najmä v prvej tretine, ale aj v tretej mal niekoľko veľkých zákrokov," dodal útočník Ryan Callahan, autor úvodného gólu zápasu. "Držal nás celý rok a teraz v tom len pokračuje."

Pokiaľ Bishop podobne podrží Tampu aj v ďalších zápasoch, čaká ho na konci dlhej jarnej púte sladká odmena v podobe Stanley Cupu. A možno aj Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off.

Až potom sa dozvieme, čo ho počas série vlastne trápilo.