Súhrn: Backstrom hetrikom zariadil Capitals výhru

Švédsky útočník pridal aj asistenciu, Washington porazil New Jersey a vyhral siedmy duel v rade

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Hlavnou hviezdou piatkového päťzápasového programu NHL sa stal útočník Nicklas Backstrom, ktorý nastrieľal hetrik a pridal aj asistenciu. Washington tak najmä vďaka nemu pred vlastnými fanúšikmi porazil New Jersey 6:3. Český obranca Michal Kempný pomohol víťazom dvoma asistenciami, Slováci sa v piatok nepredstavili.

Siedma výhra Capitals

Obhajcovia Stanley Cupu Capitals vyhrali siedmykrát za sebou a ich aktuálna séria úspechov je najdlhšia od prelomu rokov 2016 a 2017, keď medzi 31. decembrom a 15. januárom zvíťazili deväťkrát v rade.

Duel patril Backstromovi, ktorý sa podieľal aj na góle Andreho Burakovskyho. V polovici duelu svojím druhým zásahom v presilovej hre zvýšil na 4:1 a 23 sekúnd pred koncom spečatil výsledok pri hre Devils bez brankára.

Svoj druhý hetrik v kariére zavŕšil vďaka Ovechkinovej prihrávke. Ruský kanonier už v čase 58:30 sám do prázdnej bránky svojím 19. gólom v sezóne zvýšil na 5:3. S 626 gólmi sa tak osamostatnil na 15. mieste historického poradia kanonierov pred Joeom Sakicom a Jaromeom Iginlom. Aj keď pri ďalšej príležitosti mohol vylepšiť svoj strelecký účet, doprial trojgólové predstavenie Backstromovi.

Švédsky center však považoval za hrdinu zápasu brankára Bradena Holtbyho, ktorý si pripísal 33 úspešných zákrokov. "V druhej tretine nás udržal v zápase. Oni tam mali štyri brejky a on ich všetky pochytal. To bol ten rozdiel v skóre," vyhlásil Backstrom.

Obranca Kempný si pripísal dve asistencie. V pondelkovom dueli na ľade New York Islanders pri výhre 4:1 po štyroch zápasoch vyšiel naprázdno, ale proti New Jersey bol opäť produktívny. V posledných šiestich dueloch zaznamenal šesť bodov za dva góly a štyri asistencie.

Barkov zariadil triumf Floridy

Buffalo po sérii desiatich výhier prehralo druhýkrát za sebou, ale po štvrtkovom ukončení úspešnej série porážkou na ľade Tampa Bay Lightning 4:5 v ďalšom vystúpení vonku bodovalo. Floride podľahlo 2:3 až po predĺžení. Rozhodol o tom v čase 62:26 prvou strelou Panthers v nadstavení Aleksander Barkov.

Sabres viedli od 11. minúty vďaka 20. gólu v sezóne Jeffa Skinnera, ktorý sa na druhom mieste tabuľky strelcov odpútal od Davida Pastrňáka z Boston Bruins a Ovechkina a na jeden gól sa priblížil k prvému Patrikovi Lainemu z Winnipeg Jets.

Za domácich v závere úvodného dejstva Jared McCann vyrovnal v presilovej hre. V 23. minúte síce Sam Reinhart v početnej výhode opäť získal Buffalu náskok, ale v čase 51:26 Evgenii Dadonov v ďalšej presilovke vyrovnal a Barkov potom zavŕšil obrat.

"Súperi vedia o našej sérii a o tom, kde sme v tabuľke, takže sa každý z nich snaží hrať svoj najlepší zápas," upozornil kouč Buffala Phil Housley, že jeho tím je v inej pozícii ako v minulej sezóne, keď bol posledný v lige.

Ducks potvrdili formu

Anaheim vybojoval piatu výhru zo šiestich duelov, keď zvíťazil na ľade Caroliny 2:1 po predĺžení. Po 75 sekundách nadstavenia o tom rozhodol Ryan Getzlaf, ktorý zavŕšil obrat Ducks. Hurricanes viedli od konca prvej tretiny vďaka gólu Andreia Svechnikova, ale Pontus Aberg tri minúty a 50 sekúnd pred koncom tretej tretiny vyrovnal.

Český gólman Petr Mrázek po zranení tretíkrát za sebou z lavičky sledoval výkon Curtisa McElhinneyho, ktorý 27 zákrokmi pomohol Caroline k bodu a pri svojich štyroch predchádzajúcich štartoch vychytal výhru.

Víťazná séria Avalanche sa skončila

Colorado prvýkrát po šiestich dueloch našlo premožiteľa, keď na domácom ľade podľahlo St. Louis 2:3 po predĺžení. Avalanche síce dotiahli dvojgólovú stratu, ale Colton Parayko v čase 61:34 rozhodol a postaral sa ešte len o druhú výhru z posledných siedmich zápasov.

St. Louis po prvej tretine viedlo 2:0 vďaka gólom Vladimira Tarasenka a Alexandera Steena, ktorý využil presilovú hru. V úvode druhej tretiny znížil Nikita Zadorov a v 43. minúte vyrovnal Mikko Rantanen.

Dvadsaťdvaročný Fín na čele produktivity vylepšil svoju bilanciu na 43 bodov za 11 gólov a 32 asistencií z 26 zápasov. Jeho spoluhráč Nathan MacKinnon sa nepresadil a s 41 bodmi tak ostáva druhý.

Backlund riadil výhru Calgary

Mikael Backlund prispel k víťazstvu Calgary nad Los Angeles 4:1 troma bodmi za dva góly a asistenciu. Flames dovolili súperovi vyslať na gólmana Mikea Smitha len 14 striel a radovali sa z piatej výhry z uplynulých siedmich duelov.

Víťazný gól strelil Johnny Gaudreau a skóroval aj Sean Monahan. V drese Kings sa presadil len Adrian Kempe.

V zostave Los Angeles chýbal útočník Ilya Kovalchuk, ktorý nebodoval v 11 zápasoch za sebou. Mimo hry však neostal kvôli výkonnosti, vyradilo ho zranenie členka.