Halak

Boston Bruins nadviazali na víťazstvo vo Winter Classic, keď vo štvrtok doma porazili Calgary Flames 6:4. Veľkú zásluhu na triumfe mal aj brankár Jaroslav Halák, ktorý k 33 úspešným zákrokom pripojil aj asistenciu pri góle Davida Pastrňáka. Ich spoluhráč David Krejčí oslávil narodenie syna dvoma prihrávkami. Alex Ovechin strelil proti St. Louis 30. gól v sezóne a stal sa ešte len druhým hráčom v histórii ligy, ktorému sa podarilo dostať na toto číslo v každom z prvých 14 ročníkov v NHL.

Halákov ďalší úspech
Jaroslav Halák vo štvrtok vychytal Bruins už štvrtú výhru z posledných piatich štartov, keď zneškodnil 33 streleckých pokusov Calgary Flames. Tridsaťtriročný gólman svoj výkon navyše ozdobil aj asistenciu a Bruins zvládli tretí duel v rade.
Ako prvý sa presadil Michael Frolík, ktorý v ôsmej minúte v oslabení otvoril skóre. Po vyrovnaní Johna Moorea v presilovej hre Boston otočil skóre v 15. minúte, keď strelu Davida Krejčího od modrej čiary tečoval Jake DeBrusk. V úvode druhej časti vyrovnal Elias Lindholm, ale po 36 sekundách Brad Marchand vrátil domácim vedenie.
Po 54 sekundách záverečného dejstva Pastrňák v presilovej hre zvýšil na 4:2, pripísal si tak 25. gól v sezóne a osamostatnil sa na štvrtom mieste tabuľky strelcov. Pred ním sú len Alex Ovechkin z Washingtonu (30 gólov), Jeff Skinner z Buffala (28) a John Tavares z Toronta (26).
Českého kanoniera poslal do šance nastrelením puku z vlastného obranného pásma o zadný mantinel Torey Krug, Pastrňák si vychutnal gólmana Mikea Smitha blafákom do bekhendu a Halák si pri tomto góle pripísal asistenciu. Bola to už jeho tretia prihrávka v sezóne a ešte jedna mu chýba na vyrovnanie klubového rekordu Bruins, o ktorý sa delia Eddie Johnston (1971-72) a Gerry Cheevers (1976-77).
Calgary síce následne dvakrát znížilo vďaka gólom Johnnyho Gaudreaua a Mikaela Backlunda, ale Boston si po nich v oboch prípadoch zobral späť dvojgólový náskok.
V 54. minúte bol pri góle na 5:3 opäť Krejčí, po ktorého asistencii DeBrusk zakončil brejk bekhendom a pripísal si svoj druhý gól v zápase. Pri hre Calgary bez brankára v čase 58:10 po Pastrňákovej akcii zavŕšil výsledok rovnako druhým gólom večera Marchand.
"Chvíľami bolo ťažké sústrediť sa na zápas, ale snažil som sa, aby bola moja hlava nastavená na hru. Spoluhráči odviedli skvelú prácu. Bol to výnimočný deň zakončený víťazstvom, čo je ešte čerešnička na torte," radoval sa Krejčí po rannom narodení syna.
Tridsaťdvaročného Krejčího s manželkou Naomi teraz čakajú ďalšie príjemné starosti. "Ešte nemáme meno. Máme dve a v nasledujúcich dňoch si jedno vyberieme," dodal Krejčí, ktorý už má trojročnú dcérku Elinu.

Halák asistoval na gól Pastrňáka v presilovke

Ovechkinova tridsiatka
Kapitán Washingtonu Ovechkin po päťzápasovom čakaní dosiahol métu 30 gólov v sezóne. Stal sa tak ešte len druhým hráčom v histórii NHL, ktorý pokoril túto hranicu v prvých 14 sezónach v NHL. Rekordérom je Mike Gartner, ktorému sa to podarilo v 15 ročníkoch (1979-80 až 1993-94) za Capitals, Minnesota North Stars, New York Rangers a Toronto Maple Leafs.
"Je pekné sa mu vyrovnať, ale ešte mám toho dosť pred sebou," plánuje Ovechkin ďalšie méty v kariére. Len on, Gartner a Jaromír Jágr dokázali v NHL streliť minimálne 30 gólov v 14 ročníkoch za sebou. Jágrovi sa to podarilo tiež pätnásťkrát medzi sezónami 1991-92 až 2006-07.
Ovechkin v 16. minúte z pravého kruhu premenil prihrávku Michala Kempného a vyrovnal na 1:1. Český obranca bol presne po troch minútach druhej tretiny aj pri góle Bretta Connollyho, ktorý otočil stav na 2:1 pre Capitals. Lenže zvyšok zápasu patril domácim Blues, ktorí si štyrmi gólmi zaistili víťazstvo 5:2.

Ovechkin dal 30. gól a pridal sa ku Gartnerovi

Marner vyrovnal rekord Maple Leafs
Toronto doma viedlo nad Minnesotou už v šiestej minúte 2:0 vďaka dvom gólom Mitchella Marnera, ktorý otvoril skóre už po siedmich sekundách. Vyrovnal tak klubový zápis Maple Leafs z 6. februára 1932, keď rovnako rýchlo trafil Charlie Conacher pri víťazstve nad Bostonom 6:0.
Marner sa však nakoniec z výhry neradoval, o porážke Toronta rozhodol v čase 44:21 Zach Parise. 30 zákrokmi jej nezabránil ani Michael Hutchinson, ktorý debutoval po sobotnom príchode z Floridy pri zraneniach Frederika Andersena a Garreta Sparksa.
Voráčkove asistencie nestačili
V dueli Philadelphie s Carolinou sa proti sebe postavili dvaja českí brankári. Michal Neuvirth ani Petr Mrázek v úvodnej tretine zápasu neinkasovali, ale v druhom dejstve gólman domácich musel loviť puk zo svojej bránky až trikrát. V 22. minúte ako prvý prekonal Neuvirtha Dougie Hamilton, po 68 sekundách zvýšil v presilovej hre Justin Williams a na konci strednej časti využil ďalšiu početnú výhodu Teuvo Teravainen.
Keď v 46. minúte Warren Foegele upravil na 4:0, zdalo sa, že je definitívne rozhodnuté. Flyers sa však s piatou prehrou v rade nechceli zmieriť. Medzi 47. a 51. minútou sa vďaka gólom Waynea Simmondsa, Seana Couturiera a Jamesa van Riemsdyka dotiahli na rozdiel jediného gólu. Pri prvom a treťom zásahu v presilových hrách asistoval aj Jakub Voráček.
V čase 55:13 však spečatil výsledok Teravainen, ktorý si v zápase spolu pripísal tri body za dva góly a jednu prihrávku. "Nebol to náš najlepší zápas, ale brankár (Mrázek) nás podržal, keď sme to potrebovali," chválil kouč Hurricanes Rod Brind'Amour Mrázka, ktorý ozdobil svoj 200. štart v NHL výhrou.
Mrázek si v zápase pripísal 34 zákrokov a pridal svoju 85. výhru v NHL. Neuvirth inkasoval päťkrát z 28 striel.
Ostatné zápasy: Tatar prerušil bodovú sériu, Price sa po zranení uviedol čistým kontom a Kucherov opäť žiaril
Útočník Tomáš Tatar prerušil svoju štvorzápasovú bodovú sériu, počas ktorej nazbieral sedem zápisov. V súboji Canadiens proti Vancouveru nepremenil dva strelecké pokusy.
Skvelý návrat do bránky po zranení si užil Carey Price z Montrealu, ktorý 33 zákrokmi vychytal výhru nad Canucks 2:0. Po problémoch v dolnej časti tela nastúpil prvýkrát od 22. decembra a pripísal si 42. nulu v NHL.
Hlavnou postavou víťazného zápasu Buffala nad Floridou 4:3 bol Jeff Skinner, ktorý strelil dva góly a je druhým najlepším kanonierom celej ligy. Kapitán víťazov Jack Eichel chýbal kvôli zraneniu v hornej časti tela. Útočník Vladimír Sobotka prispel k výhre asistenciou a bodoval po 18 zápasoch.

Skinner parádne otvoril skóre proti Panthers

Nikita Kucherov predviedol ďalší skvelý výkon, keď sa gólom a troma asistenciami podpísal pod víťazstvo Tampy Bay v Los Angeles 6:2. Bol to už jeho štvrtý duel so štyrmi a viacerými bodmi v sezóne a všetky stihol od 3. decembra. Svoj náskok na čele produktivity tak Kucherov zvýšil na sedem bodov pred druhým Mikkom Rantanenom z Colorado Avalanche. Obranca víťazov Erik Černák si pripísal 3 hity a odohral takmer 18 minút.
O víťazstvo New York Islanders nad Chicagom 3:2 po predĺžení rozhodol v čase 61:48 svojím prvým gólom v NHL obranca Devon Toews. Dočkal sa vo svojom piatom dueli. Forvard Mathew Barzal prispel k úspechu dvoma gólmi.