Skip to main content
The Official Site of the San Jose Sharks

Seagate 8th Grade Leadership Awards

by Staff Writer / San Jose Sharks
The San Jose Sharks are proud to announce that 65 8th grade students were selected to receive the 2006 Seagate/Sharks Foundation 8th Grade Leadership Award. The recipients were honored at a special awards dinner held at HP Pavilion at San Jose on Wednesday, March 29. A complete list of the 2006 Seagate/Sharks Foundation 8th Grade Leadership Award is listed below.


All award winners received a plaque in recognition of the honor, an autographed puck from Sharks player Scott Thornton and tickets to attend the Sharks game on April 9 vs. the Dallas Stars where they were recognized with a special announcement over the PA system.

The Seagate/Sharks Foundation 8th Grade Leadership Award, which is presented in conjunction with the Office of Education in both Santa Clara and Santa Cruz counties, is given to one 8th grade student at each participating school who has demonstrated excellence in academic and social achievement, as well as leadership amongst his/her peers. Students were selected by faculty members at each of the participating schools.

In attendance at the awards dinner were Malcolm Bordelon, Executive Vice President of Business Operations, San Jose Sharks, Joel Weiss, Vice President of Engineering, Seagate Technology, Linda Aceves, Assistant Superintendent, Santa Clara County Office of Education, Rowland Baker, Assistant Superintendent, Santa Cruz County Office of Education, Randy Hahn, Television Play-by-Play Announcer for the San Jose Sharks and S.J. Sharkie, loveable mascot of the San Jose Sharks.

2006 SEAGATE 8TH GRADE LEADERSHIP AWARD WINNERS

SANTA CLARA COUNTY
Danielle Marie Jimenez      Ascencion Solorsano Middle School
Nikita Kadam August      Boeger Junior High School
Lucas Kianidehkian      Bernal Intermediate School
Alexandra Bolognini     Blach Intermediate School
Michelle Hsieh      Bret Harte Middle School
Max Fishler       Brownell Middle School
Andre Duarte      Buchser Middle School
Allison Langholff      C. T. English Middle School
Uriel Huizache      Campbell Middle School
Summer Morrow Caroline      Davis Intermediate School
Catherine Walker C     astillero Middle School
Jessica Bricker      Castro Middle School
Samantha Feril      Chaboya Middle School
Annissa Camacho      Charter School of Morgan Hill
Shelby Miller      Clyde Fischer Middle School
Sravanthi Koduri      Columbia Middle School
Carrie Jenkins      Crittenden Middle School
Katherine Edgecumbe      Cupertino Middle School
Emily Ray      Dartmouth Middle School
Charlie Falconer      Egan Junior High School
Clarissa Johnson      Graham Middle School
Jocelyne I. Cardona      Hoover Middle School
John Le J. W. Fair Middle School
Andrew Kau      J.F. Kennedy Middle School
Troy Witt      J.L. Stanford Middle School
Najla Gomez-Rodriguez      John Muir Middle School
Sophie Cain      Jordan Middle School
Ramon Martinez Joseph George Middle School
Angie Ngo Lee Mathson Middle School
Tiana Carter      Leonard Herman Intermediate School
Kathrina De La Cruz      Ley Va Middle School
Hannah Page Moeller      Marian A. Peterson Middle School
Lucas Bolster      Monroe Middle School
Tarena Merritt      Morrill Middle School
Lindsey Smith      Murphy Middle School
Shelley Wong      Ocala Middle School
Angelica Weatherford      Orchard School
Joy Anes      Pala Middle School
Benedick Baclig      Peter Burnett Academy
Tammy Le      Piedmont Middle School
Megan Huber      Price Middle School 
Riyana Straetker       Quimby Oak Middle School
Jan Van Bruggen      R.J. Fisher Middle School
Marco A. Castaneda      Rancho Milpitas Middle School
Alex Song      Redwood Middle School
Derek Booth      Rogers Middle School
Hillary Hess      Rolling Hills Middle School
Dulce Santana      Shirakawa School
Jermaine Tambanillo-Taylor      Sierramont Middle School
Elise Ogle      South Valley Middle School
Caroline Vissers      Sunnyvale Middle School
Quyen T. Huynh      Sylvandale Middle School
David Ko Thomas      Russell Middle School
Marianne Meyer      Union Middle School
Jannine Vasquez      Windmill Springs School

SANTA CRUZ COUNTY
Erin L. Sauve      Aptos Junior High School
Ahiah Campbell       Branciforte Middle School
Alejandra Ibarra      Mission Hill Middle School
Emily Biagini-Lee      Pacific Collegiate School
Gabriel Cerecedes      Pajaro Middle School
Roberto C. Flores      Rolling Hills Middle School
Trevor Romele      San Lorenzo Valley Junior High School
Arielle Michael       Canepa Scotts Valley Middle School
Cody Anne      Campbell Rogers Shoreline Middle School



View More