Skip to main content

Trotz míní, že SP může do nové sezony pomoci

Washingtonský kouč Barry Trotz věří, že se Světový pohár NHL vyplatí

by NHL.com / 2016 World Cup of Hockey

Kouč klubu Washington Capitals Barry Trotz si během úterka v hale Kettler Capitals Iceplex vyřídil pár posledních povinností, v sobotu ho už čeká cesta do Ottawy na přípravný kemp kanadského celku před akcí World Cup of Hockey 2016 (Světový pohár).

S Toddem Reirdenem, který byl v Capitals den před tím jmenován novým asistentem, probral všechno potřebné pro nadcházející přípravné období svého mužstva. U její významné části totiž nebude, jelikož ho čeká služba v realizačním týmu Kanady po boku Mikea Babcocka. Že by to mohlo Capitals poškodit? Toho se nebojí, díky Reirdenovi prý budou v těch nejlepších rukou.

Vedle Trotze bude součástí Babcockovy trenérské party ještě Claude Julien (Boston Bruins), Joel Quenneville (Chicago Blackhawks) a Bill Peters (Carolina Hurricanes).

"Ohromně se na to těším. Budu moci spolupracovat s jedněmi z největších hokejových odborníků, mimořádné osobnosti potkám jak v našem týmu, tak v těch ostatních. Je skvělé být po letech zase součástí něčeho tak velikého," řekl Trotz. "Beru to jako obrovskou zkušenost. A stejně jako v případě hráčů i jako velkou příležitost."

První trénink čeká kanadskou reprezentaci v pondělí v areálu Canadian Tire Centre, v úvodním přípravném duelu mužstvo 9. září vyzve USA. Zatímco toto utkání uvidí Nationwide Arena v Columbusu, další utkání se stejným soupeřem je plánováno o den později do Canadian Tire Centre. Posledním duelem před samotným turnajem bude 14. září boj proti Rusku v pittsburghské aréně Consol Energy Center.

Pak už přijdou na řadu ostré partie. Svůj první zápas na Světovém poháru odehrají Kanaďané 17. září v torontské Air Canada Centre proti Česku.

Kanadští trenéři se na akci už nějakou dobu připravují, jsou spolu několik měsíců v pravidelném kontaktu.

"Dost jsme si volali, taky jsme se potkali při draftu," vypráví Trotz. "Viděli jsme se v Predator Ridge, kde jsme několik dnů dohromady sepisovali tréninkové plány. Teď se znovu potkáme v sobotu a zapracujeme na závěrečných detailech přípravy. Nic nepodceníme, chceme být na turnaj velmi, velmi důsledně připraveni. Chceme dělat všechno pro to, aby se tým mohl neustále zlepšovat. Zapracovat na částech hry, ve kterých bychom mohli být jako tým opravdu dobří."

Podle Trotze byla dobrá příprava vždycky velkou zbraní kanadských týmů. V případě letošního Světového poháru všechno začíná u Babcocka, který Kanadu dovedl ke zlatým medailím na olympiádách ve Vancouveru 2010 a v Sočí 2014. Ani Trotz však nebude do počtu, v minulé sezoně získal Jack Adams Award pro nejlepšího kouče NHL, s Capitals získal Presidents' Trophy. Teď hodlá být Babcockovi co nejvíce nápomocný.

"Mike má za sebou obrovské úspěchy na olympiádě. Je zřejmé, že nejde o náhodu," říká Trotz. "Má to v hlavě srovnané. Moc dobře ví, co chce. Hodně jsme se o společné práci bavili, snad to bude ku prospěchu. Za ty roky už poznal, jaká cesta by mohla na podobném turnaji vést k úspěchu. Neprozradím, co mi o tom povídal. Nanejvýš přiznám, že na mě udělalo velký dojem, jak komunikuje se zbytkem realizačního týmu, jak rozvážně se při tom chová."

Na Světovém poháru si zahraje osm hráčů Capitals, turnaj se přitom některým z nich může protáhnout až do 1. října. Za USA nastoupí T.J Oshie, John Carlson a Matt Niskanen, za Rusko Alex Ovechkin, Evgeni Kuznetsov a Dmitry Orlov, za Švédsko Nicklas Backstrom, za Kanadu Braden Holtby.

Trotz sice dobře ví o riziku možného zranění, přesto je podle něho přínosné, když se do téhle akce zapojí tolik hráčů z jeho klubu.

"Vaši elitní hráči se přece na nejvyšší úrovni poměří s nejlepšími hokejisty světa. To musím vnímat jako velké pozitivum," tvrdí. "Právě taková konkurence jim může pomoci stát se skutečně velkými hráči, pro naše zástupce to může být neocenitelná zkušenost. A pokud třeba dojdou až do třízápasového finále, pak budou do sezony nastupovat rozehraní deseti ostrými duely. To může přinést různé dopady, jejich výkony však každopádně budou nastavené na nejvyšší úroveň. Těším se, čeká nás super hokej."

View More

The NHL uses cookies, web beacons, and other similar technologies. By using NHL websites or other online services, you consent to the practices described in our Privacy Policy and Terms of Service, including our Cookie Policy.