Skip to main content

Headlines

Hlavní oporou Švédska bude opět Lundqvist

Henrik Lundqvist a obrana budou klíčem k úspěchu Švédů na Světovém poháru

by Rob Vollman / korespondent NHL.com

Z pohledu statistik je Švédsko velmi vyrovnaným týmem s vynikající obranou a bez zjevných slabin. Jediným problémem by pravděpodobně bylo, kdyby se něco stalo s brankářskou jedničkou Henrikem Lundqvistem z New York Rangers.

Nesmrtelný král

Celkově vzato, klíčovou postavou každého týmu je gólman. U Švédů to ovšem platí dvojnásob, protože jde o Krále Henrika.

Lundqvist se v zámořské kariéře může chlubit úspěšností zákroků 92,9 % při shodném počtu hráčů na ledě, což z něj dělá třetího nejlepšího muže z brankoviště. Před ním jsou jen Tuukka Rask z Boston Bruins (93,2 %) a Roberto Luongo z Florida Panthers (92,9 %).

Co se týká švédských náhradníků, tam už je to horší - Jhonas Enroth z Toronto Maple Leafs a Jacob Markstrom z Vancouver Canucks jsou na 32., respektive 59. místě z 61 brankářů ve zmíněné statistice. Proto je tak důležité, aby Lundqvist zůstal zdravý a ve formě.

Jediným důvodem k obavám v souvislosti s jeho osobou je věk 34 let a tedy možnost, že jeho výkonnost půjde dolů. Vždyť jeho úspěšnost zákroků v sezoně 2015-16 byla 92,0 %, což je nejhorší číslo od ročníku 2008-09. Minulá sezona navíc byla první, ve které se neumístil mezi šesti nejlepšími v hlasování o Vezina Trophy.

Vyvážené složení

Až na dvě pozoruhodné výjimky, je tým Švédska poskládán z univerzálních hráčů, kteří mohou být nasazování v ofenzivních i defenzivních situacích.

Filip Forsberg z Nashville Predators se v minulém ročníku postavil na buly v útočné zóně 495x, zatímco v té obranné jen 149x. Procento poměru je 76,9, což je třetí nejvyšší v NHL za dvěma spoluhráči: Mikem Ribeirem (84,9 %) a Craigem Smithem (77,5 %).

Naproti tomu na opačném konci pořadí je Marcus Krueger z Chicago Blackhawks, který má procento toho, kde začíná hru při na vhazování, 18,8 %. A to je čtvrté nejnižší těsně před checking lajnou Nashvillu s Paulem Gaustadem, Ericem Nystromem a Austinem Watsonem.

 

Žolík Silfverberg

Nejvíce podceňovaným hráčem Švédů je zřejmě Jakob Silfverberg z Anaheim Ducks, který ovšem může mít zajímavou roli. Zejména pak při pohledu do detailních statistik NHL a konkrétně do souboru s čísly o tom, kdo je schopen úspěšně vymazávat ze hry elitní hráče soupeře. V tom patří Jakob k absolutní špičce ligy.

Silfverberg může být žolíkem i v případných nájezdech. Ze 30 pokusů totiž proměnil běhen kariéry v NHL 18! Jeho 60 % úspěšnosti je nejvíce mezi Švédy, kteří absolvovali 30 a více pokusů. Nicklas Backstrom z Washington Capitals je za ním druhý, ovšem s úspěšností 35,7 %.

Pozor na něj!


S vědomím toho, jak silná je švédská obrana, může právě na tomto faktu kouč Rikard Gronborg vše postavit. A Erik Karlsson z týmu Ottawa Senators klidně může skončit mezi nejproduktivnějšími hráči turnaje.

Ve srovnání bodového zisku za posledních pět sezon může Karlssonovi konkurovat jen Brent Burns ze San Jose Sharks reprezentující na Světovém poháru Kanadu. I když… Švéd nasbíral 314 bodů, druhý Burns 240. V průměru bodů na utkání je Karlsson první s číslem 0,91, za ním je Kris Letang z Pittsburgh Penguins (0,85) a Burns (0,70).

Karlsson je první i v počtu střel za dané období s počtem 1137. To je o 12 více, než vypálil na branku soupeřů druhý Burns.

V absolutní špičce statistik je Karlsson i v času stráveném na ledě (2. místo - 27:09 minut za zápas). První je Ryan Suter z Minnesota Wild (28:15), naproti tomu Burns hraje o poznání méně (21:58).

Celá Ottawa vystřelila o více než 1000x častěji než soupeři, když byl Karlsson na ledě, San Jose je přestřílelo o 946 pokusů s Burnsem v akci, což je pátá, respektive šestá nejlepší statistika mezi obránci NHL.

Karlssonova přítomnost na ledě zvyšuje střelbu Ottawy o pět procent, což je nejvíce mezi obránci, kteří hráli alespoň 100 zápasů. Burns přispívá Sharks o 3,1 %.

 

Dynamické duo


Jedním z nejsilnějších obranných párů celé NHL je pak duo Victor Hedman a Anton Stralman z Tampa Bay Lightning.

Vedení klubu udělalo skvělý tah, když druhého jmenovaného v červenci 2014 jako volného hráče angažovalo a posléze dalo do dvojice s Hedmanem. Vždyť v posledních dvou sezonách byl Stralman třetí nejlepší mezi beky NHL ve statistice plus/minus (38) a jeho kolega osmý (33).

V podrobných statistikách je také vidět, jakým jsou ti dva přínosem. Se Stralmanem na ledě Tampa vystřelila o 480 pokusů více než soupeři, v případě Hedmana to bylo 467, což je šesté a sedmé místo v lize. 55,6 % střel pak Lightning vyprodukovali s těmito dvěma na ledě, což je v konkurenci NHL osmé místo. Procentuálně vyjádřeno - Stralman zvyšuje palebnou sílu Tampy o 4,6 %, Hedman o 4,4 %. To je deváté a čtrnácté místo mezi obránci, kteří za poslední dvě sezony odehráli alespoň 30 zápasů.

View More

The NHL uses cookies, web beacons, and other similar technologies. By using NHL websites or other online services, you consent to the practices described in our Privacy Policy and Terms of Service, including our Cookie Policy.