Skip to main content

Headlines

Příběhy jedniček značky Oilers

Edmonton je na rozcestí, dva lídry draftu už pustil pryč a čeká, kam to povede

by Lukáš Vrkoč / korespondent NHL.com/cs

Od roku 2010 draftoval tým Edmonton Oilers čtyřikrát jako první. Tuto poctu si vysloužil tím, že byl v NHL nejhorší, anebo později štěstím v loterii, která výběru talentovaných hráčů nyní předchází.

Taylor Hall (2010), Ryan Nugent-Hopkins (2011), Nail Yakupov (2012) a Connor McDavid (2015) se společně v minulé sezoně snažili pozvednout chřadnoucí tým ode dna soutěže. Na lepší než 29. místo ze 30 týmů jejich úsilí i vinou více než dvouměsíčního zranění nejblyštivější hvězdy McDavida nestačilo.

A tak přišel čas na razantní změny. Už dlouho se sice hovořilo o odchodu Nugenta-Hopkinse, ale když už byl trejd na spadnutí, útočník se zranil a dodnes je v kádru Oilers.

Jako první se tedy nečekaně pakoval Taylor Hall. Křídlo, které už třikrát překonalo hranici 25 branek za sezonu a zahrálo si za Kanadu například na mistrovství světa, bylo vyměněno do New Jersey Devils krátce před letním otevřením trhu s volnými hráči.

Důvod? Oilers potřebovali styčného obránce a vyhlédli si Adama Larssona. "Museli jsme zaplatit vysokou cenu, ale takový je prostě obchod. Taylor byl samozřejmě zklamaný. Moc nesouhlasil s mým pocitem, že on měl být ideálním řešením v této výměně," vyprávěl na konci června generální manažer Edmontonu Peter Chiarelli. Zbavil se hráče, který před trejdem ve 381 zápasech NHL zaznamenal 328 bodů (132 gólů + 196 asistencí).

Druhá jednička draftu, jež opustila tým Oilers, je Yakupov a jde o velmi čerstvou záležitost, která navíc bude okořeněna už dnes v noci, kdy Edmonton přivítá v Rogers Place St. Louis Blues.

Přesně sem byl za Zacha Pochira a volbu v draftu ruský útočník, který v NHL za 256 zápasů nasbíral 113 bodů (51 branek + 62 přihrávek), vyměněn jen krátce před startem letošního ročníku.

"Cítím se skvěle a jsem nadšený, že se tak brzy vrátím zpět. Byl jsem zde dlouho a nemůžu se dočkat, až si zahraji proti bývalým spoluhráčům v této hale," řekl natěšený Yakupov a vrátil se k události, která se stala před dvěma týdny: "Z výměny jsem byl trochu překvapený a nečekal ji. Nemyslel jsem si, že to budu já, kdo půjde pryč. Ale stalo se a teď jsem spokojený, když vidím, do jakého týmu jsem přišel."

Hall i Yakupov už se stihli na nových adresách ukázat ve vynikajícím světle. Hall má na kontě dvě branky, jimiž rozhodl o výhře Devils nad Anaheim Ducks, a Yakupov má v barvách Blues zatím ve statistikách gól a asistenci.

"Nejlépe hrál při naší porážce s Vancouver Canucks. Je to vynikající hráč, který se liší, od těch zbylých, co máme v kádru. Týmu dodá energii," je z posily nadšený kouč St. Louis Ken Hitchcock.

Yakupov s Hallem se nyní budou snažit pod novými zaměstnavateli dokázat své kvality a třeba i předvést vedení Oilers, že s jejich výměnou šláplo vedle. I když to na rovinu nepřiznají. "Jsem tady teď s Blues a o ničem jiném se bavit nechci," odpověděl Yakupov. Pokud se mu podaří v přímé konfrontaci prosadit, další otázce na případnou odplatu se nevyhne. A jistě i jeho samotného případný gól do sítě Oilers potěší.

Aby byla informace kompletní, Hall se proti Edmontonu postaví 7. ledna a jistě také on bude hovořit o tom, co ho k týmu, který jej přivedl do NHL, pojí.

Na jejich místech zůstávají zbylé jedničky draftu. O Nugent-Hopkinsovi už byla řeč, nicméně ani on nemá nic jistého. Výměna v soutěži může zasáhnout (téměř) každého kdekoliv a kdykoliv.

A pak je tu samozřejmě McDavid. Ten musí chtě nechtě utáhnout břemeno velkého očekávání a dostat Oilers o několik pater výše i s jinými parťáky než s těmi, kteří měli na draftu podobnou výsost jako on.

Start sezony se obměňovanému týmu povedl, ze čtyř zápasů tři vyhrál a hřeje se v popředí ligové tabulky. Domýšlet, jak dlouho tam vydrží, je ještě brzy, určitý náznak to ale být může.

Odpověď na to, která jednička draftu se bude nakonec smát, však nepřijde jen tak. Půjde o řády měsíců či spíše let. McDavid jako největší hvězda ze zmíněných čtyř mladíků má díky svému talentu a ohromným schopnostem malou výhodu.

V krátkodobém horizontu se však Devils i Blues jeví lépe a organizovaněji než Oilers, a tak se může stát, že přes prvotní rozpaky to nakonec budou Hall s Yakupovem, kdo dřív zabojují reálně o nejvyšší cíl - Stanley Cup.

View More