Skip to main content
The Official Site of the Tampa Bay Lightning

Lightning announce 2017 Development Camp roster, schedule

The annual camp will be held from June 27 through July 1 at the Brandon Ice Sports Forum

by Press Release / TampaBayLightning.com

TAMPA BAY - The Tampa Bay Lightning today announced the full schedule and tentative roster for their 2017 Development Camp, presented by Florida Blue, which begins on Tuesday, June 27 at the Brandon Ice Sports Forum and culminates with the annual 3-on-3 tournament on Friday, June 30 and Saturday, July 1.  The annual camp will feature the Lightning's top prospects, 2017 NHL Draftees and invitees. The camp is free and open to the public.

The camp will feature some of the Lightning's top prospects competing in on- and off-ice workouts as well as skating and shooting drills. Saturday's 3-on-3 tournament will be streamed live on www.tampabaylightning.com. Notable players attending this year's camp include defenseman Mikhael Sergachev, whom the Lightning recently acquired from Montreal in exchange for Jonathan Drouin, as well as high-end forward prospects Brett Howden, Anthony Cirelli, Mathieu Joseph, Taylor Raddysh, goaltender Conner Ingram and more. Also attending this year's camp will be all six players drafted at this weekend's 2017 NHL Draft in Chicago, including first round pick Cal Foote.

At approximately 3:30 p.m. on Thursday, June 29, all the camp participants will pay a visit to the Police Athletic League's summer camp in Tampa along with the Lightning Community Hockey Department. The prospects will play street hockey and do other activities with the children, while the Lightning will donate a set of street hockey sticks and balls to P.A.L.    

Draftee Breakdown:

1st Round: 2

2nd Round: 6

3rd Round: 4

4th Round: 3

5th Round: 2

6th Round: 3 

7th Round: 3 

2015 Draft: 8 

2016 Draft: 9 

2017 Draft: 6  

Attendees by Country:

Canada: 12

United States: 11

Russia: 3

Finland: 2

Czech Republic: 1

Slovakia: 1 

2017 LIGHTNING DEVELOPMENT CAMP ROSTER 

FORWARDS (19) 

No. 

Name                         

HT 

WT 

DOB   

Born                            

Acquired 

2016-17 Club 

71 

CIRELLI, Anthony 

6'0 

184 

7/15/1997 

Woodbridge, Ontario 

15 Draft (3rd Rd) 

Oshawa (OHL) 

 

 

 

 

 

 

 

Erie (OHL) 

11 

COLTON, Ross 

6'0 

201 

9/11/1996 

Robbinsville, New Jersey 

16 Draft (4th Rd) 

U. of Vermont (H-East)  

82 

DOW, Bobby 

6'1 

175 

11/5/1998 

Ottawa, Ontario 

Invitee 

Kemptville (CCHL) 

51 

GUTTMAN, Cole 

5'9 

167 

4/6/1999 

Northridge, California 

17 Draft (6th Rd) 

Dubuque (USHL) 

81 

HANCOCK, Kevin 

5-11 

180 

3/2/1998 

Mississauga, Ontario 

Invitee 

Owen Sound (OHL) 

48 

HOWDEN, Brett 

6'2 

191 

3/29/1998 

Calgary, Alberta 

16 Draft (1st Rd) 

Moose Jaw (WHL) 

 

 

 

 

 

 

 

Syracuse (AHL) 

52 

JOSEPH, Mathieu 

6'1 

166 

2/9/1997 

Chambly, Quebec 

15 Draft (4th Rd) 

Saint John (QMJHL) 

41 

KATCHOUK, Boris 

6'1 

192 

6/18/1998 

Waterloo, Ontario 

16 Draft (2nd Rd) 

Sault Ste. Marie (OHL) 

36 

LIPANOV, Alexey 

6'0 

169 

8/17/1999 

Moscow, Russia 

17 Draft (3rd Rd) 

Balashikha (Russia-2) 

 

 

 

 

 

 

 

MVD Balashikha 2 (Russia Jr.) 

LOHIN, Ryan 

6'0 

193 

6/26/1996 

Chester, Pennsylvania 

16 Draft (7th Rd) 

Umass-Lowell (H-East) 

34 

PAQUETTE, Christopher 

6'1 

202 

3/27/1998 

Kingston, Ontario 

16 Draft (5th Rd) 

Niagara (OHL) 

 

 

 

 

 

 

 

Peterborough (OHL) 

46 

RADDYSH, Taylor 

6'2 

209 

2/18/1998 

Caledon, Ontario 

16 Draft (2nd Rd) 

Erie (OHL) 

39 

SMITH, Cole 

6'3 

195 

10/28/1995 

Brainerd, Minnesota 

Invitee  

U. of North Dakota (NCHC) 

42 

SOMPPI, Otto 

6'0 

181 

1/12/1998 

Helsinki, Finland 

16 Draft (7th Rd) 

Halifax (QMJHL) 

67 

STEPHENS, Mitchell 

5'11 

188 

2/5/1997 

Peterborough, Ontario 

15 Draft (2nd Rd) 

Saginaw (OHL) 

 

 

 

 

 

 

 

London (OHL) 

47 

TAMMELA, Jonne 

5'11 

185 

8/5/1997 

Ylivieska, Finland 

15 Draft (4th Rd) 

Peterborough (OHL) 

79 

VOLKOV, Alexander 

6'1 

191 

8/2/1997 

Moscow, Russia 

17 Draft (2nd Rd) 

SKA St. Petersburg 2 (Russia Jr) 

 

 

 

 

 

 

 

Neva St. Petersburg (Russia-2) 

61 

WALKER, Samuel 

5'10 

142 

6/7/1999 

Edina, Minnesota 

17 Draft (7th Rd) 

Edina (High School - MN) 

54 

YAN, Dennis 

6'1 

202 

4/14/1997 

Portland, Oregon 

15 Draft (3rd Rd) 

Shawinigan (QMJHL) 

 

 

 

 

 

 

 

Syracuse (AHL) 

DEFENSEMEN (7) 

No. 

Name                         

HT 

WT 

DOB   

Born                            

Acquired 

2016-17 Club 

53 

CERNAK, Erik  

6'3 

208 

5/28/1997 

Kosice, Slovakia 

Trade with LA  

Erie (OHL) 

45 

FOOTE, Callan 

6'4 

210 

12/13/1998 

Denver, Colorado 

17 Draft (1st Rd) 

Kelowna (WHL) 

43 

HAJEK, Libor 

6'1 

205 

2/4/1998 

Smrcek, Czech Rep. 

16 Draft (2nd Rd) 

Saskatoon (WHL) 

 

 

 

 

 

 

 

Syracuse (AHL) 

78 

PERBIX, Nicklaus 

6'2 

191 

6/15/1998 

Minneapolis, Minnesota 

17 Draft (6th Rd) 

Elk River (High School - MN) 

12 

SERGACHEV, Mikhail 

6'3 

215 

6/25/1998 

Nizhenkamsk, Russia 

Trade with MTL 

Montreal (NHL) 

 

 

 

 

 

 

 

Windsor (OHL) 

64 

SPENCER, Matt 

6'1 

207 

3/24/1997 

Guelph, Ontario 

'15 Draft (2nd Rd) 

Peterborough (OHL) 

55 

ZUHLSDORF, Ryan 

6'0 

195 

7/1/1997 

Edina, Minnesota 

15 Draft (5th Rd) 

U. of Minnesota (Big-10) 

GOALTENDERS (4) 

No. 

Name                         

HT 

WT 

DOB   

Born                            

Acquired 

2016-17 Club 

INGRAM, Connor 

6'1 

202 

3/31/1997 

Imperial, Saskatchewan 

16 Draft (3rd Rd) 

Kamloops (WHL) 

35 

JOHNSON, Cameron 

6'1 

205 

7/11/1994 

Flint, Michigan  

Invitee  

U. of North Dakota (NCHC) 

31 

OLDHAM, Kristian 

6'2 

203 

6/25/1997 

Anchorage, Alaska 

15 Draft (6th Rd) 

U. of Nebraska-Omaha (NCHC) 

32 

RAAYMAKERS, Joseph 

6'1 

186 

3/17/1998 

Chatham, Ontario 

Invitee  

Sault Ste. Marie (OHL) 

2017 Tampa Bay Lightning Development Camp Schedule 

TUESDAY, JUNE 27th  

Goalies 

10:30 AM - 11:00 AM: On-Ice (South Rink) 

Group A 

11:00 AM - 11:45 AM: Practice (North Rink) 

12:00 PM - 1:00 PM: Forwards Power Skating (North Rink) 

Defensemen Power Skating (South Rink) 

1:00 PM - 2:00 PM: Lunch/Media 

Group B 

11:30 AM - 1:00 PM: Lunch/Media 

1:15 PM - 2:00 PM: Practice (North Rink) 

2:15 PM - 3:15 PM: Defensemen Power Skating (South Rink) 

Forwards Power Skating (North Rink) 

WEDNESDAY, JUNE 28th   

Group B 

9:45 AM - 10:30 AM: Practice (North Rink) 

10:45 AM - 11:30 AM: Forwards Power Skating (North Rink) 

Defensemen Power Skating (South Rink) 

11:30 AM - 12:45 PM: Lunch/Media 

12:45 PM - 1:45 PM: Off-Ice 

Group A 

9:45 AM - 10:45 AM: Off-Ice 

11:45 AM - 12:30 PM: Practice (North Rink) 

12:45 PM - 1:30 PM: Forwards Power Skating (South Rink) 

Defensemen Power Skating (North Rink) 

1:30 PM - 2:30 PM: Lunch/Media 

Goalies 

1:45 PM - 2:30 PM: On-Ice (North Rink) 

THURSDAY, JUNE 29th   

Goalies   

9:00 AM - 9:45 AM: On-Ice (North Rink) 

Group A 

9:45 AM - 10:45 AM: Power Skating (North Rink)/ Skills Practice (South Rink) 

11:00 AM - 12:00 PM: Power Skating (North Rink)/ Skills Practice (South Rink) 

12:00 PM - 1:15 PM: Lunch/Media 

1:30 PM - 2:30 PM: Off-Ice 

Group B 

9:45 AM - 10:45 AM: Off-Ice 

11:00 AM - 12:00 PM: Lunch/Media 

12:15 PM - 1:15 PM: Power Skating (North Rink)/ Skills Practice (South Rink) 

1:30 PM - 2:30 PM: Power Skating (North Rink)/ Skills Practice (South Rink) 

3:00 PM: Bus to Police Athletic League 

FRIDAY, JUNE 30th    

Goalies   

9:00 AM - 9:45 AM: On-Ice (North Rink)  

Group A 

10:00 AM - 11:00 AM: Off-Ice 

11:15 AM - 12:15 PM: Shooting/ Skills Practice (North Rink) 

12:30 PM - 1:45 PM: Lunch/Media 

Group B 

10:00 AM - 11:00 AM: Shooting/ Skills Practice (North Rink) 

11:15 AM - 12:15 PM: Off-Ice 

12:30 PM - 1:45 PM: Lunch/Media 

2:00 PM - 4:00 PM: 3 on 3 Tournament (North Rink) 

SATURDAY, JULY 1st    

Group A 

9:15 AM - 10:15 AM: Shooting/ Skills Practice (North Rink) 

11:45 AM - 1:30 PM: 3 on 3 Tournament (North Rink)  

1:30 PM - 2:30 PM: Lunch/Media 

Group B 

10:30 AM - 11:30 AM: Shooting/ Skills Practice (North Rink) 

11:45 AM - 1:30 PM: 3 on 3 Tournament (North Rink)  

1:30 PM - 2:30 PM: Lunch/Media 

View More