Cam Talbot

Jokaisen 30 NHL-joukkueen pelikausi on täynnä erilaisia mutkia ja äkkikäännöksiä. Tässä viisi suurinta kysymystä, jotka saattavat määrittää miten suoraan Edmonton Oilersin tie kauden 2016-16 runkosarjassa kulkee

.Kuinka tehokas Connor McDavid on toisella NHL-kaudellaan?

McDavid oli viime kaudella sivussa 37 ottelua, kun hänen solisluunsa murtui ottelussa Philadelphia Flyersia vastaan marraskuun alussa. Viime vuoden ykkösvaraus oli silti kolmas Oilersin pistepörssissä iskettyään 45 ottelussa tehot 16+32=48. McDavid teki tulokkaista eniten pisteitä ottelua kohti (1.07) ja oli kolmas liigan parhaan tulokkaan Calder Trophy -äänestyksessä. Oilers hankki kesällä puolustaja Adam Larssonin New Jersey Devilsistä ja lähetti toiseen suuntaan Taylor Hallin, joten McDavid on kiistatta nyt Oilersin hyökkäyksen johtaja. Seuran odotetaankin nimittävän hänet kapteeniksi ennen runkosarjaa, joka käynnistyy 12. lokakuuta Calgary Flamesia vastaan, eli 19-vuotiaasta McDavidista tulisi NHL-historian nuorin kapteeni. Jos McDavid säästyy loukkaantumisilta koko kauden ajan, hän kaiken järjen mukaan on Oilersin paras pistemies ja saattaa hinata heidät lähemmäs pudotuspelipaikkaa.

Millainen vaikutus Milan Lucicilla on?

Boston Bruinsissa Stanley Cupin vuonna 2011 voittanut Lucic teki kesällä rajoittamattomana vapaana agenttina sopimuksen Oilersin kanssa, ja yksi syy siihen oli se, että hän saisi mahdollisuuden pelata McDavidin kanssa. Lucic palasi näin samaan seuraan Oilersin GM:n Peter Chiarellin kanssa, joka oli Bruinsin GM seuran voittaessa Stanley Cupin. Kookas Lucic (188 cm, 105 kg) tuo joukkueeseen kokemusta, mitä Oilersista on viime vuosina puuttunut. Lucicin arvellaan aloittavan kauden samassa ketjussa McDavidin kanssa, ja sen ansiosta hänen tehonsa voivat nousta aikaisempiin kausiin verrattuna. 28-vuotias Lucic pelasi viime kaudella Los Angeles Kingissä 81 ottelua tehoin 20+35=55.

Lucic 92216

Kuka tekee maalit, kun Taylor Hall on mennyt?

Viime kaudella Oilers teki NHL-joukkueista kuudenneksi vähiten maaleja ja kauppasi parhaan maalintekijänsä Hallin, joka pelasi 82 ottelua tehoin 26+39=65. Seura laskee sen varaan, että Lucic paikkaa osan Hallin jättämästä aukosta ja terve McDavid, sentterit Leon Draisaitl ja Ryan Nugent-Hopkins sekä hyökkääjät Jordan Eberle ja Jesse Puljujärvi huolehtivat lopusta. Edmonton tarvitsee silti enemmän tehoja puolustajiltaan, eikä Larssonista taida olla siinä mielessä paljon apua. Hän pelasi viime kaudella Devilsissä 82 ottelua, ja saldona oli 3 maalia ja 18 pistettä. Andrej Sekera oli tehokkain Oilersin puolustajista viime kaudella ja teki 81 ottelussa 30 pistettä (6+24). Hänen odotetaan iskevän toisella NHL-kaudellaan kovemmat tehot.

Kuinka Cam Talbot torjuu toisen täyden kauden ykkösveskarina?

Talbot aloitti viime kauden hieman tahmeasti, mutta loppujen lopuksi hän osoitti olevansa Oilersin ykkösmaalivahti. Talbot ei koskaan aikaisemmin ollut pelannut ykkösmaalivahtina ennen kuin Edmonton hankki hänet vuonna 2015 New York Rangersista. Hän pelasi viime kaudella 56 ottelua (21-27-8), päästettyjen maalien keskiarvo oli 2.55 ja torjuntaprosentti 91,7. Talbot on tälläkin kaudella ykkösmaalivahti ja pelaa noin 60 ottelua, jos pysyy terveenä. Oilers saa Larssonilta apua puolustuspäässä, mutta Talbotin täytyy pelata erittäin hyvä kausi, jos joukkue aikoo kamppailla paikasta pudotuspeleissä.

Ducks-Oilers 3-27

Onko Jesse Puljujärvestä välitöntä apua?

Edmonton tunsi olevansa onnekas, kun seura sai Jesse Puljujärven kesän varaustilaisuudessa. Hänen ennustettiin olevan kolmas varaus, mutta Columbus Blue Jackets päättikin varata vuorollaan kolmantena hyökkääjä Pierre-Luc Duboisin, ja Oilers sai Puljujärven neljäntenä. 18-vuotias Puljujärvi pelasi Kärpissä viime kaudella 50 ottelua (13+15=28) ja voitti kultaa nuorten MM-kisoissa tammikuussa. Puljujärvi saattaa aloittaa kauden AHL:n Bakersfieldissä, mutta todennäköisesti pelaa Oilersin kokoonpanossa jossain vaiheessa tätä kauttaa.