mcphee 620

NHL:n laajennusseura Vegas Golden Knightsin GM George McPhee on viime päivinä pidellyt käsissään jokaisen NHL-joukkueen kohtaloa.
Puhelimet ovat soineet puolin ja toisin, kun seurat ovat hänen kauttaan hieroneet sopimuksia laajennusdraftin suojaamattomista pelaajista. Samaan aikaan McPhee on koonnut itselleen joukkuetta tietäen, että hänen päätöksensä vaikuttavat jokaiseen muuhun joukkueeseen.

  • Valitsemme joukkueemme pelaajat tiistaina, McPhee totesi NHL.comin haastattelussa.
    NHL:n tämän hetken vaikutusvaltaisin mies jatkoi, että Golden Knightsin johto keskustelee liigan päättäjien kanssa myöhään tiistai-iltana kertoakseen, millaisia valintoja he ovat tehneet. Tarkoitus on varmistaa, että kaikki vaatimukset on täytetty ja asiat ovat kunnossa. Näin vältytään viime hetken ikäviltä yllätyksiltä.
    - Jos kaikki on kunnossa, nukun yön yli ja lähetän joukkueen kokoonpanon eteenpäin keskiviikkoaamuna, hän kertoi suunnitelmistaan.
    McPhee sai sunnuntaiaamuna muiden 30 NHL-joukkueen listat suojatuista sekä suojaamattomista pelaajista, ja hänellä on keskiviikkoaamuun asti aikaa ilmoittaa valinnoistaan. Golden Knights poimii yhden suojaamattoman pelaajan jokaisesta joukkueesta, ja Vegasin kokoonpano julkistetaan torstain vastaisena yönä Las Vegasissa pidettävän NHL Awards -palkintogaalan yhteydessä.
DL

McPheen listalla on oltava vähintään kolme maalivahtia, yhdeksän puolustajaa ja 14 hyökkääjää.
Pelaajakaupat ovat perjantain jälkeen olleet jäissä muiden kuin Golden Knightsin kanssa, joten McPheen puhelin alkoi soida tiuhaan sen jälkeen, kun hän sunnuntaina laittoi tiedotteen jakeluun. Sen viesti oli lyhyt ja ytimekäs: olen valmis hieromaan kauppoja. Samalla hän asetti neuvotteluille takarajan sanoen, että kiinnostavia ehdotuksia otetaan vastaan vain maanantaihin asti.
Puhelinkeskusteluissa pohdittiin muun muassa sitä, haluaisiko joku joukkue suojata pelaajansa, jonka nimi oli suojaamattomien pelaajien listalla - ja millä hinnalla? Onko joku kiinnostunut pelaajasta, jonka toinen joukkue jätti suojaamatta? Tarjoaako joku joukkue enemmän jostain pelaajasta kuin joku toinen?
- Sen takia olen hieman rennompi ja rauhallisempi kuin oletin olevani tähän aikaan, McPhee viittasi puhelujen tulvaan.
Muut seurat saivat myöntyä siihen, että McPhee kontrolloi paitsi Golden Knightsin myös muiden joukkueiden tulevaisuutta. Heidän oli myös tyytyminen siihen, että GM:n puhelin oli auki vain maanantai-iltaan saakka, ja sen jälkeen hän alkoi tiiminsä kanssa analysoida tilannetta.

mcphee061617_169

McPheen mukaan he ajattelevat valinnoissaan ainoastaan joukkueensa parasta ja puntaroivat, onko viisaampaa valita pelaaja, josta he todella pitävät, vai päätyvätkö he sittenkin tekemään vielä houkuttelevammat pelaajakaupat.
- Kaikessa on kyse siitä, että teemme asiat oikein joukkueemme kannalta, hän painotti.
Kauden 2017-18 runkosarjan otteluohjelma julkistetaan 22. kesäkuuta, ja syksyllä sitten nähdään, miten McPhee onnistui työssään. Saiko hän kokoon kilpailukykyisen joukkueen, joka vakiinnuttaa paikkansa uudella markkina-alueella ja on tulevaisuudessa mahdollinen Stanley Cup -mestariehdokas?
McPhee voi nyt nukkua hyvin, mutta hänellä on varmasti edessään vielä useita unettomia öitä.