Znavení Preds si připsali heroický triumf

Napsal Shawn P. Roarke / NHL.com

Někteří z hráčů Nashville Predators už byli zkrátka příliš vyčerpaní. I na to, aby vyskočili ze střídačky a slavili, když Mike Fisher rozhodl ve 3. prodloužení čtvrteční 4. zápas série 2. kola play off Západní konference proti San Jose Sharks v hale Bridgestone Arena.

Jakmile se rozsvítilo červené světlo a Fisher triumfálně zvedl ruce nad hlavu, hokejisté Predators se snažili přeskočit mantinel a popřát mu k emotivnímu vítězství 4:3, které znamená vyrovnání stavu série na 2:2.

Ale u některých jednoduše už nohy neposlouchaly příkazy, které jim vysílala jejich přespříliš znavená mysl.

Proto třeba centr Ryan Johansen a levé křídlo Filip Forsberg zaškobrtli a spadli na led. I tak to vypadá, když hokejový duel skončí v čase 111:12.

Přesto se donutili znovu postavit na brusle. A došourali se do rohu, aby se přidali k hloučku kamarádů, kteří obklopili hrdinu okamžiku Fishera.

Kromě toho vypukla i další, menší oslava ve středovém kruhu: do ní se zapojili gólman Nashvillu Pekka Rinne a někteří beci Predators.

Deprimovaní Sharks se pak museli do šatny probít skrz slavíci soupeře. Brankář poražených Martin Jones, který před rozhodující trefou neudržel ránu Matthiase Ekholma a dovolil vítěznou dorážku, se kupříkladu na poslední chvíli vyhýbal Carteru Huttonovi; náhradní gólman Nashvillu se totiž také dral za spoluhráči, aby si užil triumf po nejdelším vítězném duelu v historii Predators.

Fisher líčil, že ve chvíli, kdy přetlačil dva hráče Sharks, dostal se k dorážce a zametl puk za bezmocného Jonese, se pro něj čas na okamžik zastavil.

Ale pak se zase rychle rozeběhl.

"Nyní je z té vzpomínky už jen šmouha," řekl Fisher. "Každý v hale slavil, ale my hráči jsme vyčerpaní na maximum. Je to především obrovská úleva."

Fisherův druhý gól v utkání (na 2:1 zvyšoval o 102 minuty a 22 vteřin předtím) ukončil strhující duel, který přesně vystihl duch zápasů play off.

Byl to test vůle, který se z čtvrtečního večera protáhl až do pátečního rána. Na obou stranách tekla krev – doslova. Nikdo nedaroval soupeři ani píď ledu.

Obránce Nashvillu Roman Josi, jeden z zkrvavených mužů, odehrál nebývalý čas 49:42; jeho parťák z obrany Shea Weber strávil na ledě jen o 35 vteřin méně. Brent Burns, dvougólový obránce San Jose, stihl čas 47:35 za 54 střídání. Připsal si 20 střeleckých pokusů a zároveň 7 zblokovaných ran.

Rinne deptal soupeře jedním skvělým zákrokem za druhým, celkem jich měl 44. Držel Predators ve hře po dobu prvních dvou prodloužení, než jeho parťáci konečně našli energii na to, aby očividně méně unavené Sharks dokázali šokovat.

"Dnes chytal ve své nejlepší formě. Nic jiného nelze říct," uvedl trenér Nashvillu Peter Laviolette.

Ale nešlo jen o individuální výkony – útok střídal útok, hráči i fanoušci byli doslova pohlceni dějem. Byla to hokejová jízda na horské dráze, kdy euforii pravidelně střídaly obavy o výsledek.

"Pokud vyhrajete takový zápas, dostanete do žil ohromnou dávku energie. Kdo by tvrdil opak, vymýšlí si," uvedl Ekholm.

Možná nejlépe ze všeho tento večer plný dynamické jízdy ilustrovala situace, která v prvním prodloužení v čase 67:34 nakonec neskončila gólem.

Kapitán San Jose Joe Pavelski po brilantní akci dotlačil do branky puk i s gólmanem soupeře, jenže jeho trefa byla odvolána rozhodčím a prozkoumána na videu. To ukázalo, že se Pavelski provinil záměrným kontaktem s Rinnem, a tak muselo být rozhodnutí odloženo.

Sharks si pochopitelně mysleli něco jiného; v tu chvíli věřili, že slaví výhru. Zato Predators jako by najednou povstali z mrtvých. Tribuny bouřily nebývale hlasitě a těšily se na další drama.

A to přišlo. Odbila půlnoc, odbila první hodina po ní a skončilo se v čase 1:03, téměř pět hodin od chvíle, kdy Colin Wilson v 1. minutě duelu otevřel skóre.

Když konečně bylo po všem, tak se hráči – ať už slavící, nebo deptaní myšlenkami na to, co mohli udělat jinak – stejně zase začali koukat do budoucnosti. Ta se totiž blíží hodně rychle.

Pátý duel, vzhledem ke stavu série tak důležitý, se v San Jose hraje už v noci na neděli (4:00 SELČ); na to, co se událo v Nashvillu, se tak nelze příliš dlouho upínat.

"Série rozhodně už nebude jednodušší, jen náročnější," řekl Pavelski. "Musíme se držet naší hry a na domácím ledě dobýt velké vítězství."