Zkušenější Lightning chtějí v play off víc a víc

Napsal Michael Langr / NHL.com

Vše začalo už při předzápasové rozcvičce, kdy obránce New York Islanders Travis Hamonic narazil do útočníka Tampa Bay Lightning Briana Boylea na červené čáře a prohodil pár slov. Vše pak vygradovalo ve druhé třetině, kdy další obránce Islanders Thomas Hickey sejmul útočníka Jonathana Drouina tvrdým čistým hitem a poslat ho na záda. A pak hned do šatny.

Tohle byl prostě Brooklyn. Tohle bylo od roku 1993 první utkání druhého kola Stanley Cupu, které Islanders hostili. A společně se řvoucími a natěšenými fanoušky šli i hráči ukázat soupeři svou identitu plnou tvrdosti, hitů, živelného bruslení a tlaku do brány - aby věděl, s kým má tu čest.

Jenže... Tvrdost a houževnatost jsou také součástí hry Lightning, zvláště po zkušenosti z jejich loňské cesty do finále Stanley Cupu. Vážně si někdo myslí, že se nechají znechutit či zastrašit v Barclays Center po tom, co před rokem zažili v Joe Louis Areně, Bell Centre, Madison Square Garden a United Center? Myslí si někdo, že by z úspěšné cesty chtěli ustoupit?

Nebyla to jen výhra 5:4 v prodloužení a vedení 2:1 v sérii druhého kola Východní konference. Lightning k tomu použili hlavní zbraně Islanders z prvního kola. Poté, co v utkání prohrávali 0:1, 2:3 a 3:4, dokázali najít cestu k vítězství. A to se cení.

A byl to zmíněný Drouin, oběť Hickeyho útoku, kdo se ve třetí třetině vrátil do hry a pomohl srovnat skóre pouhých 38,4 sekundy před koncem základní hrací doby. Byl to Boyle, oběť Hamonicova útoku, kdo tvrdě trefil Hickeyho v prodloužení – ke vzteku kouče Islanders Jacka Capuana, který se dožadoval vyloučení a následné suspendace – a kdo následně dal vítězný gól ve třetí minutě prodloužení.

"Rádi ukazujeme, že se nikdy nevzdáme a myslím, že to hodně souvisí s naší zkušeností," řekl centr Tyler Johnson a dodal: "Myslím, že jsme se hodně naučili v minulém roce. Dokud nezazní závěrečná siréna, nikdy není konec. Oni hráli dobře a byla to pořádná bitva po celý zápas a my jsme byli nakonec těmi šťastnými, komu se podařilo dát poslední gól a vyhrát. To by měla být naše cesta."

Přitom před dvěma lety byla v týmu Tampy Bay právě zkušenost velkým otazníkem. Lightning byli v play off 2014 doslova smeteni celkem Montreal Canadiens. Co věděli o vyhrávání? Jak zvládali porážky?

Sebe sami našli před rokem za stavu 1:2 v sérii a 0:2 ve třetí třetině čtvrtého zápasu na půdě Detroit Red Wings. Johnson a Ondřej Palát skórovali a poslali svůj tým do prodloužení, které později znovu Johnson rozhodl. Pak Tampa prohrála 0:4 doma a stav série byl dokonce 2:3. Jenže následně vyhrála následující dva zápasy a souboj prvního kola vyřazovací části opanovala.

Kouč Jon Cooper, jinak velký fanoušek Oakland Raiders, ukradl pro svůj tým heslo Ala Davise: "Stačí jen vyhrát, baby."

A Lightning jej měli na tričkách ve chvíli, kdy jim bylo úzko poté, co v sérii loňského druhého kola Canadiens snížili z 0:3 na 2:3. Následně 'jen vyhráli' a ukončili sérii v šestém zápase. To samé se opakovalo ve chvíli, kdy dostali od New York Rangers v šestém zápase finále Východní konference příděl 3:7. Zase sedmý duel série "jen vyhráli. Baby…"

Hráči Tampy Bay sice pak nevyzráli na Chicago Blackhawks ve finále Stanley Cupu, ale mnohému se naučili a našli potřebné sebevědomí. Zkušenosti nejsou všechno a Lightning je ani neměli, když se před rokem vzchopili, ale letos jim jistojistě mohou pomoci.

"Je úžasné, když jste v takové situaci, jako jsme byli před koncem zápasu a vy z týmu cítíte klid," řekl trenér Cooper. "Myslím si, že na lavičce nebyl nikdo, kdo by si nemyslel, že zápas půjde do prodloužení. A to jsme pak naštěstí pro nás vyhráli."

Boyle vypadal nevzrušeně po Hamonicově ataku při rozbruslení. Jen se otočil, jel kolem a zadíval se na něj. Z pořádné výšky. Je to totiž minimálně o 10 centimetrů delší. Lightning byli pak v první třetině přestříleni v poměru 9:17, ale i to málo jim stačilo na srovnání skóre těsně před první sirénou.

Hickeyho hit na Drouina vyvolal nadšení domácích diváků, kteří okamžitě začali skandovat jeho jméno. Tampa Bay si navíc během Drouinovy absence musela vystačit s deseti útočníky. Útočník mezitím absolvoval základní testy na otřes mozku někde v tichu zákulisí. Zvládl je a vrátil se do třetí části.

Poté, co dal Josh Bailey Islanders vedení 3:2 ve třetí třetině, odpověděl Vladislav Namestnikov ani ne o minutu později. Pak skóroval Cal Clutterbuck, bylo to 4:3 a Ben Bishop v brance hostů musel ještě vytáhnout těžký zákrok lapačkou proti Baileymu, aby udržel svůj tým v zápase.

V rozhodujícím momentu základní hrací doby odvolal Cooper Bishopa z branky, Drouin poslal pěknou přihrávku křížem na Nikitu Kucherova a ten vyrovnal. A pak přišlo prodloužení. V něm se puk od skla odrazil do brusle Boylea napravo od branky, ten jej v klidu zpracoval přehodil z bekhendu na forhend a uklidil do sítě.

"Nezdolní," řekl Boyle. "Myslím, že je to správné slovo po dnešním vítězství. Od výhry se odrazíme a klidně půjdeme touto cestou. Obzvlášť v prodloužení. Pořád se můžeme také spolehnout na skvělé zákroky Bena (Bishopa), i tak ale ještě není zdaleka konec série."

Ano, cíl je ještě daleko… Ale Islanders budou muset makat daleko víc a hrát ještě tvrději, aby teď Lightning porazili. "Věříme ve své síly," hlásí Boyle. "A nikdy nepřestaneme!"