Zápas pod širým nebem rozhodl Gáborík. Jsme na koni, jásal

Napsal Michael Langr / NHL.com

Najel po levé straně do pásma, mohutně napřáhl a parádní bombou prostřelil brankáře Antti Niemiho. Marián Gáborík se rozhodujícím způsobem zapsal do historie široce sledovaného klání pod širým nebem - jeho trefa na 2:1 znamenala vítězný gól Los Angeles Kings, kteří tak domácím San Jose Sharks nevyloupili jen halu, ale celý otevřený stadion.

Těsnou výhrou v zápase 2015 Coors Light NHL Stadium Series na Levi's Stadium v Santa Claře potvrdili obhájci Stanley Cupu ohromnou formu, kterou v únoru nabrali při honbě za play off. Vyhráli posedmé za sebou a dostali se tak před svého soupeře na postupovou pozici.

"Jsme na koni," jásal Gáborík. "Musíme tu šňůru udržet co nejdéle."

Skóre kalifornského 'derby' pod širým nebem, který na vyprodaných tribunách fotbalového stadionu sledovalo 70.205 diváků, načal už ve třetí minutě Kyle Clifford. Ještě v první třetině vyrovnal Brent Burns a od té doby se čekalo, kdo těsný duel rozhodne.

Povedlo se to slovenskému křídlu, český mladík v dresu Sharks Tomáš Hertl odešel jako poražený. Hrdinou večera byl také gólman L.A. Jonathan Quick, jenž na lesknoucím se ledě pochytal 31 střel soupeře (v posledních dvou utkáních měl dohromady 73 zákroků) a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Gáborík byl oceněn jako třetí hvězda.

"Zápas jsem si ohromně užil. Atmosféra byla neskutečná, sedmdesát tisíc lidí. Myslím, že pro hokej v Kalifornii je to úžasné a pro nás je to velká výhra," říkal slovenský forvard hned po zápase přímo na ledě televizi NBC.

"Osahali jsme si led v pátek při přípravě, měli jsme dobrý trénink a vlétli jsme na ně. Zápasy se Sharks jsou vždycky vyhecované, v posledních letech naše rivalita i díky play off hodně vzrostla. Byl to pro nás velký zápas."

V čase úvodního vhazování bylo na stadionu příjemných 14 stupňů, které až tak neničily led, ale zároveň ani komfort fanoušků, mezi nimiž byli i Hertlovi rodiče. "Táta se na mě letěl podívat vůbec poprvé," říkal útočník San Jose, jenž v NHL působí druhou sezonu.

Kings hráli zápas pod širým nebem už před rokem, na Dodger Stadium tehdy podlehli dalším celku Anaheim Ducks v nájezdech. Zkušenost s venkovním hokejem v teplejším prostředí, kterou Sharks neměli, jim tak mohla pomoct. Do první třetiny přišli s jednoduchým hokejem a většinou v ní kontrolovali hru.

"Poučili jsme se z loňského zápasu," prohlásil Clifford. "Nenechali jsme se prostředím rozhodit, ale vzali jsme si z něj to, co může hrát pro nás. Začali jsme dobře a na tom jsme mohli stavět."

Sobotním vítězstvím se Kings dostali na třetí místo v Pacifické divizi, zatímco San Jose z postupové pozice vypadlo. Oba celky - a s nimi ještě držitel divoké karty Calgary Flames - mají shodně 68 bodů. Vítězové Stanley Cupu 2014 však mají na Sharks tři zápasy k dobru.