Zacha se trefil v oslabení po přečíslení

Jeden střelec, dva nahrávači. Takový byl z českého pohledu čtvrteční program NHL. Pavel Zacha pomohl brankou k výhře New Jersey Devils nad Philadelphia Flyers, do role asistentů se pak vtělili Filip Hronek a Ondřej Palát. Hrdinou večera byl gólman týmu Tampa Bay Lightning Andrej Vasilevskij, jenž dokázal protáhnout svou bodovou sérii už na 17 utkání.

Zacha přispěl gólem k debaklu Flyers
V naprosto jednoznačnou záležitost se proměnil souboj mezi celky Philadelphia Flyers a New Jersey Devils. Oproti papírovým předpokladům ovšem tahali za kratší konec provazu hosté, kteří zvítězili ve Wells Fargo Center 5:0.
Hvězdou utkání se stal gólman Devils Mackenzie Blackwood, jenž pochytal všech 46 střeleckých pokusů domácího mužstva a oslavil druhou nulu v sezoně. Navíc přidal svou první asistenci v NHL.
"Myslím, že celý tým odvedl skvělou práci. Nepovolili jsme soupeři moc dorážek, dařilo se nám držet puk mimo obranné pásmo," ocenil výkon mužstva Blackwood.
K nečekanému triumfu Devils výrazně přispěl i útočník Pavel Zacha, jenž v čase 41:10 zakončil přečíslení dvou na jednoho ve vlastním oslabení přesnou střelou a svou šestou brankou v ročníku zajistil New Jersey vedení 3:0.
"Klasický zápas, ve kterém bylo všechno špatně," povzdechl si domácí trenér Alain Vigneault. "Zkrátka jsme vůbec neměli náš den. Byl to celkově hodně mizerný výkon."
Hosty poslal do náskoku už po 13 vteřinách hry Blake Coleman, o minutu a půl později udeřil i Damon Severson. Devils tak byli v trháku dřív, než se velká část hokejistů Philadelphie vůbec poprvé podívala na ledovou plochu.
Po Zachovi ještě udeřil dvakrát Miles Wood a pečetil tak konečné skóre. Devils dosáhli na vítězství po třech porážkách v řadě.
"První gól byl zlomový, soupeři vzal vítr z plachet," pochvaloval si Coleman. "Jakmile se mužstvo dostane rychle do výhody, hraje se mu mnohem jednodušeji."
V dresu Flyers naskočil poprvé od 7. ledna obránce Shayne Gostisbehere, jenž se vrátil po operaci levého kolena. Debakl svého týmu ale odvrátit nedokázal. "Musíme se výrazně zlepšit," uvědomoval si.
Hronek asistoval u triumfu Red Wings
Na první vítězství z posledních 10 zápasů dosáhli hokejisté týmu Detroit Red Wings, kteří dokázali uspět na ledě Buffalo Sabres 4:3 po samostatných nájezdech.
Jednou asistencí se na úspěchu hostů podílel i český obránce Filip Hronek, jenž se v čase 19:59 podílel asistencí na druhé trefě Dylana Larkina v utkání.
"Je to výborný pocit. Měli jsme velice dobrý začátek, první i druhá třetina byly z naší strany kvalitní. Pak jsme soupeři povolili, aby se do utkání vrátil. Ale nakonec jsme to zvládli, dva body jsou dva body," ocenil Larkin.

Larkin bekhendovým blafákem proměnil přečíslení

Právě jemu patřilo první dějství. Nejprve v čase 4:23 otevřel skóre, pak se prosadil i bezprostředně před úvodním klaksonem.
Po bezbrankové druhé části se ale Sabres dokázali do zápasu vrátit. V rozmezí necelých tří minut udeřili Jimmy Vesey se Scottem Wilsonem a bylo vyrovnáno.
"Ve třetí třetině to od nás byla dobrá reakce na aktuální výkon, přidali jsme v aktivitě i agresivitě. Celkově ale rozhodně nemůžeme být spokojení," hodnotil domácí kouč Ralph Krueger.
Ve zbytku základní hrací doby přidala obě mužstva po jedné brance, když se trefili hostující Tyler Bertuzzi a domácí Evan Rodrigues.
Duel tak dospěl přes prodloužení až k nájezdům, ve kterých rozhodl o úspěchu Detroitu hrdina duelu Larkin. Detroit vyhrál vůbec poprvé od 10. ledna.
Na domácí straně tak výrazně zhořkla premiéra v NHL brankáři Jonasu Johanssonovi. Sice předvedl 18 zákroků, na první výhru si ale musí počkat.
Rekordman Vasilevskij jistil výhru Lightning
V pořadí už pátý triumf za sebou zkompletovali hráči celku Tampa Bay Lightning, kteří v domovské Amalie Areně přehráli Pittsburgh Penguins 4:2. Jednou asistencí přispěl k úspěchu útočník Ondrej Palat, hlavní pozornost pro sebe ovšem urval gólman Andrei Vasilevskiy. Ruský reprezentant totiž natáhl počet zápasů, ve kterých pomohl týmu k bodovému zisku, už na 17.
Jednička Lightning tím dorovnala rekordní zápis, jenž vytvořil v období 15. února až 2. dubna krajan Nikolaj Chabibulin.
"Podle mého názoru je Andrej momentálně nejlepším brankářem světa," prohlásil obránce Tampy Bay Mikhail Sergachev. "Pracuje nesmírně tvrdě v každém utkání i tréninku. Je pro nás klíčový."
Vasilevskij se blýskl 10 zákroky ve třetí části, tým podržel především při 94 vteřin dlouhé přesilovce Pittsburgh pěti proti třem.
"Tohle byl moment, ve kterém jsme měli skórovat. Byla to velmi důležitá pasáž utkání, ale my jí nezvládli. Máme na čem pracovat," uznal hostující trenér Mike Sullivan.
O góly Lightning se podělili Sergačov, Steven Stamkos, Anthony Cirelli a Nikita Kucherov. Obránce Victor Hedman se pak blýskl hned třemi asistencemi. Na straně hostů pouze korigovali Evgeni Malkin a John Marino.
Tampa Bay díky výhře poskočila už na třetí příčku tabulky Východní konference, Penguins jsou aktuálně čtvrtí.

Stamkos zakončil po kombinaci s Pointem v přečíslení

Stone rozebral Floridu
Parádním individuálním výkonem se blýskl Mark Stone, jenž dovedl Vegas Golden Knights k suverénnímu vítězství 7:2 na ledě Florida Panthers. Zkušený útočník s připsal celkem pěti bodů za dvě branky a tři asistence. Napříč duelem byl Stone de facto u všeho podstatného.
"Sedlo mi to skvěle, takové zápasy se někdy povedou," pokrčil skromně rameny hrdina utkání. "Někdy máte zápas, kdy vám vyjde všechno. Jindy zase máte pocit, že se pořádně nedostanete k puku. Tohle byl ten první případ."
Duel byl dlouho vyrovnaný, závěrečnou část ovšem hosté ovládli výsledkem 4:0 a rozhodli o svém triumfu. Na něm se 23 zákroky podílel i gólman Marc-Andre Fleury.
Zkušený brankář tak dosáhl na 460. vítězství v kariéře a v historickém pořadí gólmanů poskočil na pátou příčku před Henrika Lundqvista z New York Rangers.
"Marc předvedl několik vynikajících zákroků," ocenil hlavní kouč Vegas Peter DeBoer. "Důležité bylo, že dokázal ve druhé třetině zneškodnit trestné střílení Bretta Connollyho."
O góly Panthers se postarali Mike Hoffman a Vincent Trocheck, Florida ale po další porážce klesla na devátou pozici ve Východní konferenci.

Stone se po krásném sólu trefil podruhé v utkání

Jets zkrotili šampiony
Cenný skalp vybojovali ve čtvrtečním programu NHL hráči týmu Winnipeg Jets, kteří dokázali zvítězit na ledě St. Louis Blues 4:2. Obhájci Stanley Cupu sice dokázali před svými fanoušky bodovat v předchozích 11 duelech za sebou, tentokrát ovšem tvrdě narazili.
"První třetina se nám vůbec nepovedla, ale pak jsme hráli solidně. Vypracovali jsme si dost šancí, abychom tento duel zvládli," věděl domácí trenér Craig Berube.
St. Louis svého soupeře přestřílelo 37:25, gólman Jets Connor Hellebuyck ovšem nepovolil. Dohromady předvedl 35 úspěšných zákroků."V dnešní době jsou gólmani často rozhodujícím faktorem, který určí výsledek utkání. V našem případě to tak bylo, Connor byl vynikající," pochválil svého svěřence kouč Paul Maurice.
Gólem a nahrávkou se v hostujících barvách blýskli Andrew Copp a Jansen Harkins, pro kterého to byla vůbec premiérová trefa v kariéře.
Za domácí se pak prosadili Colton Parayko a Carl Gunnarsson. Navzdory neúspěchu Blues nadále vládnou tabulce Západní konference.

Laine se trefil po přečíslení z levého kruhu

Ostatní zápasy: Petry trefil výhru Montrealu, Sharks předvedli otočku
Dobrou aktuální formu osvědčil Montreal, jenž doma udolal Anaheim 3:2 po prodloužení a oslavil čtvrtou výhru z posledních pěti utkání. Vítěznou trefu obstaral obránce Jeff Petry.
Roli papírového favorita splnili New York Islanders, kteří přestříleli Los Angeles 5:3. Dvěma góly zazářil mladý útočník Kieffer Bellows.
Čtvrtou výhru z předchozích pěti zápasů přidalo Colorado, které uspělo v aréně Ottawy 4:1. Gólman Pavel Francouz zůstal v dresu Avalanche pouze na střídačce.
Výhodu domácího ledu zužitkovala Minnesota, která si poradila s Vancouverem poměrem 4:2. Brankou a nahrávkou na sebe upozornili Kevin Fiala a Brad Hunt.
Třetí prohru v řadě utrpělo Calgary, jež doma podlehlo Nashvillu 2:3. Gól a asistenci si připsali Kyle Turris s Mikaelem Granlundem, brankář David Rittich do utkání nezasáhl.
Venkovní triumf slaví Carolina, která uspěla v Arizoně 5:3. Petr Mrazek nechytal, po třech bodech zaznamenali Sebastian Aho a Andrei Svechnikov.
Velký obrat předvedlo San Jose, které sice už po šesti minutách prohrávalo v Edmontonu 0:2, nakonec ale bralo triumf 6:3. Dvěma góly a nahrávkou ho řídil Timo Meier, veterán Joe Thornton přidal další dvě asistence.