Zacha dal v početní výhodě svůj druhý gól

Dva góly, k tomu asistence. To je vlastně něco, co se od hráče draftovaného ze šesté pozice čeká týden co týden. Pro útočníka New Jersey Devils Pavla Zachu byl ovšem bodový příspěvek ze zápasu s Nashville Predators (5:6 po nájezdech) něčím zcela výjimečným.

Vždyť dva góly dal v jednom utkání poprvé od listopadu 2018!
Tři sezony, které dosud odehrál v Newarku, vedení klubu i fanoušky přesvědčily, že Zacha nebude ofenzivním remorkérem, který má namířeno na špici produktivity. A to ani v rámci týmu Devils.
V nováčkovském ročníku posbíral 24 bodů a následně ve dvou sezonách po sobě zaznamenal 25 zápisů. Po 46 odehraných zápasech v ročníku 2019-20 má na kontě 21 bodů, takže se zdá reálné, že si posune své osobní maximum někam k 35 bodům. Na hráče, který na ledě stráví v průměru skoro 16 minut, je to ovšem pořád trochu málo.
Na kontě má pouhých pět branek, pauza mezi druhou a třetí se v této sezoně protáhla skoro na dva měsíce. Duel s Nashvillem ovšem ukázal, že Zacha rozhodně nemá dřevěné ruce.

Zacha prokázal v oslabení šikovné ruce

Při hře čtyři na čtyři dostal přihrávku od mantinelu od Nico Hischiera a před finským gólmanem Predators Pekkou Rinnem předvedl hodinářskou práci. Zrovna v tu chvíli skočil na led vyloučený hráč hostů, takže se Zachovi dokonce započítal gól v oslabení...
"Tušil jsem, že o mně Nico ví. Dal mi krásnou přihrávku a pak už to bylo jen na mně," popisoval Zacha svůj efektní blafák.
Druhou branku přidal v přesilovce ve druhé třetině, když jeho nahození směřující na Waynea Simmondse usměrnil za záda vlastního gólmana špičkou hokejky nashvillský obránce Dante Fabbro.
A o pár chvil později Zachovi chyběly centimetry k hattricku, neboť v další přesilovce napálil tyčku a odražený puk dostal do sítě Nikita Gusev.
"Přesilovky nám šly, to je pozitivní věc. Jen škoda, že to neskončilo výhrou. Výkon byl dobrý," tvrdil Zacha.

zacha_mw_panel

Pro něj i pro spoluhráče z Devils to byl podivný zápas, nastoupili totiž proti bývalému trenérovi Johnu Hynesovi, který po vyhazovu z New Jersey našel rychle práci v Tennessee.
"Zvláštní situace, co? Něco podobného jsem ještě nezažil," řekl Zacha, který ale na odvolání trenéra vydělal.
Nový kouč Alain Nasreddine posílá českého útočníka na led o něco víc, než ho využíval Hynes. Ve 23 zápasech odehrál Zacha v průměru na utkání při hře pět na pět 13:03 minuty, na přesilovce 1:47 minuty a 2:03 minuty v oslabení.
S bývalým trenérem měl Zacha v této sezoně průměry ve zmíněných kategoriích 11:48, 1:02 a 2:00...
"Hrát (proti Hynesovi) byla velká výzva, ale to je pro mě každý zápas. Utkání mělo náboj a vysoké tempo," líbilo se Zachovi.
Pozice Devils je však v této sezoně už neřešitelná. Druhé místo od konce ve Východní konferenci a sedmnáctibodová ztráta na play off jsou aspoň příležitostí, aby si v New Jersey ujasnili, co potřebují k úspěchu.
V týmu má Nasreddine i po trejdu Taylora Halla do Arizona Coyotes dvě jedničky draftu: Hischiera z roku 2017 a Jacka Hughese z roku 2019. K tomu velí i Zachovi jako šestce z roku 2015 a na farmě v Binghamtonu se rozehrává dvanáctka z roku 2016 Michael McLeod. Budoucnost se pro klub rýsuje v mnohem veselejších barvách, než jakými oplývá šedivá současnost.
I nyní si ale Nasreddine může vyzkoušet spoustu věcí, které se mu budou hodit. Třeba i to, zda je Zachova čtvrteční palba jen náhodným výstřelem do statistické tmy, nebo příslibem pravidelnějších bodových dodávek dvaadvacetiletého českého útočníka.